epojisteni logo
par-na-vanocnim-trhu

Které evropské vánoční trhy stojí opravdu za to?

10. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Návštěvy vánočních trhů patří ke krásným tradicím, nejoblíbenějších svátků, na konci roku. Nasát slavnostní atmosféru, dopřát si svařák i něco dobrého k zakousnutí a při této příležitosti strávit příjemný čas s rodinou či přáteli. Navštívit můžete vánoční trhy doma i v sousedních evropských městech. Které jsou ty nejkrásnější?

Vánoční trhy v Drážďanech nikdy nezklamou

Mezi Čechy jsou pravděpodobně nejznámější vánoční trhy Drážďany v sousedním Německu. Česká návštěvnost je dokonce tak vysoká, že si Češi zasloužili vlastní brožuru v českém jazyce. Na různých místech se zde pořádá zhruba deset vánočních trhů. 

Hlavní vánoční trh v Drážďanech se koná na náměstí Altmarkt. Specialitu představuje trh na nádvoří Rezidenčního zámku Stallhof se středověkou atmosférou, kterou podtrhují ztřeštění a zábavní kejklíři i žongléři.  Chcete-li návštěvu trhu spojit ještě s nákupy, vydejte se také na Prager Strasse. Další trhy najdete na náměstí Neumarkt či Frauenkirche.

Kromě stánků s tradičním svařákem a občerstvením se návštěvníci vánočních Drážďan mohou těšit na zajímavý a pestrý program. Jednou z velkých událostí je například štolová slavnost, jejíž součástí je velký průvod s mažoretkami a orchestrem. Hlavní lákadlem je obří štola, která se nakonec rozkrojí na malé kousky a celá se sní.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Vánoční trhy ve Vídni rozdávají radost dětem i dospělým

Jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnějších vánočních trhů v celé Evropě už tradičně pořádá rakouská metropole Vídeň. Však také Vídeň během Vánoc každý rok navštíví tisíce Čechů, kteří si chtějí užít úchvatnou vánoční atmosféru, kterou podporuje do posledního detailu vymazlená vánoční výzdoba a všude kolem vonící svařené víno, horká čokoláda, šťavnaté pečínky i rozmanité sladkosti.

Vídeňské vánoční trhy jsou skvělou příležitostí, jak si prohlédnout město. Ve městě se totiž koná trhů povícero. Největším s více než 150 stánky a různými atrakcemi pro dospělé i děti bývá vánoční trh na Radničním náměstí. Kromě stánků s občerstvením a různými výrobky si můžete zabruslit na velkém kluzišti nebo si užít výhled z ruského kola. 

Další trhy se konají na náměstí Maria-Theresien Platz či u vídeňských zámků Schonbrunn a Belvedere, který vyniká obzvláště pohádkovou atmosférou určenou především těm nejmenším.  Téměř na každém náměstí je alespoň pár nazdobených stánků. S procházkou po trzích se zároveň nabízí možnost prohlédnout si nejslavnější vídeňské památky, případně vyrazit ještě na poslední nákupy dárků pod vánoční stromeček.

Maďarské tradice na vánočních trzích v Budapešti 

Chcete-li si užít trochu netradiční vánoční trhy, vyrazte do maďarské metropole Budapešť, která má prý také jedny z nejkrásnějších trhů. Zajímavé je, že se ve stáncích smí prodávat pouze pravé a tradiční maďarské výrobky. Na výběr prodejců dokonce dohlíží speciální komise. Navíc můžete navštívit termální lázně Széchenyi nebo Gellért, které v chladných zimních dnech doslova bodnou.

Stejně jako ve Vídni i Budapešť je plná menších či větších trhů. Největší počet stánků s různým zbožím a občerstvením nabízí velkolepé trhy na náměstí Vorosmarty. Konají se zde koncerty všemožných žánrů a na fasádách se promítají světelné show. Menší, avšak stejně krásné vánoční trhy najdete také na náměstí Erzsébet a u baziliky sv. Štěpána 

Za jídlem na vánoční trhy do Krakova

Nechcete-li cestovat příliš daleko a bydlíte zrovna u polských hranic, vydejte se na vánoční trhy do Krakova. Rozhodně nebudete zklamáni.  Vánoční trhy v Krakově nejsou sice tak populární a velkolepé jako trhy v Drážďanech či ve Vídni, ale nejsou o nic méně krásné.  Drobný rozdíl bychom tu však našli. 

Do Polska se totiž na vánoční trhy nejezdí ani tak za nákupy jako za jídlem. Krakovské trhy nabízí prvotřídní gurmánský zážitek provoněný punčem, svařákem, pitným medem či třešňovou vodkou. 

Pokud se letos na trhy vydáte právě do polského Krakova, nezapomeňte ochutnat tradiční grilovanou kachnu, husu, klobásy, chutné bramborové placky a především pak bigos, chutné polské národní jídlo. Jistě oceníte i to, že ceny jsou zde o dost nižší než v Rakousku či Německu.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?