epojisteni logo

Cestujeme letecky: 10 nejtypičtějších dotazů k letenkám

18. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pro bezproblémové odbavení a let je nutné znát celou řadu nařízení a ty dodržet. Jinak se může stát, že si připlatíte za těžší zavazadlo nebo nestihnete let. Na 10 nejčastějších dotazů k letenkám vám přinášíme stručné odpovědi. Krásný let!

1. Letenka je objednaná, ale na e-mail nepřišlo žádné potvrzení

Po dokončení rezervace letenky by vám měl co nejdříve přijít e-mail s výpisem a potvrzením (většinou do 2 hodin). Nezapomeňte proto vyplnit správné kontaktní údaje, zejména e-mail. Pokud vám potvrzení nepřišlo, kontaktujte servis letecké společnosti.  Situaci řešte co nejdříve. Někdy také stačí otevřít e-mailovou poštu označenou jako “spam”.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

2. Je nutné letenku vytisknout?

Dnes už to není potřeba.  Letenka je primárně zdrojem informací o daném letu a obsahuje důležité instrukce týkající se odbavení a přestupů. Na jejím základě vám bude při odbavení předán palubní lístek, který si na palubu už vzít musíte. Bez palubního lístku vás nepustí do letadla.

3. Výběr sedadla za příplatek

Některé letecké společnosti umožňují vybrat si sedadlo v letadle. Na tuto možnost se předem informujte u letecké společnosti. Někdy stačí poslat e-mail se žádostí, jindy je nutné volat na zákaznickou linku.

4. Velikost a hmotnost zavazadel

Každá letecká společnost má vlastní nařízení týkající se váhy a rozměru převážených zavazadel. Příruční zavazadlo musí kromě požadavků na hmotnost  (většinou cca 8 až 10 kg)  splňovat i stanovy ohledně rozměrů  (většinou okolo 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 25 cm do hloubky).  U zavazadel do podpalubí je obvykle rozhodují hmotnost (většinou okolo cca 23 kg). Se stanovy ohledně váhy a rozměrů zavazadel se seznamte před odletem. Za každé kilo navíc zaplatíte nemalý poplatek okolo 20 EUR.

5. Kolik stojí zavazadlo

Každá letecká společnost má individuálně nastavené poplatky za zavazadla. Některé letecké společnosti mají v ceně příruční zavazadlo i zavazadlo do podpalubí, jiné společnosti mají zavazadlo do podpalubí za poplatek. Standardně je v ceně běžné letenky příruční zavazadlo, jehož rozměry a hmotnost musí odpovídat stanovám letecké společnosti. Všechny důležité informace najdete na letence. Nejste-li jisti, informujte se s dostatečným předstihem u letecké společnosti, u níž jste letenku zakoupili.

6. Poplatek za příruční zavazadlo

U většiny leteckých společností se za příruční zavazadlo neplatí žádný poplatek, pokud splňuje předepsané rozměry a hmotnost.  Poplatek si mohou účtovat nízkonákladové společnosti. Informace by měly být uvedeny na stránkách letecké společnosti či přímo na letence.

7. Storno letenky

Máte-li zaplacené letenky, ale z vážných důvodů nemůžete odletět, co nejdříve kontaktujte společnost, u níž jste si letenky zakoupili.  Storno  letenky je možné, ale počítejte s poplatkem. Čím více se datum odletu blíží, tím storno poplatky narůstají a krátce před odletem vám nemusí být vrácena ani koruna. O podmínkách storna se dočtete ve smluvních podmínkách vybrané společnosti.

8. Drahá elektronika

Vezete-li sebou notebook či drahý fotoaparát, vždy je lepší jej mít sebou na palubě letadle. Jedná se o citlivá zařízení, která by v podpalubí mohla dojít k újmě. Pouze se ujistěte, že celková hmotnost příručního zavazadla splňuje pravidla letecké společnosti ohledně váhy a velikosti.

9. V kolik hodin musím být na letišti

Standardně se uvádí lhůta 2 hodiny před odletem, kdy je nutné se dostavit na letiště.  Každé letiště má však své podmínky, které se mohou lehce lišit. Nezapomeňte si veškeré informace týkající se odletu zjistit zavčasu.

10. Od jakého věku může dítě letět samotné

Opět záleží na letecké společnosti. Většina umožňuje létat dětem bez doprovodu dospělé osoby až od 16 let. V případě mladšího dítěte některé společnosti za poplatek zajistí dohled letušky po celou dobu letu. Máte-li zájem o asistenci pro děti do 18 let (např. při přestupu), je nutné o ni zažádat alespoň 48 hodin před odletem.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.