epojisteni logo
dovolenka

Jak si užít bezproblémový let

26. 4. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Jak si užít bezproblémový let

Datum odletu na vysněnou dovolenou se konečně přiblížil. Jste připraveni na každou situaci? Už jenom samotný let může totiž začátek dovolené hodně pokazit. Nejčastěji se jedná o zpožděný či dokonce zrušený let a zatoulané zavazadlo. Poradíme vám, jak se zachovat, a na co vše máte nárok.

Spousta cestujících vůbec netuší, že má nárok na finanční odškodnění, dojde-li ke zpoždění letu. Přitom nejde o malé částky a odškodné často uhradí další cestu. Málokdy si také umí představit, že se na palubu letadla vůbec nedostane, i když si řádně zakoupil letenku. Když už se konečně dostanete do cílové destinace, vaše zavazadlo zmizelo bůhvíkde. Neztrácejte naději ani dobrou náladu, vše se v dobré obrátí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Bez cestovního pojištění ani krok

Než vůbec vyrazíte na letiště, ujistěte se, že máte všechny potřebné doklady, dokumenty a v zavazadle vám nechybí nic podstatného (např. léky). Nezapomínejte na cestovní pojištění, které vám poskytne důležitou finanční oporu při nemoci či úrazu. Snadno si jej vyberete a zaplatíte online. Ujistěte se však, že odpovídá charakteru vaší cesty.

Vstup na palubu zakázán

Tuto situaci si těžko někdo dokáže představit. Koupíte si letenku, ale když dorazíte na letiště, dozvíte se, že je letadlo prostě plno a na vás nezbylo žádné místo. Děje se tak z prostého důvodu. Letecké společnosti totiž běžné nabídnou více letenek než se vejde lidí. Většinou se někteří cestující nedostaví a oni si tak chtějí zajistit maximální zisk.

Výjimečně dojde k situaci, že se dostaví všichni cestující a letět chtějí také všichni. Padne-li černý Petr zrovna nás, požadujte vrácení plné ceny za letenku, náhradní let nebo přesměrování letu. V případě přesměrování máte nárok na přiměřené občerstvení a v případě nutnosti i ubytování. V některých případech budete mít nárok na odškodnění za způsobené problémy. Nenajde-li se vhodný let, můžete například přijít o peníze za ubytování apod.

Máme zpoždění, nezastavujeme

Z různých důvodů může mít letadlo až několikahodinové zpoždění, nebo může být let úplně zrušen. Je to nepříjemné, ale stát se to prostě může. V takovém případě mají cestující nárok na odpovídající odškodné, které jim vynahradí zdlouhavé čekání na zpožděný či náhradní let. Nárok na odškodnění vzniká v případě zpoždění letu delšího než 3 hodiny.

Konečná výše odškodného se pak odvíjí podle letové délky. Čím déle letíte, tím větší odškodné získáte. U letů do 1 500 kilometrů je to 250 EUR, u letů od 1 500 do 3 500 kilometru jde o 400 EUR a u letů nad 3 500 kilometrů je to dokonce 600 EUR. To už je slušná částka, která vám zaplatí další dovolenou. Zpoždění letu se vlastně může docela vyplatit.

Měly byste však také vědět, že nárok na odškodné nevzniká, pokud zpoždění vzniklo v důsledku mimořádné situace, kterou letecká společnost nemohla nijak ovlivnit (např. špatné počasí, stávka na letišti, politická situace apod.).

Poškozené nebo žádné zavazadlo

Neobvyklé nejsou ani situace, kdy se kufr neznámo kde ztratí (mohli jej naložit do jiného letadla) nebo je poškozený. Ztrátu okamžitě nahlaste a žádejte proplacení nezbytných nákladů na oblečení, hygienické potřeby apod. Všechny účtenky si pečlivě uschovejte, abyste nákupy mohli doložit. V případě poškození vám letecká společnost uhradí vzniklé škody na zavazadle i jeho obsahu.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.