epojisteni logo
blg-cyklo

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

Podle policejních statistik každý rok “záhadně zmizí” průměrně 5 000 kol. Číslo je však mnohem vyšší, protože řada okradených majitelů krádež vůbec nehlásí. Jednoduše nevěří, že se ukradené kolo ještě někdy najde. Policie bohužel potvrzuje, že se jim zloděje a ukradené kolo podaří najít pouze ve výjimečných případech.

Pojištění kola nejen proti krádeži

Kolo si lze pojistit třemi způsoby. Proti krádeži, respektive finančním následkům, vás ochrání obyčejné pojištění domácnosti zahrnující pojištění kola. Důležité je, aby se pojištění vztahovalo také na věci mimo místo pojištění (např. uzamčená kola před restaurací, obchodem, na autě).

Druhou možností je sjednat si speciální připojištění kola k pojištění domácnosti, která bývá více specifikované a rozšířené. Kromě krádeže se mohou vztahovat také na rizika dopravní nehody či živelná rizika.

Třetí možností vhodnou zejména pro majitele dražších kol je specializované pojištění kol, které s pojištěním domácnosti nijak nesouvisí. Samostatné pojištění kol obvykle zahrnuje krádež, vandalismus, poškození nebo zničení při nehodě či přepravě. Výše pojistného většinou odpovídá jeho aktuální hodnotě, kterou určí pojišťovna.

Pojištění odpovědnosti má smysl

Na cyklistu se nevztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Pokud však způsobí škodu jiné osobě, je povinen zaplatit nejen pokutu za porušení pravidel, ale i všechny vzniklé škody na majetku či zdraví. Dospělý zodpovídá za své činy, za děti je odpovědný jejich zákonný zástupce. Myslet si, že dítě z kolize vyjde nevinně, je velký omyl.

Je-li cyklista pojištěný, škodu až do výše sjednaného pojistného limitu uhradí pojišťovna. Samozřejmě i zde platí výluky  z pojištění. Cyklisté by si měli dávat pozor zejména na jízdu pod vlivem alkoholu. Pojistné  plnění v případě škody způsobené pod vlivem alkoholu pojišťovna zkrátí nebo odmítne vyplatit.

Opilému cyklistovi navíc hrozí nemalá finanční pokuta. Za jízdu na kole pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky mu může být udělena pokuta v rozmezí 2 500 až 20 000 korun. Dosáhne-li množství alkoholu v krvi cyklisty hranice 1 promile, hrozí mu pokuta v rozmezí 25 000 až 50 000 korun a v krajním případě i trest odnětí svobody ve výši až 3 let.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Nezapomínejte na povinnou výbavou

Češi jezdí na kole rádi. Používají je nejen pro zábavu, ale stále častěji i jako dopravní prostředek do práce či do školy. Jakmile to počasí jenom trochu umožní, na stezkách a silnicích se vyrojí stovky nadšených cyklistů. Co si však hodně cyklistů neuvědomuje, je fakt, že jsou účastníky silničního provozu. A jako takoví, musí dodržovat pravidla i povinnosti.

To platí například pro povinnou výbavu, která má cyklistovi zajistit bezpečnou jízdu a dobrou viditelnost za jakýchkoliv podmínek. Víte, jak má taková povinná výbava jízdního kola vypadat? A splňuje ji zrovna vaše kolo?

1) Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy s odstupňovaným brzdným účinkem

2) Zaslepení volných konců řidítek (gripy, zátky, rukojeti)

3) Zaoblené zakončení ovládacích páček brzd, platí i pro páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínáky, držáky a konce blatníků

4) Uzavřené matice nábojů kol

5) Červená zadní odrazka, lze kombinovat se zadní červenou svítilnou (blikačka)

6) Bílá přední odrazka

7) Oranžové odrazky na obou kolech

8) Bílý světlomet vpředu

9) Červený světlomet vzadu

Mějte klid na duši s pojištěním majetku

Doma vás může překvapit špatné počasí, vandalové nebo třeba neohleduplní sousedé. Sjednejte si s námi pojištění majetku s pomocí online kalkulačky a buďte připraveni na všechny nástrahy. Vybranou nabídku vám sjednáme do pár minut z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • 02. prosince 2021|ePojisteni
  Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

  Denně na českých silnicích dochází k dopravním nehodám. Lidé při nich přichází ke zraněním a někdy bohužel i umírají. V řadě případů by šlo tragickým následkům předejít “pouhým” dodržováním zásad bezpečné jízdy, jako je připoutání se.