epojisteni logo
cestovani-v-tehotenstvi

Cestování v těhotenství: Je to bezpečné?

19. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Příchod dítěte je nejen pro rodiče, ale také zbytek rodiny, v drtivé většině případů velmi radostným okamžikem. Celých devět měsíců nosí matka dítě pod svým srdcem a s radostí očekává příchod tolik vytouženého potomka. Pokud miminko čekáte a zároveň plánujete v těhotenství cestovat, měli byste si osvojit alespoň pár základních pravidel, které vám umožní chovat se zodpovědně a bezpečně.

Správné načasování je základ

V první řadě byste měli zvážit dobu vhodnou pro cestování v těhotenství. Za obecně nejbezpečnější a tedy nejvhodnější čas pro cestování je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství.  Komplikace související s graviditou se totiž většinou objevují v prvním a třetím trimestru. V prvním trimestru hrozí riziko potratu a nastávající maminku často sužuje únava a časté nevolnosti. Ve třetím trimestru je pak už opatrnost více než na místě i v případě těhotenství bez obtíží.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Kam vyrazit?

Kromě správného načasování je potřeba zohlednit také destinace, do kterých plánujete cestovat. Během těhotenství se raději vyhněte horkým a vlhkým oblastem a volte spíše ty destinace, kde teploty nepřesahují 28 stupňů.  Váš krevní oběh totiž v tomto období pracuje na plné obrátky, a horko by vám tak nedělalo vůbec dobře. Pokud to situace umožňuje, vyhněte se také výškám nad 1 800 metrů nad mořem. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku byste totiž mohla společně s miminkem pocítit nedostatek kyslíku. 

Jak je to s cestováním letadlem v těhotenství?

Pokud zvažujete cestování letadlem  v těhotenství, pak byste měli vědět, že i pro leteckou přepravu gravidních žen platí určitá (poměrně přísná, ale nezbytná) pravidla. Většina leteckých společností umožňuje bez zbytečných komplikací a administrativních nezbytností přepravovat ženy až do 28. týdne těhotenství. Ještě mezi 28. a 36. týdnem těhotenství vás letecké společnosti přepraví, ale pravděpodobně budou vyžadovat lékařské osvědčení o tom, že můžete cestu absolvovat bez větších potíží. 

Co byste měli zvážit, než nasednete do letadla?

Cestu letadlem ale důkladně zvažte a opět se raději vyvarujte prvnímu a třetímu trimestru.  V prvním trimestru totiž opět hrozí výše zmíněné riziko potratu, ve třetím trimestru by zase mohlo dojít k dřívějšímu odtoku plodové vody. K dalším rizikům kromě změn tlaku patří také delší sezení a náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Cestování v těhotenství

Jak si let (nejen) v těhotenství zpříjemnit?

  • Dodržujete dostatečný pitný režim

  • pokud je to možné, při odbavování si vyberte místo u uličky a blízko toalety 

  • každou půlhodinu se projděte,

  • při sezení pohybujte nohama, abyste podpořili běžný režim krevního oběhu,

  • pokud to situace dovoluje, necestujte sami, ale ve společnosti blízké osoby, 

  • mějte s sebou lékařskou zprávu a kontakt na svého gynekologa,

  • na letišti neváhejte využít možnosti přednostního odbavení,

  • udržujte se v mentálním klidu a psychické pohodě. Pokud by se cokoli stalo, lékařská služba je připravena vám pomoci!

Jak se k cestování v těhotenství staví pojišťovny?

Těhotné ženy by měly být při cestách do zahraničí opatrnější. Nejen ony, ale také všichni ostatní, kteří na cesty vyrážejí, by si měli sjednat odpovídající  cestovní pojištění.  To může být, ale v případě těhotenství u některých pojišťoven omezené. Některé pojišťovny na našem trhu totiž nabízejí cestovní pojištění jen do určitého stadia těhotenství. Jsou ale i ty, které pojistí těhotné ženy neomezeně. Vždy je proto nezbytně nutné informovat se o konkrétních pojistných podmínkách na klientské podpoře vybrané pojišťovny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.