epojisteni logo
pes-venku-manzele

Jak pečovat o domácí mazlíčky v létě? Důležitý je stín, voda a pozor na beton!

26. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Česko ovládly tropy. Zatímco někteří z nás se radostně svlékají do tenkých letních outfitů, naši domácí mazlíčci musí vedra přečkat v huňatém kožíšku. Jak jim ulevit, aby se nepřehřívali a zvládli třeba i delší společný výlet nebo cestu autem? Stačí dodržovat několik základních zásad.

Jak funguje termoregulace u zvířat

V první řadě je potřeba pochopit, jak vlastně termoregulace u zvířat funguje. Čtyřnozí přátelé se nedokážou tak efektivně ochlazovat jako my lidé. Navíc ani nemají tolik potních žláz jako člověk, a tak se chladí otevřením tlamy a vyplazením jazyka. Ani to není ale zrovna dvakrát ideální, protože při tomto ochlazováním dochází zároveň k odpařování vody z organismu. V létě našim mazlíčkům proto hrozí zvýšené riziko dehydratace, a je tedy na nás majitelích, abychom tomuto nebezpečí předcházeli. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pravidlo č. 1: Dostatek čerstvé vody

Je úplně jedno, jestli mazlíček přečká tropické dny a noci doma, nebo ho plánujete vzít s sebou na výlet. Nikdy nezapomínejte na misku s čerstvou vodou! Pro výlety jsou k dostání nejrůznější skladovatelné misky, které sbalíte do kufru nebo batohu a v případě potřeby naplníte vodou. U koček, které obvykle málo pijí, můžete jejich pitný režim podpořit tekoucí vodou. Stačí pustit kohoutek v umyvadle nebo ve vaně, případně pořídit praktickou fontánku. Nezapomeňte vodu zvířatům aktivně nabízet, a to mnohem častěji, než jsou běžně zvyklá. Jednoduše dbejte na to, aby zvířata více pila, a kontrolujte, zda mají v misce pokaždé dostatek chladné vody.

Pravidlo č. 2: Vyhledejte stín a pozor na beton

Pokud s mazlíkem vyrážíte na výlet, pravidelně kontrolujte povrch, který se setkává s jeho citlivými tlapkami. Zcela nevhodné jsou během horkých letních dnů betonové, keramické, nebo snad plechové povrchy. Pálit ale může i plast nebo třeba rozehřátý asfalt (nemluvě o jeho následném odstraňování z pacek). Při plánování trasy výletu nebo procházky proto volte spíše stinnější stanoviska a les nebo trávu, která nezadržuje tolik tepla jako rovná plocha vystavená slunečnímu žáru. Pokud bydlíte v centru města a tuto možnost nemáte, budou se vám hodit balzámy na psí (případně kočičí) tlapky nebo speciální botky. 

Jak v létě pečovat o domácí mazlíčky - Pejsek na veterině

Jak poznat spálené tlapky?

  • kulhání a odmítání jít dál

  • olizování a kousání tlapek

  • tmavší polštářky než obvykle

  • viditelné poškození: popraskání polštářků, puchýře, začervenání

Pokud u mazlíčka pozorujete některý z výše uvedených příznaků, co nejdřív ho přeneste na chladné a stinné místo. Postižené polštářky následně ošetřete chladnou vodou, nebo použijte obklad. Spálenou tlapku poté natřete gelem z aloe vera, který je skvělý na popálená místa. Snažte se vašemu pejskovi zabránit, aby si polštářky lízal, protože to celý problém jen zhorší. Pokud se polštářky do několika dnů nezahojí, vezměte psa k veterináři. Do spálenin se totiž může dostat infekce, která je řešitelná pouze antibiotiky.


Náš tip

Náklady za veterinární ošetření za vás pomůže uhradit kvalitní pojištění mazlíčků.

Pravidlo č. 3: Nikdy nenechávejte zvíře v rozpáleném autě

Je úplně jedno, jestli jdete jenom do blízké lékárny nebo pro menší nákup. Mazlíčka v rozpáleném autě nikdy nenechávejte. Často totiž stačí jen pár minut, aby tady teplota vystoupala k astronomickým výšinám, které mohou být pro zvíře smrtelné. Pokud je například venkovní teplota 35 stupňů Celsia, interiér vozu se může během jedné hodiny slunci vyhřát až na 47 stupňů. Některé prvky interiéru navíc mohou dosáhnout i daleko vyšších teplot – například sedadla až 51 stupňů, volant 53 a palubní deska až 69 stupňů. Pokud přece jen potřebujete na pár minut odskočit, zaparkujte ve stínu, použijte clony do oken, solární ventilátor a okna nechte otevřená alespoň na dva centimetry. I tak by ale zvíře v autě nemělo zůstat déle než pár minut!

Pravidlo č. 4: Průběžně ochlazujte

Pořídit můžete speciální chladicí podložky, které se aktivují, jakmile na ně zvíře lehne. Zvláště kočky ale mohou mít s těmito podložkami problém. Proto jim nechte volný přístup do koupelny, kde si „ustelou“ na dlažbě nebo v chladném keramickém umyvadle. Čas od času můžete též na pár minut otevřít chladničku nebo mrazák a nechat zvíře dýchat chladný vzduch. Od věci není ani mokrý ručník položený na zemi, na kterém si často zvířata dobrovolně „ustelou“. U koček se naopak vyvarujte namáčení jejich srsti, kterým byste akorát uzavřeli kožní kapiláry, které zvíře ochlazují. Namáčet do vody nicméně můžete tlapky mazlíčků, případně jim dopřát chlazené pochoutky, které některá zvířata doslova zbožňují.

Pravidlo č. 5: Nezanedbávejte péči

Zvíře pravidelně kartáčujte a zbavujte ho teplé podsady. Pro mazlíčka je to nejen příjemné, ale v létě též zcela nezbytné. Pravidelné vyčesávání a kartáčování navíc utužuje vztah mezi majitelem a zvířetem. Dopřejte mazlíčkovi též přísun kvalitního mokrého krmiva nebo pořiďte praktické chladicí oblečky. Vyzkoušet můžete i monitor aktivity, který hlídá spánek, příjem, výdej kalorií a někdy i teplotu vašeho zvířátka a okolí.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Jak poznat přehřátí zvířete?

Hypertermie, tedy celkové přehřátí organismu, u zvířat vzniká často nenápadně. Proto je o to nutnější rychle zakročit. O hypertermii zpočátku informuje zrychlený dech. Časem se může zklidnit, protože se v mozku vyřadí termoregulační centra. Poté ale přijde malátnost, slabost nebo apatie. Dostavit se může i zvracení nebo nechutenství. Problémem může být i otok mozku. V takovém případě si zvíře lehne a zpravidla u něj můžeme pozorovat křeče v nohou. Pokud rychle nezakročíme, zvíře se může dostat do kómatu a mnohdy i zemřít.

Jak pečovt o domácí mazlíčky v létě - Kočka s paničkou

Jak zvíře bezpečně ochladit?

Abyste zvířeti nezpůsobili šok (například vhozením do studené vody), chlaďte ho postupně. Pomoci může zmíněné namočení tlapek do vlažné a následně chladnější vody, nebo zabalení zvířete do mokrého ručníku. Ochlazování by ale mělo trvat jen asi 10 až 15 minut, jinak by mohlo dojít k podchlazení organismu. 

Můžete také ochladit jen tlapky, a to „obutím“ kelímků s ledem nebo se zmrzlinou. Takové šokové ochlazení by ale nemělo přesáhnout dobu několika mála minut. Mohlo by totiž dojít nejen k podchlazení, ale i odumírání částí končetin.

Jestliže máte podezření, že u vašeho psa, kočky nebo třeba králíka k přehřátí došlo, vždy a bez prodlení kontaktujte svého veterináře a konzultujte s ním stav zvířete. Pokud je zvíře malátné, na nic nečekejte a vyhledejte pomoc nejbližší veterinární kliniky. Tehdy už totiž jde opravdu o minuty. Zvíře musí být okamžitě hydratováno, nejlépe nitrožilní infuzí, a musí se mu podat léky na otok mozku.

Náklady na veterinární péči nejsou zanedbatelné

Tady je potřeba zmínit, že ošetření hypertermického zvířete nemusí patřit k nejlevnějším. Proto se vyplatí popřemýšlet o kvalitním pojištění  určeném právě pro domácí mazlíčky, které využijete nejen během letních dnů. Toto pojištění vám pomůže uhradit náklady za případné ošetření, léky, nejrůznější zákroky a operace a to včetně předoperační péče nebo hospitalizace.

Pojištění domácích mazlíčků pomůže ale i v takových případech, kdy váš parťák něco zničí, případně dokáže pokrýt náklady na inzerci a odměnu nálezci v případě ztráty nebo odcizení mazlíčka. Ve finále tak jde o propracovaný produkt, o jehož pořízení se vyplatí přemýšlet v kterékoli životní fázi vašeho čtyřnohého parťáka.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?