Pozor na letní pneumatiky v zimě. I kvůli povinnému ručení!

Pozor na letní pneumatiky v zimě. I kvůli povinnému ručení!

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Mohou být důvodem krácení pojistného plnění

Zimní pneumatiky musí mít řidiči na svých vozidlech v období od 1. listopadu do 31. března, vyžadují-li to povětrnostní a jízdní podmínky. Pokud řidič způsobí nehodu, má pojišťovna právo zkrátit pojistné plnění, pokud alespoň jednou z příčin nehody byly právě letní pneumatiky.

Letní pneumatiky nemají v zimě na vozidlech co dělat. Jejich vlastnosti jsou uzpůsobené teplejším povětrnostním podmínkám a v zimním období mohou být dokonce nebezpečné lidskému zdraví a životu. Zimní pneumatiky jsou naopak vyrobené tak, aby lépe seděly na zledovatělých a zasněžených silnicích.

Parametry zimních pneumatik musí splňovat tyto parametry:

  •  Automobily do 3,5 tuny musí mít pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 milimetry.
  •  Automobily nad 3,5 tuny musí mít pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 6 milimetrů.

Pokud řidič i přes zákonné doporučení zimní pneumatiky nemá a stane se účastníkem dopravní nehody, může mu pojišťovna zkrátit pojistné plnění, pokud prokáže příčinnou souvislost mezi letními pneumatikami a vznikem škody.

„Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí,“ vysvětlila nám Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

„Minulou zimu zastihla jednoho řidiče nepřipraveného sněhová nadílka. Na zasněžené vozovce se z kopce blížil ke světelné křižovatce. Kvůli nepřiměřené rychlosti nedobrzdil a narazil do vozidla před sebou,“ vzpomíná Ivana Buriánková z České pojišťovny a dodává: „Kvůli letnímu vzorku nebylo jeho brzdění tak efektivní a rozsah poškození na obou vozidlech byl značný. Přistoupili jsme proto při výplatě pojistného plnění ke krácení o několik tisíc korun”.

Na počátku letošního roku provedla policie v jižních Čechách kontrolu zimních pneumatik. Z tisíce kontrolovaných vozidel mělo letní pneumatiky pouze čtyři vozidla. Ne vždy je výsledek tak pozitivní. Například policie z Rožnova pod Radhošťem chytila autoškolu, která používala letní pneumatiky.

Kdy jsou zimní pneumatiky povinné?

V období od 1. listopadu do 31. březnu jsou zimní pneumatiky víceméně doporučené a to zejména s ohledem na momentální povětrností a také jízdní podmínky (sníh, led, mokré listí, nízké teploty, apod.). Skutečně povinné jsou v úsecích, které jsou označeny značkou “Zimní výbava”. Nemá-li řidič zimní pneumatiky, hrozí mu finanční pokuta ve výši až 2 500 korun.

značka

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 17
Sdílet na Facebooku

Archiv