epojisteni logo
blg-srt-jungle

Polovina Čechů se nestará o svou životní pojistku

15. 8. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Polovina Čechů se nestará o svou životní pojistku

O nezbytnosti životní pojistky je přesvědčeno více jak 82 procent Čechů, přičemž čtvrtina z nich sdílí názor, že pojištěný by měl být pouze živitel rodiny. Tyto údaje vyplynuly z průzkumu, který si nechala udělat ING Pojišťovna.

Češi jsou známí svou podpojištěností. O důležitosti životní pojistky je však přesvědčeno více jak 82 procent z nich. Důvodem je snaha zabezpečit své blízké v případě nepříjemné životní události, která by mohla být příčinou existenčních potíží celé rodiny.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Nejméně vědí Češi o životním pojištění

Právě v oblasti životního pojištění mají Češi nejhorší znalosti. "Paradoxem je, že 80 procent lidí je přesvědčeno, že si vybralo správné životní pojištění, ale jen 58 procent z nich zná rozdíl mezi životním pojištěním se spořící složkou a mezi spořením. Stejně tak polovina tázaných nezná rozdíl mezi investičním životním pojištěním a pojištěním kapitálovým. Většina lidí sice tvrdí, že jim pojištění přináší více klidu, ale například zdravotní rizika, kterých se většina z nich obává, mají pojištěním kryta úplně minimálně," přibližuje výsledky letošního zjištění mluvčí asociace Marcela Kotyrová.

Počet uzavřených smluv o životním pojištění mírně klesá. Na konci roku 2011 byl počet smluv 6 614 806, o rok později to bylo 6 521 791 a v prvním čtvrtletí letošního roku je to 6,3 milionu smluv. Rozdíl je tak v poměru žen a mužů, kde převládá silnější pohlaví tvořící 60 procent z celkového počtu klientů.

Životní pojištění Vám snadno zařídíme. Porovnáme Vám nabídky pojišťoven a vybereme pro Vás to nejvýhodnější životní pojištění.

O pojistku je třeba se starat

Nestačí pouze podepsat smlouvu, o životní pojištění je třeba se starat. V opačném případě je plánovaná ochrana nedostatečná. Každým rokem je třeba zvážit výši příjmu a případně změny v rodinné situaci a jejích potřebách. Na základě těchto informací by měly být upraveny pojistné částky, tak aby dané situace odpovídaly. Ideální stav je takový, aby životní pojištění nijak nenarušilo životní úroveň. Proto by se mělo pojistné pohybovat mezi dvěma až pěti ročními platy.

Pro koho je životní pojištění určené

Životní pojištění není určeno všem. Nejedná se o levnou záležitost a proto by jej měli uzavřít ti, co jej opravdu potřebují. Týká se to zejména následujících situací:

 •  Zabezpečení blízkých v případě Vaší smrtí. Životní pojištění zajistí rodině odpovídající životní úroveň.

 •  Vaše rodina je zcela závislá na Vašich příjmech.

 •  Berete si hypotéku nebo velkou půjčku a nechcete, aby splátky museli splácet Vaši blízcí.

I v dobách, které nepřejí Vaši finanční situace, se snažte životní pojištění nevypovídat. Nejenže je to nevýhodné a proděláte, ale také ztratíte pojistnou ochranou. Mnohem lepší je domluvit se s pojišťovnou na jiných způsobech řešení.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?