epojisteni logo
blg-srt-crush

Čeští řidiči se bojí vysokých pokut. Dodržují dopravní předpisy

8. 12. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Čeští řidiči se bojí vysokých pokut. Dodržují dopravní předpisy

Češi patří v zahraničí ke vzorným řidičům. Za dopravní přestupky jim totiž hrozí výrazně vyšší pokuty, a proto raději dodržují pravidla silničního provozu země, kterou projíždějí nebo tráví dovolenou. Tato informace se týká 43 procent českých řidičů.

Finanční společnost ŠkoFIN uveřejnila výsledky zajímavého červnového průzkumu, který se zabýval cestováním vlastním vozidlem na letní dovolené a postojem českých řidičů k bezpečné jízdě za volantem.

„Obezřetnost a dodržování dopravních předpisů jsou důležité nejen na tuzemských silnicích, ale také v zahraničí, kde může být řešení případného problému komplikovanější. 6 procent respondentů našeho průzkumu přiznalo, že byli někdy na zahraniční dovolené účastníky dopravní nehody. A nejen v těchto situacích ocení řidiči kvalitní pojištění,“ říká k průzkumu Lukáš Cankař, vedoucí marketingu ve ŠkoFINu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Z výzkumu vyplynulo například, že:

  • 55 % řidičů preferují jako dopravní prostředek na dovolenou vlastní vozidlo

  • 46 % řidičů je ochotno jet vlastním vozidlem až 900 kilometrů

  • 43 % českých řidičů dodržuje dopravní předpisy z obavy před vysokými pokutami

  • 64 % českých řidičů si důslední zjištění pravidla silničního provozu ve všech zemích, kterým plánují projíždět

  • 28 % českých řidičů dopravní předpisy neřeší

  • 91 % řidičů, cestujících vlastním vozidlem, používá vozidla vlastní, 3,6 % jezdí vozidlem služebním a pouze 2,3 % si vozidlo půjčí od rodiny či známých

  • 26 % řidičů nechává vozidla zkontrolovat před dovolenou v servisu

  • 28 % řidičů stav vozidla před dovolenou neřeší vůbec

Podle uvedených čísel se zdá, že čeští řidiči jsou na cestách v zahraničí opatrní a svědomitější. Hlavním důvodem jsou vysoké pokuty za případné dopravní přestupky a také komplikovanější řešení problémů.

„Řidičů, kteří museli někdy na dovolené řešit nejrůznější problémy s vozem, je však zajisté mnohem více. Není proto překvapením, že 61 procent českých řidičů má v rámci  havarijního pojištění  sjednané i asistenční služby, které řešení případných komplikací na silnici ulehčují. V zahraničí využili řidiči v rámci předplacených  asistenčních služeb  někdy např. službu odtažení vozu, nechali si uhradit práci mechanika nebo si zapůjčili náhradní vůz,“ dodává Lukáš Cankař.

Znalost dopravních předpisů je základem bezpečné jízdy

Pravidla silničního provozu bývají v rámci zemí Evropské unie velmi podobné. Mohou se však lišit v detailech, které by však zodpovědný řidič měl znát. Proto je vhodné si před odjezdem prostudovat dopravní předpisy všech zemí, kterým plánujete projíždět. Rozdíly totiž nemusí být pouze v maximální povolené rychlosti, ale také povinné výbavě vozidla. Řidiči by rovněž neměli zapomínat na kvalitní pojištění. Povinné ručení je samozřejmě, bez toho žádný řidič do zahraničí vyjíždět vůbec nesmí. Havarijní pojištění je sice dobrovolné, ale rozhodně užitečné.

Pokutu v zahraničí je lepší zaplatit

Mnozí řidiči, kteří se v zahraničí dopustí dopravního přestupku, jej mnohdy odmítnou zaplatit. Od loňského roku však platí směrnice EU o přeshraničním předávání informací o dopravních přestupcích. „Nereagovat na výzvy znamená nesplnit povinnost. Členský stát má informace zaznamenané. Při opakované cestě do této země budou vůči řidiči uplatňovány další sankce, které vyplývají z nesplnění povinnosti,“ upozorňuje Ladislav Kočí z dopravní policie.

Ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že pokutu je lepší zaplatit vždy na místě ať už v hotovosti či platební kartou. V případě doručení výzvy do České republiky se obeslaný musí spojit přímo se zahraničním úřadem. Pokud výzvu zahodíte, vystavujete se riziku zahájení správního či soudního řízení v nepřítomností. Výsledkem je navýšení pokuty o další náklady a v krajním případě může “viníkovi” hrozit až trest odnětí svobody.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?