epojisteni logo
slovensko-bratislava

Dovolená na Slovensku: jak je to s dálniční známkou?

30. 5. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Slovensko je kouzelná země, která se může pochlubit hektary neprostupných lesů, majestátnými horami, vyhlášenými wellness resorty, malebnými údolími, skvělým jídlem a především srdečnými lidmi, které nelze nemilovat. Pokud vyrážíte na Slovensko autem a chcete tady strávit pár dnů volna nebo třeba zimní dovolenou, měli byste vědět, jak je to se slovenskou dálniční známkou.

Síť slovenských dálnic má zhruba 380 kilometrů

I přes to, že není síť slovenských dálnic bůhvíjak dlouhá, je zcela nutné (stejně jako u nás) zakoupit pro jízdu po těchto komunikacích platnou dálniční známku. Celkem se jedná o cca 380 kilometrů zpoplatněných dálnic, na které bez platné známky nesmíte. Nebo můžete, ale riskujete tím celkem zbytečnou pokutu. 

Původní pokuta za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny byla snížena z 300 eur na 150 eur.  Nově také platí, že pokud zaplatíte pokutu za jízdu, kdy nemáte uhrazené dálniční poplatky do 15 dnů, sníží se vám tato částka na 100 eur.

Jakou známku koupit a kde?

Slovenská dálniční známka bývá stejně jako u nás dostupná na vybraných obchodních místech, mezi která spadají například hraničních přechody, benzinové pumpy,  některé autoservisy, ÚAMK – Žlutý Anděl, pobočky Cash Point, některé provozovny ABA, vybrané pošty  a další místa označená logem s nápisem eznamka. Nejjednodušším způsobem je ale koupit si dálniční známku v předstihu na webových stránkách eznamka.sk. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Jak eznamku koupit?

Velice snadno a jednoduše. Celý proces nákupu slovenské dálniční známky je nesmírně intuitivní a zabere vám jen pár minut  volného času. V první řadě si vyberete, jestli chcete známku na auto či přípojný vozík a zvolíte si typ známky, tedy desetidenní, měsíční nebo roční. Vše je zadáno zcela logicky a intuitivně a nemůžete se splést. K dispozici je navíc také instruktážní video, kdybyste přece jen tápali.

 • Mohlo by vás zajímat: Desetidenní dálniční známka stojí 10 €, měsíční 14 € a roční 50 €.

Kam známku umístit?

Tuto informaci vždy najdete na rubové straně dálniční známky, kterou si koupíte ve fyzické podobě na vybraných obchodních místech. Pokud si ale známku objednáváte online, na e-mail obdržíte doklad ve formě PDF s potvrzením o zaplacení elektronické dálniční známky. Známku ve fyzické podobě už nedostanete a nemusíte ji ani nikam lepit.  Vaše vozidlo je v registru a žádné potvrzení pravděpodobně již potřebovat nebudete. Přesto je dobré si potvrzení pro jistotu vytisknout a sbalit k ostatním dokumentům. 

Náš tip: Pokud si kupujete fyzickou (nalepovací) dálniční známku, před tím, než ji na sklo nalepíte, přilepte ji nejprve na džínové kalhoty. Při následném sundávání známky se skla se pak už tolik nenadřete. 

Bonusový tip závěrem

Aby vaše dovolená nebo cesta k našim slovenským sousedům a zpět proběhla bez zbytečných komplikací, neopomeňte důležitost cestovního  pojištění do zahraničí.  To za vás pokryje náklady na léčbu či ošetření, a pokud zvolíte také možnost připojištění, hradit nemusíte třeba ani zásah Horské služby a v případě hospitalizace získáte třeba denní odškodné. Více informací najdete u nabídek vybraných pojišťoven.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?