Příchod dítěte je nejen pro rodiče, ale také zbytek rodiny, v drtivé většině případů velmi radostným okamžikem. Celých devět měsíců nosí matka dítě pod svým srdcem a s radostí očekává příchod tolik vytouženého potomka. Pokud miminko čekáte a zároveň plánujete v těhotenství cestovat, měli byste si osvojit alespoň pár základních pravidel, které vám umožní chovat se zodpovědně a bezpečně.
V první řadě byste měli zvážit dobu vhodnou pro cestování v těhotenství. Za obecně nejbezpečnější a tedy nejvhodnější čas pro cestování je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. Komplikace související s graviditou se totiž většinou objevují v prvním a třetím trimestru. V prvním trimestru hrozí riziko potratu a nastávající maminku často sužuje únava a časté nevolnosti. Ve třetím trimestru je pak už opatrnost více než na místě i v případě těhotenství bez obtíží.
Kromě správného načasování je potřeba zohlednit také destinace, do kterých plánujete cestovat. Během těhotenství se raději vyhněte horkým a vlhkým oblastem a volte spíše ty destinace, kde teploty nepřesahují 28 stupňů. Váš krevní oběh totiž v tomto období pracuje na plné obrátky, a horko by vám tak nedělalo vůbec dobře. Pokud to situace umožňuje, vyhněte se také výškám nad 1 800 metrů nad mořem. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku byste totiž mohla společně s miminkem pocítit nedostatek kyslíku.
Pokud zvažujete cestování letadlem v těhotenství, pak byste měli vědět, že i pro leteckou přepravu gravidních žen platí určitá (poměrně přísná, ale nezbytná) pravidla. Většina leteckých společností umožňuje bez zbytečných komplikací a administrativních nezbytností přepravovat ženy až do 28. týdne těhotenství. Ještě mezi 28. a 36. týdnem těhotenství vás letecké společnosti přepraví, ale pravděpodobně budou vyžadovat lékařské osvědčení o tom, že můžete cestu absolvovat bez větších potíží.
Cestu letadlem ale důkladně zvažte a opět se raději vyvarujte prvnímu a třetímu trimestru. V prvním trimestru totiž opět hrozí výše zmíněné riziko potratu, ve třetím trimestru by zase mohlo dojít k dřívějšímu odtoku plodové vody. K dalším rizikům kromě změn tlaku patří také delší sezení a náchylnost k tvorbě krevních sraženin.
Jak si let (nejen) v těhotenství zpříjemnit?
Dodržujete dostatečný pitný režim,
pokud je to možné, při odbavování si vyberte místo u uličky a blízko toalety
každou půlhodinu se projděte,
při sezení pohybujte nohama, abyste podpořili běžný režim krevního oběhu,
pokud to situace dovoluje, necestujte sami, ale ve společnosti blízké osoby,
mějte s sebou lékařskou zprávu a kontakt na svého gynekologa,
na letišti neváhejte využít možnosti přednostního odbavení,
udržujte se v mentálním klidu a psychické pohodě. Pokud by se cokoli stalo, lékařská služba je připravena vám pomoci!
Těhotné ženy by měly být při cestách do zahraničí opatrnější. Nejen ony, ale také všichni ostatní, kteří na cesty vyrážejí, by si měli sjednat odpovídající cestovní pojištění. To může být, ale v případě těhotenství u některých pojišťoven omezené. Některé pojišťovny na našem trhu totiž nabízejí cestovní pojištění jen do určitého stadia těhotenství. Jsou ale i ty, které pojistí těhotné ženy neomezeně. Vždy je proto nezbytně nutné informovat se o konkrétních pojistných podmínkách na klientské podpoře vybrané pojišťovny.