epojisteni logo
vymena-olejeI

Pozor na letní pneumatiky v zimě. I kvůli povinnému ručení!

1. 11. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Mohou být důvodem krácení pojistného plnění

Zimní pneumatiky musí mít řidiči na svých vozidlech v období od 1. listopadu do 31. března, vyžadují-li to povětrnostní a jízdní podmínky. Pokud řidič způsobí nehodu, má pojišťovna právo zkrátit pojistné plnění, pokud alespoň jednou z příčin nehody byly právě letní pneumatiky.

Letní pneumatiky nemají v zimě na vozidlech co dělat. Jejich vlastnosti jsou uzpůsobené teplejším povětrnostním podmínkám a v zimním období mohou být dokonce nebezpečné lidskému zdraví a životu. Zimní pneumatiky jsou naopak vyrobené tak, aby lépe seděly na zledovatělých a zasněžených silnicích.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Parametry zimních pneumatik musí splňovat tyto parametry:

  •  Automobily do 3,5 tuny musí mít pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 milimetry.

  •  Automobily nad 3,5 tuny musí mít pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 6 milimetrů.

Pokud řidič i přes zákonné doporučení zimní pneumatiky nemá a stane se účastníkem dopravní nehody, může mu pojišťovna zkrátit pojistné plnění, pokud prokáže příčinnou souvislost mezi letními pneumatikami a vznikem škody.

„Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své  pojistné plnění  nekrátí,“ vysvětlila nám Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

„Minulou zimu zastihla jednoho řidiče nepřipraveného sněhová nadílka. Na zasněžené vozovce se z kopce blížil ke světelné křižovatce. Kvůli nepřiměřené rychlosti nedobrzdil a narazil do vozidla před sebou,“ vzpomíná Ivana Buriánková z České pojišťovny a dodává: „Kvůli letnímu vzorku nebylo jeho brzdění tak efektivní a rozsah poškození na obou vozidlech byl značný. Přistoupili jsme proto při výplatě pojistného plnění ke krácení o několik tisíc korun”.

Na počátku letošního roku provedla policie v jižních Čechách kontrolu zimních pneumatik. Z tisíce kontrolovaných vozidel mělo letní pneumatiky pouze čtyři vozidla. Ne vždy je výsledek tak pozitivní. Například policie z Rožnova pod Radhošťem chytila autoškolu, která používala letní pneumatiky.

Kdy jsou zimní pneumatiky povinné?

V období od 1. listopadu do 31. březnu jsou zimní pneumatiky víceméně doporučené a to zejména s ohledem na momentální povětrností a také jízdní podmínky (sníh, led, mokré listí, nízké teploty, apod.). Skutečně povinné jsou v úsecích, které jsou označeny značkou “Zimní výbava”. Nemá-li řidič zimní pneumatiky, hrozí mu finanční pokuta ve výši až 2 500 korun.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?