epojisteni logo
lehatka-a-slunecnik-na-plazi

Kam v zimě za teplem? Tipy na bezpečné země v době koronaviru

14. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Letošní rok cestování nepřeje. Může za to koronavirus, kvůli kterému se mnozí lidé bojí opustit svou zemi. Cestovat však zakázáno není. Pokud dodržíte bezpečnostní zásady a nařízení, můžete si i letos užít pěknou dovolenou v teple.

Rádi byste na pár dní rádi vyrazili někam do teplých krajin a užili si příjemné sluneční paprsky? I když je letošní rok ovlivněný šířením viru Covid-19, neznamená to, že musíte sedět doma. Počítejte však s náročnější přípravou a plánováním dovolené. Aby vše proběhlo v pořádku, měli byste si předem zjistit a ověřit celou řadu informací.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Proč je cestování v zimě skvělý nápad?

Cestování v zimě skýtá celou řadu výhod. Zvlášť pokud toužíte po teple a slunci. Přeci jen si teplé a slunečné počasí, kdy u nás panuje chladné a sychravé počasí, vychutnáte mnohem více než během léta, kdy je parno téměř všude.

Navíc oproti sezóně bývají nižší ceny letenek i ubytování v různých lokalitách. Samozřejmě si nesmíte vybrat zrovna takovou destinaci, kde panuje hlavní sezóna právě během našich zimních měsíců. Existuje celá řada zemí, jejichž návštěva vás nezruinuje, a přitom nabízí úžasné podmínky pro letní dovolenou.

Jak bezpečně a ve zdraví cestovat v době koronavirové

Než utratíte pár tisíc korun za letenky do “ráje”, nejprve si ověřte aktuální situaci v souvislosti s covidem. Podívejte se na stránky českého Ministerstva zahraničních věcí (MZV), na nichž najdete nejnovější informace ke všem zemím.

Dozvíte se zejména, jaká situace panuje na místě, zda jsou turisté z cizích zemí (případně jakých) vůbec vítání a všechny další podmínky (např. negativní test na koronavirus, vyplnění vstupního či zdravotnického formuláře nebo čestné prohlášení o zdravotním stavu). Některé země nemusí vůbec turisty ze zahraničí přijímat. Vyplatí se také ověřit situaci z druhé strany a to na stránkách vybrané země. 

V mnoha případech raději počítejte s tím, že  budete potřebovat negativní test na Covid-19, a to jak při příjezdu do vybrané cílové země, tak i při návratu do ČR. Na místo placeného testu si po návratu do ČR můžete zvolit variantu v podobě čtrnáctidenní karantény. 


Náš tip

Ve vlastním zájmu je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění, které kryje léčbu koronaviru.

Bezpečně lze cestovat do více než 50 zemích 

Seznam dostupných destinací obsahuje více než 50 mimoevropských zemích. V těchto zemích nemusí být nařízená povinná karanténa po příletu či příjezdu, ale většina bude pravděpodobně požadovat negativní PCR test na koronavirus. 

Někde je nutné mít vlastní negativní test na Covid-19, jinde vám jej provedou zdarma až na místě. Někde dokonce nepožadují ani karanténu, ani negativní test. K běžným procedurám na letištích už několik měsíců patří měření tělesné teploty. Nezbytné je sebou mít roušku a doporučená je dezinfekce na ruce.

Níže jsme vybrali nejoblíbenější turistické země, kam se v zimě nejčastěji jezdí za teplem, včetně aktuálních podmínek cestování spojených s Covidem.

Azorské ostrovy

Do příručního zavazadlo si kromě obvyklých cestovatelských potřeb přibalte také negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin před odletem. Na místě vás čeká ještě kontrolní test a to 5. den po příletu. Před odletem jste rovněž povinni vyplnit zdravotnicky formulář.

Bahamy

Také na Bahamách je požadován negativní PCR test ne starší 5 dní. Nezbytné je Helth Visa pojištění kryjící léčbu koronaviru. Po 5 dnech pobytu na ostrovech je nutné absolvovat nový rychlotest. 

Dominikánská republika 

Negativní  test není požadován, ale může být proveden namátkově hned po příletu na letišti. Požadováno je vyplnění vstupního testu před odletem.

Kanárské ostrovy

Na Kanáry je povinný negativní PCR test ne starší 72 hodin a ještě před cestou musí turista vyplnit zdravotnický formulář.

Kuba

Pokud se rozhodnete pro Kubu, budete podrobeni testu na Covid hned po příletu na letišti a to zdarma. Vlastní test není požadován. Pohybovat se však budete moci jen ve vybraných letoviscích určených pro turisty, což znamená, že musíte mít předem rezervované ubytování.

Maledivy

Nutný je negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 96 hodin. Před cestou musíte vyplnit zdravotnický formulář. Otevřeny jsou však pouze některé turistické resorty, podobně jako na Kubě.

Maroko

Sebou je nutné mít negativní PCR test ne starší 72 hodin a potvrzení o rezervaci ubytování v některém z hotelu.

Mexiko

Na cestu do Mexika nebudete negativní test potřebovat.  Musíte však před odletem vyplnit vstupní formulář a mít dopředu rezervované ubytování na celou dobu pobytu.

Dovolená v Tunisku - covid

Tanzanie

Pokud vás láká exotická Tanzanie, můžete se bez obav vypravit na dobrodružnou cestu. Splňovat musíte pouze běžné podmínky pro vstup jako kdykoliv jindy. 

Tunisko

Při návštěvě Tuniska je nutné vyplnit zdravotnický formulář před cestou a nechat si udělat negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin. Cestovatelé jsou také povinni si do svých mobilních telefonu nainstalovat trasovací aplikaci provozovanou tuniskou vládou. Od 16. listopadu je nařízená čtrnáctidenní karanténa po vstupu, kterou lze po sedmi dnech ukončit v případě absolvování nového testu s negativními výsledky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?