Pojištění fotoaparátů a fototechniky

Pojištění fotoaparátů a fototechniky

Pojištění fotoaparátů a fototechniky. Proč se vyplatí?

Vlastníte-li fotoaparát, jistě víte, jaká nebezpečí mu mohou hrozit. K poškození, ztrátě či krádeži fototechniky dochází dnes a denně. I přesto mnozí majitelé podceňují význam pojištění a doufají, že jejich zařízení se nic nestane. Ušetřených pár korun za pojištění litují až ve chvíli, kdy jim fotoaparát spadne ze skály nebo skončí v rukách zloděje.

Na jednu stranu se nelze divit. Pro mnoho lidí je pojištění pouze výmyslem pojišťoven, kteří se snaží vydělat na neznalosti důvěřivých zákazníků. Jakmile však dojde ke krádeži nebo zničení drahé techniky, pojištění nabývá zcela jiného významu. Nemusí přitom vždy jít o krádež. Přístroj může také lehce poničit živelná událost nebo vám spadne a rozbije se.

I samotné pojišťovny potvrzují, že mezi nejčastější pojistné události patří právě krádeže fotoaparátů. „Podle našich statistik jsou krádeže peněženek a fototechniky nejčastějšími škodami, které hlásí lidé z prodloužených víkendů v cizině,“ uvedl například Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Fototechnika je velice křehká věc, kterou lze zničit velice snadno. Oprava nebo nákup nového zařízení je výrazně dražší než pojištění. A to platí zejména pro majitele drahé fototechniky, která kromě samotného fotoaparátu zahrnuje další leckdy dražší vybavení, jako jsou zejména výměnné objektivy.

Jaká rizika lze pojistit?

Pojištění fototechniky je nabízeno v několika variantách. Pojistit si můžete riziko nahodilého poškození, které kryje neočekávaného situace, při nichž dojde k poškození nebo úplnému zničení přístroje. Pojištění kryje po domluvenou dobu veškeré opravy a v případě neopravitelné závady pojišťovna vyplatí časovou cenu pojištěného přístroje.

Součástí pojištění by mělo být také riziko krádeže, které hrozí zejména na dovolených v zahraničí. V případě krádeže pojišťovna zpravidla uhradí částku, za níž lze uhradit nové zařízení ve stejné hodnotě. Do pojištění je možné zahrnout také prodlouženou záruku až o 3 roky. Doba prodloužení samozřejmě závisí na konkrétním typu zvoleného pojištění. Prodloužená záruka kryje opravy po celou dobu.

Jaká rizika pojištění fotoaparátů může krýt?

  •  vloupání, krádež a loupež
  •  vandalismus
  •  neopatrné zacházení
  •  přepětí v síti
  •  požár a jiné živelní události

Pojištění za pár set i tisíce korun

Cena pojištění je samozřejmě závislá na výši pojistné částky. U levnější fototechniky za pojištění zaplatíte pár set korun ročně, zatímco u drahé až několik tisíc korun. Na výši pojistného se může také podílet použití fotoaparátu. Profesionální fotografové, kteří fotí “venku” mohou za pojištění zaplatit i několikanásobně více a navíc si pojištění musí sjednat individuálně.

Některé pojišťovny rovněž nabízí pojištění fototechniky v rámci pojištění domácnosti nebo cestovního pojištění, kde je nutné se připojistit pojištění zavazadel. V těchto případech je nutné dobře zjistit, na co vše se konkrétní pojištění vztahuje a v jakých případech pojišťovna vyplatí pojistné plnění a kdy nikoliv.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 24

Sdílet na Facebooku

Archiv