Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

Každý, kdo vlastní a provozuje motorové vozidlo, ví, že jej musí mít ze zákona pojištěné. Konkrétně máme na mysli povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla definované zákonem č. 168/1999 Sb. Za porušení tohoto zákona hrozí vlastníkovi nemalé pokuty.

Spočítat
povinné ručení

Povinné ručení je smysluplné pojištění chránící všechny účastníky silničního provozu. Na jedné straně poškozené osoby obdrží odpovídající odškodné bez zbytečných průtahů a vinní motoristé nemusí způsobenou škodu platit ze svého. Zjednodušeně řečeno můžeme povinné ručení označit za výhodné pro všechny strany. To však neznamená, že jej mají uzavřené všichni motoristé a na silnicích se bohužel pohybuje zhruba 200 až 300 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Víte, jak sankce těmto motoristům hrozí?

Garanční příspěvek řidičům porušujícím zákon již nehrozí

Touto dobou v loňském roce nabyla účinnosti novela zákona č. 168/1999 Sb., která jednou pro vždy zrušila diskutovaný garanční příspěvek. Ten byl povinen uhradit každý vlastník vozidla, u něhož bylo zjištěno, že vozidlo provozuje bez pojištění. Veřejnost považovala příspěvek za neopodstatněný a to zvláště v případech, kdy auto prokazatelně neprovozovali. Vláda se k tomuto názoru přiklonila a dnes již tento poplatek nesmí Česká kancelář pojistitelů (ČKP) účtovat.

Garanční fond však zrušen nebyl. Nyní je však tvořen příspěvky jednotlivých pojišťoven. I to byl jeden z důvodu kritiky změny. Garanční příspěvek totiž tvořil zhruba 70 procent příjmů Garančního fondu. Tento výpadek musely nahradit pojišťovny, který se tak zvedly náklady. Společně s dalším změnami pojišťovny musely přistoupit ke zdražování povinného ručení.

Věděli jste, že?

Z Garančního fondu je každý rok vyplaceno zhruba 300 milionů korun. Tato částka tvoří přibližně 2 procenta celkových škod hrazených právě z povinného ručení.

Až 40 000 korun za neplatné povinné ručení

Garanční příspěvek nebyl a není jedinou “hrozbou”, která vlastníkům nepojištěných vozidel hrozí. Nesjednané pojištění je jednoznačným porušením zákona, a proto musí být potrestán. V současné době hrozí řidičům porušující zákona finanční pokuta ve výši 5 000 až 40 000 korun. Pokud je vozidlo nepojištěné déle než 14 dní, je vyřazeno z registru vozidlu, a tudíž již nesmí být nikdy provozováno na pozemních komunikacích.

Za škody, které způsobí nepojištěné vozidlo, plně zodpovídá jeho vlastník. Ten je také povinen uhradit způsobenou škodu v plné výši. Poškozenému ji sice nejprve vyplatí Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu, která ji následně vymáhá po viníkovi.

ČKP již nemá právo požadovat poplatky za auta, která “nejezdí”

Česká kancelář pojistitelů je hlavním kontrolním orgánem v rámci povinného ručení. Jejím úkolem je kontrolovat, zda jsou registrovaná vozidla řádně pojištěná. Pokud v databází objeví vozidlo, které pojištěné není, má právo po jeho majiteli vymáhat správní poplatek.

Číst článek >

Až 3 000 korun za nepředložení zelené karty

Jediným dokladem, kterým lze prokázat platné pojištění, je tzv. zelená karta. Tu při sobě musí mít řidič, který usedá za volant pojištěného vozidla. Pokud však řidič není schopen zelenou kartu při silniční kontrole předložit, hrozí mu bloková pokuta na místě ve výši až 1 500 korun nebo až 3 000 korun ve správním řízení. Až 20 000 korun hrozí také řidiči, které vlastní neprovozované vozidlo, neplatí povinné ručení, ale zároveň neodevzdá registrační značky do depozita.

Spočítat cenu povinného ručení

TIP: Neutrácejte zbytečně peníze za pokuty a najděte si výhodné povinné ručení na ePojisteni.cz!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 25
Sdílet na Facebooku

Archiv