Povinné ručení zlevňuje, počty a výše škod ale narůstají

Povinné ručení zlevňuje, počty a výše škod ale narůstají

Povinné ručení zlevňuje, počty a výše škod ale narůstají

Průměrná cena povinného ručení meziročně klesla o 0,6 procenta na aktuálních 2 764 korun. Na tiskové konferenci to je to hlavní analytik české asociace pojišťoven Petr Jedlička. Oznámil také, že očekávané navýšení počtu pojištěných vozidel o 3 procenta, se zpomalilo na 2,6 procenta.

Ceny povinného ručení tlačí dolů silný konkurenční boj mezi pojišťovnami. Ceny pojištění auta jsou stále nižší i přes, počty a výše škod způsobených řidiči motorových vozidel. Pojišťovnám tak narůstají náklady potřebné na vyplacení pojistných plnění. Celkovou bilanci zásadním způsobem ovlivnil nový občanský zákoník, který zvýšil částky vyplacené poškozeným.

Cenu pojištění tlačí dolů i srovnávače pojištění

Mnoho škod mají na svědomí rizikový klienti, kteří způsobují škody opakovaně. Negativní vliv na ceny povinného ručení má prý také využívání stále populárnějších online srovnávačů pojištění, které kladou důraz primárně na cenu pojištění, zhodnotil aktuální situaci výkonný ředitel česká asociace pojišťoven Jan Matoušek.

"Změnu trendu sazeb předpovídá řada lidí v oboru už hezkých pár let a stejně jdou ceny stále dolů. Osobně si myslím, že trend se jen tak nezmění vzhledem k silnému konkurenčnímu boji a skutečnosti, že pojišťovny stále mají určité rezervy,“ uvedl Ivan Špirakus, ředitel makléřské společnosti Insia. Na trh s povinným ručením plánuje vstup také Pojišťovna VZP, která bude usilovat o získání významného podílu.

Sjednejte si výhodnější povinné ručení

Průměrná Škoda překročila 40 tisíc korun

Neúměrně s klesající cenou povinného ručení roste průměrná výše škody, která aktuálně překročila částku 40 tisíc korun. Vedle toho se zvyšuje také počet škod, a to zejména těch se zdravotními nároky. „Meziročně stouply náklady na pojistná plnění o 1,3 miliardy korun na 12,9 miliardy korun. A kvůli novému občanskému zákoníku dochází také k navýšení dlouhodobých závazků ze škod na zdraví o 1,8 miliardy korun za rok,“ sdělil médiím Petr Jedlička.

Kromě nového občanského zákoníku a rizikových klientů pojišťoven se na nepříznivém bilanci podílí také velká vozidla nad 3,5 tuny (např. tahači). Pojistné, které za povinné ručení zaplatí, zdaleka nepokrývají vyplacené pojistné plnění. U nejvíce rizikových segmentů se sazby zvýšily, ale nedostatečně. Aby pojišťovny dokázaly škody zaplatit z uhrazeného pojistného, muselo by být zdražení povinného ručení mnohem výraznější.

Aktuálně je pojištěno 7,73 milionů vozidel

Česká asociace pojišťoven uvádí, že pojištění v České republice má sjednáno celkem 7,73 miliony vozidel. Centrální registr vozidel eviduje přes 8,5  registrovaných vozidel. Vozidel bez platného pojištění se na českých silnicích pohybuje zhruba 130 tisíc.

Povinné ručení poskytuje třináct pojišťoven. Cena povinného ručení přitom není jednotná a odvíjí se od různých kritérií jako objem a výkon motoru, rok výroby vozidla, věk a trvalá adresa řidiče a další.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Pojištění vozidel, Pojišťovny, Srovnávače pojištění

Archiv