epojisteni logo

Cestujeme letecky: 10 nejtypičtějších dotazů k letenkám

18. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pro bezproblémové odbavení a let je nutné znát celou řadu nařízení a ty dodržet. Jinak se může stát, že si připlatíte za těžší zavazadlo nebo nestihnete let. Na 10 nejčastějších dotazů k letenkám vám přinášíme stručné odpovědi. Krásný let!

1. Letenka je objednaná, ale na e-mail nepřišlo žádné potvrzení

Po dokončení rezervace letenky by vám měl co nejdříve přijít e-mail s výpisem a potvrzením (většinou do 2 hodin). Nezapomeňte proto vyplnit správné kontaktní údaje, zejména e-mail. Pokud vám potvrzení nepřišlo, kontaktujte servis letecké společnosti.  Situaci řešte co nejdříve. Někdy také stačí otevřít e-mailovou poštu označenou jako “spam”.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

2. Je nutné letenku vytisknout?

Dnes už to není potřeba.  Letenka je primárně zdrojem informací o daném letu a obsahuje důležité instrukce týkající se odbavení a přestupů. Na jejím základě vám bude při odbavení předán palubní lístek, který si na palubu už vzít musíte. Bez palubního lístku vás nepustí do letadla.

3. Výběr sedadla za příplatek

Některé letecké společnosti umožňují vybrat si sedadlo v letadle. Na tuto možnost se předem informujte u letecké společnosti. Někdy stačí poslat e-mail se žádostí, jindy je nutné volat na zákaznickou linku.

4. Velikost a hmotnost zavazadel

Každá letecká společnost má vlastní nařízení týkající se váhy a rozměru převážených zavazadel. Příruční zavazadlo musí kromě požadavků na hmotnost  (většinou cca 8 až 10 kg)  splňovat i stanovy ohledně rozměrů  (většinou okolo 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 25 cm do hloubky).  U zavazadel do podpalubí je obvykle rozhodují hmotnost (většinou okolo cca 23 kg). Se stanovy ohledně váhy a rozměrů zavazadel se seznamte před odletem. Za každé kilo navíc zaplatíte nemalý poplatek okolo 20 EUR.

5. Kolik stojí zavazadlo

Každá letecká společnost má individuálně nastavené poplatky za zavazadla. Některé letecké společnosti mají v ceně příruční zavazadlo i zavazadlo do podpalubí, jiné společnosti mají zavazadlo do podpalubí za poplatek. Standardně je v ceně běžné letenky příruční zavazadlo, jehož rozměry a hmotnost musí odpovídat stanovám letecké společnosti. Všechny důležité informace najdete na letence. Nejste-li jisti, informujte se s dostatečným předstihem u letecké společnosti, u níž jste letenku zakoupili.

6. Poplatek za příruční zavazadlo

U většiny leteckých společností se za příruční zavazadlo neplatí žádný poplatek, pokud splňuje předepsané rozměry a hmotnost.  Poplatek si mohou účtovat nízkonákladové společnosti. Informace by měly být uvedeny na stránkách letecké společnosti či přímo na letence.

7. Storno letenky

Máte-li zaplacené letenky, ale z vážných důvodů nemůžete odletět, co nejdříve kontaktujte společnost, u níž jste si letenky zakoupili.  Storno  letenky je možné, ale počítejte s poplatkem. Čím více se datum odletu blíží, tím storno poplatky narůstají a krátce před odletem vám nemusí být vrácena ani koruna. O podmínkách storna se dočtete ve smluvních podmínkách vybrané společnosti.

8. Drahá elektronika

Vezete-li sebou notebook či drahý fotoaparát, vždy je lepší jej mít sebou na palubě letadle. Jedná se o citlivá zařízení, která by v podpalubí mohla dojít k újmě. Pouze se ujistěte, že celková hmotnost příručního zavazadla splňuje pravidla letecké společnosti ohledně váhy a velikosti.

9. V kolik hodin musím být na letišti

Standardně se uvádí lhůta 2 hodiny před odletem, kdy je nutné se dostavit na letiště.  Každé letiště má však své podmínky, které se mohou lehce lišit. Nezapomeňte si veškeré informace týkající se odletu zjistit zavčasu.

10. Od jakého věku může dítě letět samotné

Opět záleží na letecké společnosti. Většina umožňuje létat dětem bez doprovodu dospělé osoby až od 16 let. V případě mladšího dítěte některé společnosti za poplatek zajistí dohled letušky po celou dobu letu. Máte-li zájem o asistenci pro děti do 18 let (např. při přestupu), je nutné o ni zažádat alespoň 48 hodin před odletem.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?