epojisteni logo

Elektronické dálniční známky: Jak fungují a kam se s nimi můžete vydat?

6. 1. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Od ledna na českých dálnicích funguje elektronicky systém dálničních známek. Čeští řidiči si dálniční známky pro rok 2021 mohou online koupit od 1. prosince. Zatímco u nás jde o novinku, v zahraničí elektronické dálniční známky úspěšně fungují několik let.

Česká republika se 1. ledna 2021 zařadila po boku zemí, které už několik let užívají moderní systém elektronických dálničních známek. Čeští řidiči si už nemusí lepit papírové známky na přední sklo auta a shánět je osobně po benzínových pumpách. Novou dálniční známku si jednoduše koupí online na e-shopu edalnice.cz, případně osobně na vybraných místech. 

Ve kterých evropských zemích už elektronické dálniční známky fungují?

V Evropě už elektronické dálniční známky nad papírovými převažují. Nalepovací papírové dálniční známky používají už pouze Slovinci a Švýcaři. Kombinovaný systém stále platí pro rakouské dálniční známky, rumunské a bulharské. Čistě elektronický systém funguje na Slovensku, v Maďarsku, Moldavsku a od ledna také u nás v Česku. V ostatních zemích, ve kterých jsou dálnice placené, se používá systém mýtných bran.

Země používající elektronické dálniční známky:

 • Rakousko

 • Slovensko

 • Česko

 • Rumunsko

 • Bulharsko

 • Maďarsko

 • Moldávie


Země používající stále papírové dálniční známky:

 • Slovinsko

 • Švýcarsko

Elektronické dálniční známky na Slovensku

Na Slovensku byl elektronický systém dálničních známek zaveden už v roce 2016. Řidiči si mohou  Slovenskou dálniční známku  koupit online na  webu eznamka.sk  nebo na vybraných prodejních místech. Od roku 2020 je možné zakoupit i klouzavý dálniční kupón s platností 365 dní, který si lze zakoupit kdykoliv během roku.

Elektronické dálniční známky v Rakousku

I Rakousko zavedlo elektronické dálniční známky do Rakouska v roce 2018, ale  papírové zatím nezrušilo. Řidiči tak mají na výběr. Známky si lze koupit jednoduše online na  webu shop.asfinag.at  a na vybraných prodejních místech (např. u  benzínové  pumpy).

Elektronické dálniční známky v Maďarsku

Maďarské dalniční známky už fungují pouze elektronicky Koupit dálniční známku do Maďarska lze pouze online a to na webu  e-matrica.hu.

Elektronické dálniční známky v ČR - jak fungují?

Přechod z papírových známek na elektronické dálniční známky je přechodný. Ještě po celý měsíc leden budou platit také původní papírové dálniční známky. Respektive řidiči mohou “dojet” známky platné z roku 2021. V prodeji však už je pouze elektronický dálniční kupón pro rok 2021.

Dálniční známku v ČR nemusí mít vozidla s pohonem:

 • na elektrickou energii,

 • na vodík,

 • v kombinaci s jiným palivem a hodnotou emisí CO2 do 50g/km,

 • historická auta se speciální registrační značkou.

Platnost elektronické dálniční známky

V prodeji stále zůstanou tři typy dálničních známek dle doby platnosti - desetidenní, měsíční a roční. Roční kupón bude přitom platný 365 dní. Pokud jej tedy koupíte například 1. dubna, bude platit do 31. března následujícího roku.

Cena elektronické dálniční známky v ČR

Cena se odvíjí od délky platnosti kupónu.

 • dálniční známka na 10 dní - 310 Kč,

 • dálniční známka na 1 měsíc - 440 Kč,

 • dálniční známka na 365 dní - 1 500 Kč.

Kde koupit dálniční známku 

Kromě toho, že se dálniční známky pro rok 2021 dají jednoduše koupit online na již výše zmíněném webu edalnice.cz, je možné známky zakoupit na vybraných místech (např. benzínové pumpy, pobočky České pošty, samoobslužné kiosky v příhraničních oblastech a další).
 

 1. Při nákupu online nejprve zvolíte druh dálniční známky. Poté vyplníte SPZ svého vozidla a datum začátku platnosti. Nakonec stačí dálniční známku zaplatit (nejrychlejší je platba kartou) a známka může být platná hned od následujícího dne


Začátek platnosti lze zvolit také předem a to až tři měsíce. Majitelé vozidel s ekologickým pohonem mohou uplatnit zajímavou slevu.

 1. Při nákupu v obchodě stačí nadiktovat SPZ vozidla, vybrat druh dálničního kupónu, zvolit dobu platnosti a zaplatit. Vozidlo bude automaticky načteno do elektronického systému. Řidič obdrží pouze doklad o zaplacení, papírové známky už se nedočká.

Jak bude probíhat kontrola dálničních známek

Kontroly nových elektronických dálničních známek budou naplno spuštěny 1. února 2021. Budou ji provádět celníci a policisté za pomoci služebních vozidel vybavených speciální sledovací technikou, které bude automaticky snímat každé kolemjedoucí vozidlo. 

Kontroly mohou provádět nejen přímo na dálnici, ale také na odpočívadlech, parkovištích a benzínových pumpách kolem dálnic.Vozidlo bez zaplacené dálniční známky bude označeno červenou barvou. Hlídka je povinna auto zastavit a na místě mu uložit pokutu do výše 5 000 Kč. Pokud řidič pokutu nezaplatí na místě, bude předán do správního řízení.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.