epojisteni logo
autobazar

Koupě nového auta: Na co si dát pozor při nákupu v autobazaru

22. 2. 2017
|
Délka čtení: 7 min.

Koupě nového auta: Na co si dát pozor při nákupu v autobazaru

Když si kupujete nové vozidlo, získáte dosud nepoužité auto s několikaletou zárukou. Výrobce automobilu po tuto dobu zodpovídá za vzniklé vady. To však neplatí u staršího a ojetého vozidla. Pokud odhalíte vadu až po koupi, nikdo vám peníze nevrátí. Stavu vybraného ojetého vozidla se vyplatí věnovat více pozornosti. Ještě lepší je přizvat si zkušeného technika.

Lidé si ojetý automobil kupují z jednoho prostého důvodu. Nemají dostatek financí na nový. Navíc ojetý vůz v dobrém stavu může bez problémů sloužit ještě řadu let. Bohužel řada kupujících narazí, vybere si špatný vůz a následující roky peníze “investuje” do jeho oprav. Tomu lze předejít. Odhalit rizikový vůz již při koupi není tak složité.

Kontrola technického stavu vozidla

Mnoho lidí nakráčí do autobazarů s tím, že chtějí koupit auto. Nerozumí jim přitom ani za mák. Dobrý obchodník si toho okamžitě všimne a do hlavy kupujícího “naleje” pár moudrostí. V okamžiku koupě jsou spokojeni oba. Jisté však je, že kupujícího spokojenost s největší pravděpodobností brzy přejde. Pokud vozidlům nerozumíte ani trochu, neváhejte sebou vzít vlastního automechanika.

Automechanik si vozidlo důkladně prohlédne a odhalí případné nedostatky. První fází bývá důsledná kontrola technického stavu vozidla. V této fázi se zaměřte na:

• stav laku - barva, odstín, poškození, různé odstíny barvy • originální spoje a tmelení karosérie - žádné nepravidelnosti a hrbolky • interiér - potahy, opotřebení volantu, pedálů, spojek a dalších součástí • elektrické součástí • airbagy • pneumatiky, nápravy • stav motoru • výfukový systém • brzdy, tlumiče • podvozek

Zásadní nedostatky může zkušený automechanik odhalit také při zkušební jízdě pouhým sluchem. Nenápadný zvuk může být zárodkem velkých a hlavně drahých problémů. Při jízdě si také kupující otestuje kvalitu řízení, brzd apod. Jakmile něco nefunguje tak, jak by mělo, ruce rychle pryč.

Původ a historie vozidla

Před podpisem kupní smlouvy si důkladně ověřte, odkud vybrané vozidlo pochází, a zda souhlasí všechny uvedené informace. Mezi nejčastější nešvary českých autobazarů patří omlazování vozidel, stáčení tachometru, prodej kradených vozidel či zatajení havárie a případných oprav.

Skutečný rok výroby není uváděný v technickém průkazu. Cena vozidla se často stanovuje podle data první registrace, která se falšuje. Za zdánlivě mladší vůz tak kupující zaplatí více peněz. To samé platí pro stáčení tachometru.

Nepříjemná situace nastává při koupi kradeného vozidla. V Česku lze výrobní číslo projet v rámci Shengenského informačního systému (SIS). I při sebemenším podezření platí - nekupovat. Pokud policie ukradené vozidlo odhalí, je novému majiteli okamžitě zabaveno, a to bez nároku na náhradu! Původ vozidla dokáže prověřit specializovaná společnost. Investice se v takovém případě určitě vyplatí.

Nezapomeňte na pojištění

V České republice, stejně jako ve většině evropských zemí, je zákonem nařízené pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla neboli výše uvedené povinné ručení. V případě nákupu ojetého vozidla si můžete pojištění sjednat sami. Tuto službu vám nabídnou i v autobazaru. V takovém případě si však ověřte, že cena pojištění není přehnaně vysoká. Pokud ano, sjednejte se pojištění raději jinde.

Pojištění vozu si můžete snadno vypočítat na portálu ePojisteni.cz a případně využít i možnost bezplatného poradenství.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?