epojisteni logo
muz-a-zena-na-horach-lyze

Jedete na lyže? Nezapomeňte na cestovní pojištění

22. 10. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Zimní lyžování je stále oblíbenější sportovní aktivitou, a tak mnoho z nás i letos vyráží za sněhem do zahraničí. Ne všichni se ale na takové cesty pojišťují. Prostředí hor je přitom místem častých úrazů, a tak spoléhat se pouze na evropský zdravotní průkaz vás může vyjít pěkně draho. Jak se ochránit?

Kartička Evropského zdravotního pojištění nestačí

Pokud se spoléháte pouze na průkaz Evropského zdravotního pojištění, budeme vás muset zklamat. Je sice pravda, že v rámci Evropské unie máte jako občan členské země nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako občané dané země. To se ale vztahuje pouze na státní zdravotnická zařízení a na základní nezbytné ošetření. Na veškeré další výdaje jako jsou poplatky,  spoluúčast či léky se již toto pojištění nevztahuje. Stejně tak zdravotní pojištění nekryje zásah horské služby nebo převoz vrtulníkem. Nutno podotknout, že většina klinik v okolí sjezdovek je soukromá, a tak vás i malý úraz může vyjít pěkně draho. Z tohoto důvodu je dobré mít sjednané cestovní pojištění, jinak by se vámi vysněná dovolená mohla proměnit v noční můru v podobě doživotních splátek.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Kolik stojí lékařské ošetření v rámci Evropy

Lékařská péče v zahraničí není zrovna levnou záležitostí. Jen pro představu, zde je malý výčet částek, na kolik vás mohou vyjít zdravotní komplikace, kvůli kterým čeští lyžaři nejčastěji vyhledají v zahraničí lékařskou pomoc. 

 • Ošetření zlomeniny až 70 000 Kč

 • Zásah horské služby až 170 000 Kč

 • Den v nemocnici až 20 000 Kč

 • Transport helikoptérou v Alpách se pohybuje od 30 000 Kč do 130 000 Kč (dle vzdálenosti)

 • Vykloubení ramene a následné ambulantní ošetření až 50 000 Kč

 • Srdeční záchvat, týden na jednotce intenzivní péče, třídenní hospitalizace a následná repatriace do České republiky může vyjít až 570 000 Kč

Co byste měli vědět, než si pořídíte cestovní pojištění na hory

Většina nabídek cestovního pojištění se vztahuje i na provozování zimních sportů, ale pozor, ne vždy tomu tak je. Proto je důležité si v pojistných podmínkách prostudovat jestli se vámi vybrané pojištění vztahuje na vámi plánované aktivity. Některé pojišťovny totiž nezahrnují zimní rizikové sporty do základního balíčku cestovního pojištění a je u nich nutné další připojištění. Důležité je sledovat také limity  jednotlivých pojistných událostí. Pro pojištění všech obvyklých situací v rámci Evropy se doporučuje krytí ve výši alespoň 1,25 milionu korun. Pozor si dejte v případě cestovního pojištění, které bývá součástí platební karty, to často zahrnuje jen základní pojistku, která by vám nemusela zajistit dostatečné pojistné krytí. 

Pozor na výluky

Ve většině případů se cestovní pojištění vztahuje pouze na rekreační zimní sporty jako jsou běžky, sjezdovky a snowboarding, pokud jsou provozované na vyznačených trasách, tedy na sjezdovkách v zimních resortech. Máte-li v plánu lyžovat mimo vyznačené trasy, případně provozovat i rizikové a adrenalinové sporty  jako je heliskiing či skialpinismus, nezapomeňte si sjednat extra připojištění rizikových sportů. Ale pozor, na některé extrémní sporty se pojištění nevztahuje vůbec, případně pouze po individuální dohodě. Mezi nejčastější výluky patří události zapříčiněné úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, ale i lyžování ve vyšších nadmořských výškách. Pokud maximální výšku překročíte a stane se vám úraz, pojišťovna vám může léčbu odmítnout zaplatit.

Cestovní pojištění na lyže - Jezdec na lyžích

Pojištění odpovědnosti

V neposlední řadě myslete i na to, že stejně tak jako se může něco stát vám, můžete i vy v návalu adrenalinu velmi snadno způsobit škodu nebo úraz někomu jinému. Takové riziko lze ochránit pojištěním odpovědnosti, které kryje škody způsobené někomu jinému. U cestovního pojištění je doporučený limit  pojistného plnění  léčebných výloh minimálně pět milionů korun. Právě v zahraničí se finanční kompenzace za způsobenou újmu mohou lehce vyšplhat až do astronomických výšin.

Na pojištění rozhodně nešetřete

Na pojištění rozhodně nešetřete. To vás totiž vyjde několikanásobně levněji než nepředvídané výdaje spojené s ošetřením v zahraničí či s dalšími nepříjemnostmi. Celou rodinu lze kvalitně pojistit již od 549 Kč na týden. V této částce je zahrnuto pojištění léčebných výloh do limitu až 2 500 000 Kč, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti s limitem 1 000 000 Kč a asistenční služby. Pojištění je možné sjednat i na poslední chvíli díky  online kalkulačce s okamžitou platností. Důležitá je i prevence v podobě kvalitního outdoorového vybavení.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.