Lze uložit registrační značky do depozitu?

Lze uložit registrační značky do depozitu?

Značka v depozitu

Jak si poradit se situací, kdy auto nevyužíváte během celého roku? Pokud se vám nechce platit povinné ručení za auto, které například půl roku stojí v garáži, můžete využít uložení značek do depozitu a dočasně vyřadit motorové vozidlo z evidence. Podívejte se, jak na to.

Jste-li vlastníkem neprovozovaného vozidla a nechce se vám platit zákonné pojištění (povinné ručení), nabízí vám zákon od 1. června 2017 rychlé řešení. Registrační značky (SPZ) můžete jednoduše uložit do depozitu. Veškeré úkony (registrace, odhlášení, převod apod.) lze nově provést na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na to, kde má žadatel místní příslušnost (trvalou adresu).

Porovnat ceny povinného ručení

Jak uložit registrační značky do depozitu?

Vlastník vozidla, který jej nechce provozovat, a tudíž nechce platit povinné ručení, může registrační značky odložit do depozitu celkem nejdéle na 18 měsíců. Při první žádosti tak lze učinit na 12 měsíců a po uplynutí lhůty může požádat o prodloužení o dalších 6 měsíců.

Při odevzdávání SPZ do depozitu musí žadatel doložit:

 • občanský průkaz,

 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 • velký technický průkaz,

 • obě registrační značky vozidla,

 • vyplněný formulář žádosti o dočasné vyřazení vozidla (lze vyplnit až na místě),

 • prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci.

Na úřad s rozšířenou působností se musíte dostavit osobně, nebo někoho vybavit plnou mocí. V případě firemního vozidla je nutné předložit ještě výpis z obchodního nebo živnostenského rejstříku. Na úřadě si ponechají registrační značky vozidla a malý technický průkaz, do velkého technického průkazu vám vyznačí datum vyřazení.

Pokud chcete požádat o prodloužení o dodatečných 6 měsíců, opět musíte na úřad osobně. Po uplynutí 18 měsíců musíte vozidlo znovu uvést do provozu nebo jej definitivně vyřadit a ekologicky zlikvidovat. Poplatek za uložení značek činí 200 Kč a úřad vám vystaví potvrzení. Na základě potvrzení můžete provét zrušení povinného ručení.

Další podmínky uložení SPZ do depozitu

Uložení a vyzvednutí registračních značek musí být provedeno na stejném úřadu. Značky jsou zde fyzicky uložené a nelze požádat o vyzvednutí na jiném úřadu. Nemusí se přitom jednat o úřad, kde má žadatel místní příslušnost. Při odevzdání registračních značek však musí žadatel uvést adresu, na které se bude vozidlo nacházet a účel jeho využití v době vyřazení.

Při vyzvedávání SPZ z depozitu je nutné sebou mít (úkon je zdarma):

 • doklad o novém povinném ručení,

 • protokol o technické prohlídce,

 • velký technický průkaz,

 • potvrzení o vyřazení vozidla.

Dejte si pozor

Vozidlo musí mít platnou technickou až do doby, kdy ho budete chtít opět uvést do provozu. Jestliže by vám technická vypršela během toho, co jsou registrační značky uložené v depozitu, museli byste auto nechat na STK odvézt odtahovou službou. V žádném případě s ním nesmíte vyjet na silnici.

V režimu depozitu má vlastník vozidlo právo provádět také tyto úkony:

 • odhlášení vozidla na jiného vlastníka,

 • převedení a registrace na nového vlastníka,

 • změnu trvalé adresy či sídla stávajícího vlastníka.

Při úplném převodu vozidla na nového vlastníka je nutné doložit:

 • doklad totožnosti,

 • velký technický průkaz,

 • protokol o evidenční prohlídce,

 • plnou moc v případě, že převod vyřizuje jiná osoba.

Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl

Zdaleka ne pro každého motoristu je výhodné sjednat si celoroční povinné ručení. Existují totiž vozidla, s nimiž jejich majitelé vyráží na silnice třeba jen pár měsíců v roce. Typicky jde o motorky, kabriolety, veterány nebo další vozidla, která na silnicích tráví pouze „jepičí“ život. Pro tyto řidiče je lepší volbou uzavřít si povinné ručení pouze na období, po které usedají za volant aktivně. Tomuto pojištění se říká sezónní povinné ručení a i u nás ho nabízí některé pojišťovny.

Číst článek >

Vyřiďte si nové povinné ručení

Uložení registračních značek do depozitu můžete využít také pro uzavření nového povinného ručení. Výhoda je, že s potvrzením o dočasném vyřazení vozidla z provozu můžete okamžitě vypovědět povinné ručení a pojišťovna vám vrátí přeplatek za období, které již nevyužijete.

Následně si můžete uzavřít nové, výhodnější povinné ručení. Vyberte si nejlevnější povinné ručení pomocí praktické kalkulačky a ušetřete. Díky online srovnání můžete mít nové zákonné pojištění již do pár minut. Zvládnete ho uzavřít z pohodlí domova a můžete dosáhnout úspory až 70 %. Změňte pojišťovnu a získejte levnější povinné ručení.

Spočítat ceny povinného ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 32

Sdílet na Facebooku

Archiv