epojisteni logo

Kdy už nestačí běžné turistické cestovní pojištění

3. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Sjednat si cestovní pojištění na zahraniční cesty představuje pro většinu Čechů téměř automatickou činnost. Češi cestovní pojištění berou velmi vážně a neváhají si připlatit za kvalitu. Přesto mnozí Češi do zahraničí odjíždí s nevhodným pojištěním. Nejčastěji se jedná o nedostatečný rozsah cestovního pojištění.

Češi si rádi připlatí za prémiové cestovní pojištění

Co se týče cestování a cestovního pojištění, je letošní rok ze známých důvodů odlišný. Na pomoc si proto vezmeme statistiky ePojisteni.cz z loňského roku, podle kterých si 64 % Čechů zvolí prémiové cestovní pojištění zahrnující nejen  léčebné výlohy  a asistenční služby, ale také  úrazové pojištění,  pojištění odpovědnosti, zavazadel, zpoždění letu a právní asistenci a mnohdy i auto asistenci (alternativa pro krátkodobé havarijní pojištění). 

Mezi hlavní výhody těchto prémiových variant cestovního pojištění patří vyšší nebo dokonce neomezené  pojistné  limity. Ty jsou však k ničemu, dojde-li k takové pojistné události, na kterou se dané cestovní pojištění nevztahuje. Spousta Čechů totiž vůbec netuší, na co konkrétně se vybrané cestovní pojištění vztahuje nebo spíše nevztahuje. 

Pojďme se podívat na dva případy, na které základní turistické cestovní pojištění, byť v nejvyšší možné variantě, nestačí. Prvním případem je aktivní dovolená zahrnující rizikové, adrenalinové až extrémní sporty, a druhým případem služební cesty v zahraničí.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Cestovní pojištění na aktivní dovolenou: Běžné vs. rizikové sporty

První případ je naprosto běžný. Cestující si před odjezdem sjedná kvalitní cestovní pojištění. Je si vědom, že bude sportovat nebo bude jinak aktivní, a chce mít jistotu, že o něj v případě úrazu bude více než dobře postaráno. Nešetří tudíž a vybere si pojištění s vysokými limity a nezapomene ani na úrazové pojištění. 

Jelikož však své sportovní činnosti nepovažuje za nijak adrenalinové (např. horská turistika nebo jízda na kole), nenapadne jej si důkladně ověřit, zda se vybrané pojištění na tyto sporty opravdu vztahuje. Jenomže není turistika jako turistika. A to platí pro celou řadu dalších sportů.

Při výběru vhodného  cestovního pojištění  na sportovní dovolenou je doporučeno nahlédnout do pojistných podmínek. Konkrétně se jedná o výčet sportů ohodnocených jako rizikové, adrenalinové či dokonce extrémní.  Takto například zjistíte, že u horské turistiky hraje významnou roli i nadmořská výška, u ferrat, canyoningu, jízdy na kanoích a raftech obtížnost, u lyžování zase fakt, zda se pohybujete i mimo sjezdovky. 

Není nutné panikařit, protože rizikové sporty si lze za menší příplatek připojistit. Není nic jednoduššího než kliknout na správné políčko. Problém nastává až u vysoce rizikových a extrémních sportů jako například base jump, které pojišťovny odmítají pojistit úplně nebo je jejich připojištění daleko dražší.


Služební cesty vyžadují více než turistické pojištění

Druhý případě představují služební cesty do zahraničí.  I zde platí důrazné doporučení ujistit se, stejně jako v předchozím případě, zda se zvolené  cestovní pojištění   vztahuje na vše, na co má. 

Někdy otázku vhodného pojištění na služebku řeší zaměstnavatel (např. prostřednictvím rámcové pojistné smlouvy), jindy si pojištění musí vyřešit zaměstnanec sám. Ideální je využít cestovní pojištění navržené přímo pro služební cesty. Pokud pojištění řeší za zaměstnance zaměstnavatel, je v jeho zájmu sjednat si ještě soukromé cestovní pojištění na dobu, po kterou nebude vykonávat pracovní povinnosti.

Cestovní pojištění na služební cesty by mělo zahrnovat nejen riziko nemocí a úrazů vzniklých během pracovní doby, ale také možnou ztrátu, krádež, poškození či zničení zapůjčeného pracovního vybavení (mobilní telefon, notebook, automobil, různé pracovní přístroje apod.). Chybět by nemělo také pojištění odpovědnosti za škody, které zaměstnanec může při výkonu práce způsobit svému zaměstnanci či jiným osobám.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?