epojisteni logo
slovensko-bratislava

Dovolená na Slovensku: jak je to s dálniční známkou?

30. 5. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Slovensko je kouzelná země, která se může pochlubit hektary neprostupných lesů, majestátnými horami, vyhlášenými wellness resorty, malebnými údolími, skvělým jídlem a především srdečnými lidmi, které nelze nemilovat. Pokud vyrážíte na Slovensko autem a chcete tady strávit pár dnů volna nebo třeba zimní dovolenou, měli byste vědět, jak je to se slovenskou dálniční známkou.

Síť slovenských dálnic má zhruba 380 kilometrů

I přes to, že není síť slovenských dálnic bůhvíjak dlouhá, je zcela nutné (stejně jako u nás) zakoupit pro jízdu po těchto komunikacích platnou dálniční známku. Celkem se jedná o cca 380 kilometrů zpoplatněných dálnic, na které bez platné známky nesmíte. Nebo můžete, ale riskujete tím celkem zbytečnou pokutu. 

Původní pokuta za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny byla snížena z 300 eur na 150 eur.  Nově také platí, že pokud zaplatíte pokutu za jízdu, kdy nemáte uhrazené dálniční poplatky do 15 dnů, sníží se vám tato částka na 100 eur.

Jakou známku koupit a kde?

Slovenská dálniční známka bývá stejně jako u nás dostupná na vybraných obchodních místech, mezi která spadají například hraničních přechody, benzinové pumpy,  některé autoservisy, ÚAMK – Žlutý Anděl, pobočky Cash Point, některé provozovny ABA, vybrané pošty  a další místa označená logem s nápisem eznamka. Nejjednodušším způsobem je ale koupit si dálniční známku v předstihu na webových stránkách eznamka.sk. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Jak eznamku koupit?

Velice snadno a jednoduše. Celý proces nákupu slovenské dálniční známky je nesmírně intuitivní a zabere vám jen pár minut  volného času. V první řadě si vyberete, jestli chcete známku na auto či přípojný vozík a zvolíte si typ známky, tedy desetidenní, měsíční nebo roční. Vše je zadáno zcela logicky a intuitivně a nemůžete se splést. K dispozici je navíc také instruktážní video, kdybyste přece jen tápali.

 • Mohlo by vás zajímat: Desetidenní dálniční známka stojí 10 €, měsíční 14 € a roční 50 €.

Kam známku umístit?

Tuto informaci vždy najdete na rubové straně dálniční známky, kterou si koupíte ve fyzické podobě na vybraných obchodních místech. Pokud si ale známku objednáváte online, na e-mail obdržíte doklad ve formě PDF s potvrzením o zaplacení elektronické dálniční známky. Známku ve fyzické podobě už nedostanete a nemusíte ji ani nikam lepit.  Vaše vozidlo je v registru a žádné potvrzení pravděpodobně již potřebovat nebudete. Přesto je dobré si potvrzení pro jistotu vytisknout a sbalit k ostatním dokumentům. 

Náš tip: Pokud si kupujete fyzickou (nalepovací) dálniční známku, před tím, než ji na sklo nalepíte, přilepte ji nejprve na džínové kalhoty. Při následném sundávání známky se skla se pak už tolik nenadřete. 

Bonusový tip závěrem

Aby vaše dovolená nebo cesta k našim slovenským sousedům a zpět proběhla bez zbytečných komplikací, neopomeňte důležitost cestovního  pojištění do zahraničí.  To za vás pokryje náklady na léčbu či ošetření, a pokud zvolíte také možnost připojištění, hradit nemusíte třeba ani zásah Horské služby a v případě hospitalizace získáte třeba denní odškodné. Více informací najdete u nabídek vybraných pojišťoven.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.