epojisteni logo
pes-venku-manzele

Jak pečovat o domácí mazlíčky v létě? Důležitý je stín, voda a pozor na beton!

26. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Česko ovládly tropy. Zatímco někteří z nás se radostně svlékají do tenkých letních outfitů, naši domácí mazlíčci musí vedra přečkat v huňatém kožíšku. Jak jim ulevit, aby se nepřehřívali a zvládli třeba i delší společný výlet nebo cestu autem? Stačí dodržovat několik základních zásad.

Jak funguje termoregulace u zvířat

V první řadě je potřeba pochopit, jak vlastně termoregulace u zvířat funguje. Čtyřnozí přátelé se nedokážou tak efektivně ochlazovat jako my lidé. Navíc ani nemají tolik potních žláz jako člověk, a tak se chladí otevřením tlamy a vyplazením jazyka. Ani to není ale zrovna dvakrát ideální, protože při tomto ochlazováním dochází zároveň k odpařování vody z organismu. V létě našim mazlíčkům proto hrozí zvýšené riziko dehydratace, a je tedy na nás majitelích, abychom tomuto nebezpečí předcházeli. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pravidlo č. 1: Dostatek čerstvé vody

Je úplně jedno, jestli mazlíček přečká tropické dny a noci doma, nebo ho plánujete vzít s sebou na výlet. Nikdy nezapomínejte na misku s čerstvou vodou! Pro výlety jsou k dostání nejrůznější skladovatelné misky, které sbalíte do kufru nebo batohu a v případě potřeby naplníte vodou. U koček, které obvykle málo pijí, můžete jejich pitný režim podpořit tekoucí vodou. Stačí pustit kohoutek v umyvadle nebo ve vaně, případně pořídit praktickou fontánku. Nezapomeňte vodu zvířatům aktivně nabízet, a to mnohem častěji, než jsou běžně zvyklá. Jednoduše dbejte na to, aby zvířata více pila, a kontrolujte, zda mají v misce pokaždé dostatek chladné vody.

Pravidlo č. 2: Vyhledejte stín a pozor na beton

Pokud s mazlíkem vyrážíte na výlet, pravidelně kontrolujte povrch, který se setkává s jeho citlivými tlapkami. Zcela nevhodné jsou během horkých letních dnů betonové, keramické, nebo snad plechové povrchy. Pálit ale může i plast nebo třeba rozehřátý asfalt (nemluvě o jeho následném odstraňování z pacek). Při plánování trasy výletu nebo procházky proto volte spíše stinnější stanoviska a les nebo trávu, která nezadržuje tolik tepla jako rovná plocha vystavená slunečnímu žáru. Pokud bydlíte v centru města a tuto možnost nemáte, budou se vám hodit balzámy na psí (případně kočičí) tlapky nebo speciální botky. 

Jak v létě pečovat o domácí mazlíčky - Pejsek na veterině

Jak poznat spálené tlapky?

 • kulhání a odmítání jít dál

 • olizování a kousání tlapek

 • tmavší polštářky než obvykle

 • viditelné poškození: popraskání polštářků, puchýře, začervenání

Pokud u mazlíčka pozorujete některý z výše uvedených příznaků, co nejdřív ho přeneste na chladné a stinné místo. Postižené polštářky následně ošetřete chladnou vodou, nebo použijte obklad. Spálenou tlapku poté natřete gelem z aloe vera, který je skvělý na popálená místa. Snažte se vašemu pejskovi zabránit, aby si polštářky lízal, protože to celý problém jen zhorší. Pokud se polštářky do několika dnů nezahojí, vezměte psa k veterináři. Do spálenin se totiž může dostat infekce, která je řešitelná pouze antibiotiky.


Náš tip

Náklady za veterinární ošetření za vás pomůže uhradit kvalitní pojištění mazlíčků.

Pravidlo č. 3: Nikdy nenechávejte zvíře v rozpáleném autě

Je úplně jedno, jestli jdete jenom do blízké lékárny nebo pro menší nákup. Mazlíčka v rozpáleném autě nikdy nenechávejte. Často totiž stačí jen pár minut, aby tady teplota vystoupala k astronomickým výšinám, které mohou být pro zvíře smrtelné. Pokud je například venkovní teplota 35 stupňů Celsia, interiér vozu se může během jedné hodiny slunci vyhřát až na 47 stupňů. Některé prvky interiéru navíc mohou dosáhnout i daleko vyšších teplot – například sedadla až 51 stupňů, volant 53 a palubní deska až 69 stupňů. Pokud přece jen potřebujete na pár minut odskočit, zaparkujte ve stínu, použijte clony do oken, solární ventilátor a okna nechte otevřená alespoň na dva centimetry. I tak by ale zvíře v autě nemělo zůstat déle než pár minut!

Pravidlo č. 4: Průběžně ochlazujte

Pořídit můžete speciální chladicí podložky, které se aktivují, jakmile na ně zvíře lehne. Zvláště kočky ale mohou mít s těmito podložkami problém. Proto jim nechte volný přístup do koupelny, kde si „ustelou“ na dlažbě nebo v chladném keramickém umyvadle. Čas od času můžete též na pár minut otevřít chladničku nebo mrazák a nechat zvíře dýchat chladný vzduch. Od věci není ani mokrý ručník položený na zemi, na kterém si často zvířata dobrovolně „ustelou“. U koček se naopak vyvarujte namáčení jejich srsti, kterým byste akorát uzavřeli kožní kapiláry, které zvíře ochlazují. Namáčet do vody nicméně můžete tlapky mazlíčků, případně jim dopřát chlazené pochoutky, které některá zvířata doslova zbožňují.

Pravidlo č. 5: Nezanedbávejte péči

Zvíře pravidelně kartáčujte a zbavujte ho teplé podsady. Pro mazlíčka je to nejen příjemné, ale v létě též zcela nezbytné. Pravidelné vyčesávání a kartáčování navíc utužuje vztah mezi majitelem a zvířetem. Dopřejte mazlíčkovi též přísun kvalitního mokrého krmiva nebo pořiďte praktické chladicí oblečky. Vyzkoušet můžete i monitor aktivity, který hlídá spánek, příjem, výdej kalorií a někdy i teplotu vašeho zvířátka a okolí.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Jak poznat přehřátí zvířete?

Hypertermie, tedy celkové přehřátí organismu, u zvířat vzniká často nenápadně. Proto je o to nutnější rychle zakročit. O hypertermii zpočátku informuje zrychlený dech. Časem se může zklidnit, protože se v mozku vyřadí termoregulační centra. Poté ale přijde malátnost, slabost nebo apatie. Dostavit se může i zvracení nebo nechutenství. Problémem může být i otok mozku. V takovém případě si zvíře lehne a zpravidla u něj můžeme pozorovat křeče v nohou. Pokud rychle nezakročíme, zvíře se může dostat do kómatu a mnohdy i zemřít.

Jak pečovt o domácí mazlíčky v létě - Kočka s paničkou

Jak zvíře bezpečně ochladit?

Abyste zvířeti nezpůsobili šok (například vhozením do studené vody), chlaďte ho postupně. Pomoci může zmíněné namočení tlapek do vlažné a následně chladnější vody, nebo zabalení zvířete do mokrého ručníku. Ochlazování by ale mělo trvat jen asi 10 až 15 minut, jinak by mohlo dojít k podchlazení organismu. 

Můžete také ochladit jen tlapky, a to „obutím“ kelímků s ledem nebo se zmrzlinou. Takové šokové ochlazení by ale nemělo přesáhnout dobu několika mála minut. Mohlo by totiž dojít nejen k podchlazení, ale i odumírání částí končetin.

Jestliže máte podezření, že u vašeho psa, kočky nebo třeba králíka k přehřátí došlo, vždy a bez prodlení kontaktujte svého veterináře a konzultujte s ním stav zvířete. Pokud je zvíře malátné, na nic nečekejte a vyhledejte pomoc nejbližší veterinární kliniky. Tehdy už totiž jde opravdu o minuty. Zvíře musí být okamžitě hydratováno, nejlépe nitrožilní infuzí, a musí se mu podat léky na otok mozku.

Náklady na veterinární péči nejsou zanedbatelné

Tady je potřeba zmínit, že ošetření hypertermického zvířete nemusí patřit k nejlevnějším. Proto se vyplatí popřemýšlet o kvalitním pojištění  určeném právě pro domácí mazlíčky, které využijete nejen během letních dnů. Toto pojištění vám pomůže uhradit náklady za případné ošetření, léky, nejrůznější zákroky a operace a to včetně předoperační péče nebo hospitalizace.

Pojištění domácích mazlíčků pomůže ale i v takových případech, kdy váš parťák něco zničí, případně dokáže pokrýt náklady na inzerci a odměnu nálezci v případě ztráty nebo odcizení mazlíčka. Ve finále tak jde o propracovaný produkt, o jehož pořízení se vyplatí přemýšlet v kterékoli životní fázi vašeho čtyřnohého parťáka.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?