epojisteni logo
ceske-lazne

Co dělat, když Vaše cestovní kancelář zkrachuje

5. 7. 2012
|
Délka čtení: 8 min.

Dovolená v zahraničí, jeden z mála klidných momentů v roce, kdy můžeme vypnout a naplno si užívat. Až nepříjemně často je tato idylka narušena krachem cestovní kanceláře, který znamená jediné – konec dovolené a začátek starostí. Jak se s tím vypořádat, když už jste v zahraničí? A co dělat, když jste ani neodcestovali?

Krach CK v průběhu dovolené

Půltucet CK už v České republice tuto sezónu zkrachoval. Po všech zůstali v zahraničí klienti, kteří nemohou využívat zakoupené služby kvůli tomu, že je CK jejich poskytovatelům nezaplatila. To znamená konec dovolené a návrat domů. Jenže to není tak úplně snadné. Vaším největším spojencem bude v tu chvíli pojišťovna, u které byla CK pojištěna proti úpadku, respektive asistenční služba této pojišťovny.

Na tu se obraťte, ať už jako jednotlivci, nebo nejlépe jako celá skupina, která v zahraničí zůstala trčet bez ubytování, jídla, dopravy a dalších pro život potřebných věcí. Samozřejmě, nejefektivnější je skupinová komunikace, která usnadní práci nejen asistenční službě, ale i vám. Asistenční služby pak už zařídí vše potřebné, od ubytování po dopravu (vnitrostátní i zpět do vlasti).

Po návratu domů ze zkažené dovolená máte samozřejmě právo domáhat se peněz, za které jste zájezd zakoupili – můžete si nárokovat tu část z ceny zájezdu, kterou jste nemohli využít kvůli krachu CK. Bohužel, i když je vaše dovolená zkažená jako celek, nemůžete se domáhat využité části zájezdu.

Krach CK před dovolenou

Při krachu CK před uskutečněním vašeho zájezdu je situace snazší – stačí se přihlásit o peníze, které jste už CK zaplatili, ať už jde o zálohu, nebo plnou cenu zájezdu. Obě skupiny zklamaných cestovatelů mají půl roku na ohlášení této skutečnosti pojišťovně, která poté každému klientovi proplatí, na co má nárok.

Shrnuto:

 •  Spolehněte se na asistenční službu pojišťovny.

 •  Nezapomeňte se přihlásit o své peníze u pojišťovny do půl roku od krachu CK.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.