epojisteni logo
blg-srt-hory

Cestovní pojištění na hory: Jezdíte freeride? Připojistěte se

24. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Cestovní pojištění na hory: Jezdíte freeride? Připojistěte se

Stále více lidí propadá zimním adrenalinovým sportům. Sjezdovky jsou jim malé a přednost dávají freeridu ve volné přírodě. Zálibě v adrenalinu je ale třeba přizpůsobit i cestovní pojištění. Mimo sjezdovky vám totiž to “obyčejné cestovko” stačit nebude.

Sněhová nadílka je více než štědrá a příznivci zimních sportů si mnou ruce. Horská střediska jsou plná a lidé si užívají zimních radovánek plnými doušky. Tak je to správné, přece nebudeme v zimě sedět v koutě? Zima však má i svá úskalí, se kterými je třeba počítat. Při provozování zimních sportů může snadno dojít k nepříjemným úrazům. S úhradou nákladů vám pomůže kvalitní cestovní pojištění. Aby vám bylo co k čemu platné, je nutné jeJ přizpůsobit vašim aktivitám. Hned si řekneme, jak na to.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Obyčejné vs. nadstandardní cestovní pojištění

Otázku, zda si cestovní pojištění uzavřít či nikoliv, bychom si vůbec neměli pokládat. Měla by to být naprostá samozřejmost. Zamyslet bychom se však měli nad náplní volna, a podle toho si vybrat konkrétní pojistný produkt. Pokud si vystačíte se sjezdovkami a vaše sportovní ambice nepřekročí hranice mezi sjezdovkou a lesem, pak vám bude stačit běžné cestovní pojištění.

Standardní cestovní pojištění na hory zpravidla platí do nadmořské výšky 3 500 metrů a zahrnuje běžné zimní aktivity. Tím je myšleno lyžování a snowboarding na sjezdovkách a ve snowparcích, případně sáňkování a bobování na k tomu určených místech a drahách.

Ti, kteří holdují freeridu (lyžování a snowboarding ve volném terénu a mimo sjezdovky), by si měli sjednat adekvátní připojištění adrenalinových sportů. To zpravidla rozšiřuje nejen rozsah pojištění o rizikové zimní sporty, ale také rozšiřuje krytí pojištění až do nadmořské výšky 5 000 metrů.

Zákazy a varování se nevyplatí porušovat

Samozřejmě ale platí, že byste se měli pohybovat vždy na vyznačených freeridových sjezdovkách nebo v lokalitách povolených pro vybraný sport. Dbejte na varování i zákazy a neriskujte zbytečně své zdraví i životy tím, že je budete porušovat. Vliv to má i na cestovní pojištění. Vydáte-li se na vlastní pěst do výslovně zakázaných míst, s pojistnou ochranou příliš nepočítejte.

Pokud dojde ke škodě mimo povolené území, pojišťovna má právo pojistné  plnění pokrátit nebo odmitnout vyplatit úplně. V takovém případě léčbu hradíte v plné výši a cestovní pojištění vám bude k ničemu. Počítejte ale dopředu s tím, že léčba v zahraničí se může pohybovat v řádech statisíců a milionů korun. Zvlášť pokud využijete služeb horské služby a záchranného vrtulníku.

Myslete na svou bezpečnost

Mít sjednané pojištění je jistě chvályhodné, na své zdraví ale myslete už před první jízdou. Samozřejmou součástí vaší zimní sportovní výbavy by měla být ochranná helma a brýle, nestyďte se používat ani chránič páteře. Nezapomeňte, že zdraví máte pouze jedno. Ochranná helma je navíc povinná ve většině lyžařských střediscích, zejména u nezletilých dětí. Při řešení pojistné události pojišťovna přihlíží i k tomu, zda jste helmu měli nikoliv.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.