epojisteni logo
blg-srt-happy

Pojištění fotoaparátů a fototechniky

1. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění fotoaparátů a fototechniky. Proč se vyplatí?

Vlastníte-li fotoaparát, jistě víte, jaká nebezpečí mu mohou hrozit. K poškození, ztrátě či krádeži fototechniky dochází dnes a denně. I přesto mnozí majitelé podceňují význam pojištění a doufají, že jejich zařízení se nic nestane. Ušetřených pár korun za pojištění litují až ve chvíli, kdy jim fotoaparát spadne ze skály nebo skončí v rukách zloděje.

Na jednu stranu se nelze divit. Pro mnoho lidí je pojištění pouze výmyslem pojišťoven, kteří se snaží vydělat na neznalosti důvěřivých zákazníků. Jakmile však dojde ke krádeži nebo zničení drahé techniky, pojištění nabývá zcela jiného významu. Nemusí přitom vždy jít o krádež. Přístroj může také lehce poničit živelná událost nebo vám spadne a rozbije se.

I samotné pojišťovny potvrzují, že mezi nejčastější pojistné  události patří právě krádeže fotoaparátů. „Podle našich statistik jsou krádeže peněženek a fototechniky nejčastějšími škodami, které hlásí lidé z prodloužených víkendů v cizině,“ uvedl například Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Fototechnika je velice křehká věc, kterou lze zničit velice snadno. Oprava nebo nákup nového zařízení je výrazně dražší než pojištění. A to platí zejména pro majitele drahé fototechniky, která kromě samotného fotoaparátu zahrnuje další leckdy dražší vybavení, jako jsou zejména výměnné objektivy.

Jaká rizika lze pojistit?

Pojištění fototechniky je nabízeno v několika variantách. Pojistit si můžete riziko nahodilého poškození, které kryje neočekávaného situace, při nichž dojde k poškození nebo úplnému zničení přístroje. Pojištění kryje po domluvenou dobu veškeré opravy a v případě neopravitelné závady pojišťovna vyplatí časovou cenu pojištěného přístroje.

Součástí pojištění by mělo být také riziko krádeže, které hrozí zejména na dovolených v zahraničí. V případě krádeže pojišťovna zpravidla uhradí částku, za níž lze uhradit nové zařízení ve stejné hodnotě. Do pojištění je možné zahrnout také prodlouženou záruku  až o 3 roky. Doba prodloužení samozřejmě závisí na konkrétním typu zvoleného pojištění. Prodloužená záruka kryje opravy po celou dobu.

Jaká rizika pojištění fotoaparátů může krýt?

 •  vloupání, krádež a loupež

 •  vandalismus

 •  neopatrné zacházení

 •  přepětí v síti

 •  požár a jiné živelní události

Pojištění za pár set i tisíce korun

Cena pojištění je samozřejmě závislá na výši pojistné částky. U levnější fototechniky za pojištění zaplatíte pár set korun ročně, zatímco u drahé až několik tisíc korun. Na výši pojistného se může také podílet použití fotoaparátu. Profesionální fotografové, kteří fotí “venku” mohou za pojištění zaplatit i několikanásobně více a navíc si pojištění musí sjednat individuálně.

Některé pojišťovny rovněž nabízí pojištění fototechniky v rámci pojištění domácnosti nebo cestovního pojištění, kde je nutné se připojistit pojištění zavazadel. V těchto případech je nutné dobře zjistit, na co vše se konkrétní pojištění vztahuje a v jakých případech pojišťovna vyplatí pojistné plnění  a kdy nikoliv.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
  17. června 2020|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

  Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

 • Dům 3
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění domova od největší pojišťovny světa

  Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

 • Pes na silnici
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

  I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.

 • 15. října 2019|Monika Šaríková
  Nejlepší aplikace na zjištění počasí

  Mobilní telefony se staly naší pravou rukou. Kromě komunikace je používáme k práci, zábavě, ale také ke zjišťování zpráv například o počasí. Na předpovědi počasí existují aplikace hlásící, jak bude “venku” za pár minut, hodin, ale i několik příštích dní. Které z aplikací předpovídajících počasí jsou hodnoceny jako nejlepší?

 • blg-cyklo
  Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

  Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • blg-srt-happy
  14. července 2017|Veronika Čermáková
  Pojištění internetových rizik: O co se jedná a kdo jej nabízí?

  Svět internetu není bez hrozby. Lidem, a zejména příznivcům moderních technologií, náhle hrozí zneužití identity, podvody s platebními kartami či pomluvy na různých sociálních sítí a diskuzích. Od loňského roku si tato rizika může pojistit i běžný občan, a to u pojišťovny ČSOB.