epojisteni logo
blg-srt-benzin

Díra na silnici a rozbité auto. Víte, jak získat náhradu?

21. 6. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Díra na silnici a rozbité auto. Víte, jak získat náhradu?

České silnice jsou bohužel známy ne zrovna “jednolitým” vzhledem. Na mnoha místech jsou silnice silně záplatované a neobvyklé nejsou ani různě velké díry. Některou projedete, aniž byste ji zaregistrovali, jiná vám rovnou poškodí auto a způsobí pořádné problémy. Kdo vám škodu zaplatí? A zaplatí vám ji vůbec někdo?

Řidiči, kteří za volant usedají den co den, by mohli vyprávět. Zejména silnice nižších tříd bývají v hrozivém stavu. Výjimkou ale nejsou ani silnice první třídy a dálnice. Česko má v tomto směru značné mezery, ironicky by se dalo říci díry. Poškozené silnice a především zmiňované díry však můžou způsobit škodu na pneumatice, ráfku a v horším případě i zavěšení. Má řidič v takové situaci šanci získat náhradu škody?

Máte havarijní pojistku? Uplatněte ji

Je dobré být na takové situace připravený. Obzvláště tehdy, když se nejedná o neobvyklou věc. Pro tyto a další případy se vyplatí mít sjednané dobré havarijní pojištění. Škodu bez problémů zaplatí pojišťovna a případ je uzavřen. Jediné, co vás bude mrzet, je zaplacená spoluúčast. Samozřejmě je nutné pojišťovně pojistnou událost  nahlásit a dodat všechny podklady včetně fotodokumentace pořízené na místě. Nezapomeňte vyfotit jako škody na autě, tak i onu díru.

Horší situace nastává, nemáte-li uzavřené havarijní pojištění. V tomto případě se nabízí jiné řešení a to vymáhat náhradu škody přímo po majiteli komunikace. Toto právo mají samozřejmě všichni, a pokud nechcete “plýtvat” havarijním pojištění a máte na boj s úřady čas a nervy, jděte do toho. Ono, čím více lidí se do tohoto boje vrhne, tím spíše vyhrají a šanci budou mít i ostatní. A možná to zvýší i šanci na lepší silnice v každém kraji.

Vybojujte si náhradu škody od majitele komunikace

Za každou silnici, její provoz a stav je někdo zodpovědný. To znamená, že je povinný zaplatit škodu každému, komu vznikne škoda na jeho majetku v důsledku špatného stavu silnice. Pokud tedy o špatném stavu motoristy neinformuje předem pomocí vhodné dopravní značky. V takovém případě je motorista povinen přizpůsobit styl jízdy aktuálnímu stavu vozovky. Bohužel je to také nejlevnější způsob, jak “vyřešit” problém se silnicí bez velkých výdajů.

Došlo-li k nehodě a příslušná značka nikde, budete potřebovat důkazy a nejlépe svědky. Vyplatí se také zavolat policii a vyžádat si písemný protokol. Potřebná je důkladná fotodokumentace rozbité vozovky i poškozeného vozidla. Hodí se také nezávislý svědek, který vaše slova potvrdí. Majitelé komunikace se brání a případ velmi často končí u soudu. Zde pak bude záležet na vašich důkazních materiálech.

Smůlu budete mít nejen v případě, kdy je díra řádně označená, ale také u čerstvého poškození silnice. Pokud tedy majitel prokáže, že poškození vozovky nemohl zabránit, ani na ní upozornit, byli jste ve špatnou chvíli na špatném místě. V takovém případě vám nepomůžou ani fotky, ani nezávislý svědek, ani dobrý právník.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?