epojisteni logo
zena-s-americkou-vlajkou

Cestujeme do Ameriky: Jak vybavit víza na cestu do USA

14. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Zatímco Američané sní americký sen o bezstarostném životě, mnozí Češi sní o cestě do Ameriky, jakožto země slibující nezapomenutelné zážitky. Ať už se těší na pulzující velkoměsta nebo dechberoucí přírodní zajímavosti, všichni musí splní požadavky nezbytné pro bezproblémové vpuštění do země.

Americké spojené státy jsou velmi opatrné, co se cizinců týče. Není to až tak dlouho, co se do Ameriky cestující Češi neobešli bez víza. Více než deset let však cesta do Ameriky už není tak komplikovaná. Určitě je ale dobré se na ni připravit, aby vás na cestě nepřekvapilo nic neblahého.

Do Ameriky pouze s platným cestovním pasem

Zatímco v zemích EU a některých dalších evropských zemí si Češi vystačí s občanským průkazem, mimo Evropu se neobejdete bez cestovního pasu. V případě cesty do Ameriky (USA) je navíc nezbytný cestovní pas opatřený biometrickými údaji (např. otisk prstu). 

Pokud tento typ cestovního pasu nevlastníte, nezapomeňte si jej včas vyřídit u příslušného úřadu. Vyřízení žádosti v běžné lhůtě trvá až 30 dní, poplatek činí 600 Kč. Za vystavení cestovního pasu ve zkrácené lhůtě zaplatíte 3 000 Kč do 5 dní nebo 6 000 Kč do 24 hodin. A to už je velký rozdíl. 


Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vízum není třeba, nutné je vyplnit registraci ESTA

Už od roku 2008 Češi na cestu do USA nepotřebují vízum. Nějaká administrativa však české turisty přece jenom čeká. Konkrétně se jedná o vyplnění cestovní registrace ESTA, kterou v elektronické podobě najdou na webových stránkách Amerického velvyslanectví. Společně s vyplněním registrace je nutné uhradit poplatek ve výši 14 dolarů. 

Pokud cestujete do USA s cestovní kanceláří, ověřte si u nich s dostatečným předstihem, zda za vás registraci ESTA vyřídí či nikoliv. Některé kanceláře mají tento krok jako součást zájezdu a cestující s tím pak nemají žádné starosti.

Dojde-li před uskutečněním cesty do Ameriky k nějakým důležitým změnám (např. změna adresy ubytování), je nutné provést aktualizaci registrace ESTA. Před cestou se proto raději  ujistěte, že máte všechny údaje ve formuláři ESTA správně vyplněné.

Co je ESTA?

Cestovní registrace ESTA je vlastně povolení vycestovat do některého z 50 státu USA bez nutnosti jakéhokoliv typu víza. Jedná se povinný dokument pro všechny osoby, které chtějí navštívit USA nejen za účelem zábavy a poznání, ale také kvůli podnikání či jako přestupní místo do jiné země. Vyplnit registraci ESTA je nutné provést nejpozději 72 hodin před odletem do Ameriky. 

ESTA je vlastně elektronické vízum, které je potřeba k:

 • běžným turistickým cestám

 • obchodním cestám a jednáním

 • návštěvě příbuzných

 • zdravotnímu ošetření či zákroku

Česká republika patří k dalším 38 zemím, které k návštěvě USA nepotřebují vízum. Do této skupiny patří také další evropské státy (např. Rakousko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Polsko, Slovinsko, Švýcarsko a další vybrané země Evropy i celého světa).

Jak dlouho povolení ESTA platí?

Obvyklá platnost ESTA je 2 roky. Platnost však může skončit dříve a to ze dvou důvodů:

 • Platnost ESTA končí ve stejný den jako platnost cestovního pasu. Je-li platnost pasu kratší než ony 2 roky, končí zároveň i platnost ESTA.

 • Povolení ESTA pozbude platnosti také tehdy, dojde-li ke změně údajů v cestovní pase (např. změna příjmení nebo adresy). 

Kdy je nutné žádat o vízum

Pokud žadatel povolení ESTA nezíská, má ještě jednu šanci. Může požádat o standardní vízum na americké ambasádě, které se nachází v Praze. Trvání víza může trvat až 30 dní, proto si na vybavení potřebného povolení vyhraďte dostatek času. 

Dále je nutné žádat o standardní vízum, pokud ve Spojených státech plánujete pobyt delší než 90 dní, nebo do USA cestujete za prací či studiem. Platnost běžného víza určeného pro turisty a obchodní návštěvníky činí 10 let a během této doby lze opakovaně vstupovat na území USA.

Občané České republiky a ostatních 38 zemí bezvízového styku nemohou žádat o povolení ESTA z níže uvedených důvodů:

 • Zamýšlí-li pracovat ve Spojených státech amerických, včetně práce au-pair či internisty

 • Zamýšlí-li zůstat v USA delší dobu než 90 dnů

 • Zamýšlí-li navštěvovat školu nebo univerzitu ve Spojených státech

 • V současné době nebo dříve vlastnili zelenou kartu (tj. právní trvalý pobyt) a nedošlo k formálnímu opuštění

 • V posledních pěti let jim byl odepřen vstup do USA nebo byli dokonce deportován z USA

 • Došlo k zamítnutí víza z důvodu nezpůsobilosti či zákona o přistěhovalectví a národnosti

 • Byl-li někdy zatčeni nebo odsouzení za trestný čin (např. obchodování s drogami)

 • Byl-li postižení vážnou, přenosnou nemocí nebo jsou závislí na drogách

 • Podíleli se na pronásledování jakékoli osoby pod kontrolou nacistické vlády Německa

 • Byl-li členy nebo zástupci teroristické organizace

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?