Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

Bezpečně autem do zahraničí

Každým rokem vyráží do zahraniční na dovolenou či jen prodloužený víkend tisíce Čechů. Pro jejich bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu u nás i v zahraničí si proto připomeneme tři základní pravidla.

  •  

    1. Neznalost neomlouvá. Ať už míříte kousek za hranice nebo daleko k moři, vždy se důsledně seznamte s pravidly silničního provozu všech zemích, kterými budete projíždět. Pravidla silničního provozu v jednotlivých zemích se vyznačují drobnými rozdíly, které byste měli před cestou znát. Jedná se například o maximální rychlostní limity, používání světel, základní povinnou výbavu, používání zimních pneumatik či požívání alkoholu před jízdou.

  •  

    2. Technický stav vozidla. Auto, kterým se rozhodnete vyrazit stovky až tisíce kilometrů od domova, by mělo být ve velmi dobrém technickém stavu. Před každou delší cestou proto důkladně zkontrolujte technický stav a napravte veškeré nedostatky. Jedině tak budete mít jistotu, že vás auto nenechá nikde na holičkách.

  •  

    3. Pojištění má smysl. Ať už si o pojišťovnách myslíme cokoliv, na pojištění bychom rozhodně neměli zapomínat. V případě cestování vlastním autem je základem povinné ručení, které je povinné ze zákona ve většině evropských zemích. Způsobíte-li nehodu, případné škody uhradí pojišťovna. Také havarijní pojištění je nezbytné, a pokud je nemáte, sjednejte si alespoň krátkodobou variantu po dobu dovolené. Věřte, že bez pojištění nechcete řešit žádnou havárii, poruchu či dokonce krádež vozidla. Zapomínat byste neměli také na cestovní pojištění poskytující pojistnou ochranu pro případ nemoci a úrazu.

Před cestou si zjistěte číslo na asistenční službu

Můžete být příkladný a vzorný řidič, který zná silniční pravidla zemí v celé Evropě, jeho auto je doslova ve skvostném technickém stavu a pojištěno má absolutně vše až do posledního šroubečku. Přesto se může stát účastníkem dopravní nehody ať už v důsledku vlastního zavinění či chyby jiného motoristy.

V takovém případě existuje pouze jeden ideální způsob, jak vzniklou událost vyřešit rychle a bez problémů - okamžitě volejte asistenční službu své pojišťovny. Před každou cestou si proto ověřte číslo na svou asistenční službu. Naučte se jej nazpaměť, zapište si jej do notýsku, uložte do mobilního telefonu nebo si jej nechte vytetovat na ruku.

Je jedno, ve které zemi se nacházíte. Pokud nejste právník se skvělými jazykovými a právními znalostmi, nejlépe vám v dané situace poradí pojišťovna. Máte-li samozřejmě sjednané odpovídající pojištění. Asistenční služba vám ve kteroukoliv denní i noční hodinu poradí, jak postupovat. Poradí vám, jak jednat s místní policií, jak správně vyplnit záznam o nehodě, do jaké nemocnice jet nebo jaký autoservis využít. V případě nutnosti vám zajistí tlumočníka, ubytování, náhradní vůz a případně další pomoc.

S pojištěním souvisí ještě jedna důležitá připomínka. Přečtěte si pojistnou smlouvu od začátku do konce a pak ještě jednou. Pojištění může být nastavené různě a lidé jsou ochotni kvůli nižšími pojistnému podepsat bezvýznamný cár papíru. Pojištění by mělo mít dostatečné pojistné limity a rozsah pojištění, aby vám vůbec k něčemu bylo platné.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 14
Sdílet na Facebooku

Archiv