epojisteni logo
v-letadle

Máte před sebou dlouhý let? Připravte se na něj

20. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Díky letecké přepravě je možné se z jednoho konce světa přepravit na ten druhý doslova za pár hodin. Naše země se díky leteckému spojení scvrkla a to, na co se naše babičky a prababičky neodvážily ani pomyslet, je pro nás dnes už nezbytnou pracovní náplní i způsobem, jak se dopravit na vysněnou dovolenou. Čeká vás dlouhý let a máte z něj obavy? Přinášíme pár tipů, jak se na něj připravit a zvládnout ho v co možná největší pohodě.

Sbalte si příruční zavazadlo

To by mělo mít maximálně 8 kilogramů a rozměrově by mělo odpovídat velikosti maximálně 55 x 40 x 20 cm. Zavazadlo budete mít během letu při sobě, proto si do něj sbalte vše, co byste mohli potřebovat.  Přemýšlíte, co si vzít do letadla? Jde zejména o náhradní pohodlné oblečení a obuv, léky, které pravidelně užíváte i ty, které by neměly v domácí lékárničce chybět, veškeré doklady a dokumenty související s vaší pracovní cestou nebo dovolenou a nezapomeňte ani na nabíječku, případně power banku.

Tu budete muset společně s další elektronikou (např. mobilní telefony, notebooky apod.) vyndat ze zavazadla a předložit ke kontrole. Abyste si ukrátili dlouhý let, vybavte se novou nebo oblíbenou knihou a nezapomeňte ani na takové detaily, jako jsou špunty do uší, bezoplachová desinfekce, vlhčené ubrousky, menší polštářek, zubní kartáček nebo maska na oči pro klidný spánek. Dámy jistě ocení cestovní balení oblíbené dekorativní kosmetiky, minilahvičku parfému nebo deodorantu  (veškeré tekutiny je potřeba uložit do průhledného sáčku o maximálním objemu 1 litr). Protože je v letadle chladno, přibalte si i tenčí svetřík nebo deku. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Hydratujte tělo a vyhněte se alkoholu

Pokud vás trápí fobie z létání nebo máte před letem nepříjemné představy a myšlenky, jedna sklenička vína nebo piva na uklidnění vám neuškodí. S alkoholem to ale nepřehánějte, vaše tělo totiž zbytečně dehydratuje. Vzduch v kabině letadla je navíc velmi suchý a vysušuje sliznice i pokožku. Proto byste měli tělu dodávat dostatek tekutin. Ideální je čistá neperlivá voda nebo iontové nápoje. Ve vodě si můžete rozpustit vitamín C nebo hořčík, který má pozitivní vliv na kognitivní funkce a podrážděné nervy. 

Zůstaňte v letadle aktivní

Představa dlouhého letu asi není příjemná nikomu z nás. Navíc se během dlouhého letu (4 a více hodin) zvyšuje riziko žilní trombózy. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, pořiďte si kompresní ponožky nebo punčochy a čas od času se projděte po palubě letadla.  Každou hodinku procvičte nohy několika jednoduchými a krouživými cviky. Pokud to situace umožňuje, už při odbavení požádejte o místo v uličce. Při vstávání tak nebudete obtěžovat ostatní cestující.

Zabavte se

Co dělat v letadle? Je úplně jedno, jestli k vyplnění volného času zvolíte napínavou knihu, oblíbený film nebo budete pracovat na restech, které jste dosud odkládali. Koukat na oblohu kolem je sice fajn, na dlouho vás to ale nezabaví. Pokud to situace alespoň trochu umožňuje, dopřejte si alespoň dvouhodinového šlofíka. 

Obrovské štěstí mají ti, kteří let prospí a do cílové destinace dorazí příjemně odpočinutí. Ruku na srdce – většina z nás mezi tyhle šťastlivce nepatří. Ideální je, pokud si na každou hodinu naplánujete jinou aktivitu.  Kromě četby, práce nebo koukání na filmy se můžete věnovat také luštění křížovek, konzumaci palubního občerstvení nebo plánování toho, co na vaší dovolené podniknete.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.