Alkohol za volant nepatří. I pouhé jedno pivo Vás může vyjít draho

Alkohol za volant nepatří. I pouhé jedno pivo Vás může vyjít draho

Alkohol za volantem? I jediné pivo Vás může vyjít draho.

Jedno pivo po nedělním obědě sice nemusí mít na řidičské schopnosti žádný vliv. Pokud ale dojde k nehodě, může Vás právě tohle jedno neškodné pivo vyjít velmi draze. Pojišťovna po Vás může vymáhat celkovou škodu. A pojišťovny to také dělají.

Spočítat
povinné ručení

Na pojištění majetku nezapomínejte

Zákon v České republice jasně zakazuje řízení pod vlivem alkoholu či omamných látek. A to platí i pro pouhé jedno pivo. Může se Vám to zdát sebevíce kruté, ale je to tak. "Nejenže vám hrozí pokuta a zákaz řízení, ale současně se vystavujete riziku náhrady všech způsobených škod, které poškozenému mohou vzniknout," vysvětluje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Pokud dojde k nehodě, je škoda uhrazena z povinného ručení viníka. Jak je to ale v případě, když se u viníka prokáže vliv alkoholu? Pojišťovna na něm bude zpravidla celou škodu vymáhat. A právem. A to platí i pro případ, kdy viník odmítne krevní či dechovou zkoušku. Pojišťovna na ně automaticky bude pohlížet, jako kdyby pod vlivem alkoholu opravdu byli.

Náš tip: “Sjednejte si povinné ručení a havarijní pojištění společně a ušetříte. Spočítejte si na kolik Vás pojištění vyjde.

Nejvyšší škody jsou, dojde-li ke škodě na zdraví

V případě škod na majetku si může viník ještě gratulovat. Tehdy jde o statisíce. Pokud ale dojde ke škodě na zdraví či životě, pak se částky pohybují i v milionech. Takovým příkladem je například dvaadvacetiletý řidič automobilu, který srazil a pak za sebou desítky metrů vláčel cyklistu. Z místa nehody ujel, ale byl zadržen policií. Dechová a krevní zkouška prokázala vliv alkoholu. "Poškozenému jsme vyplatili finanční škodu, škodu na věci (jízdní kolo, oděvy, osobní věci) a samozřejmě i škodu na zdraví, včetně trvalých následků a renty. Celkem 26 milionů korun," uvádí Ivana Buriánková.

A k podobným nehodám dochází na českých silnicích často. Mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková vzpomíná na podobný případ. "Ve statistice dopravních nehod evidujeme případ řidiče, který svým vozidlem najel do skupinky chodců vracejících se ze zaměstnání (při krajnici silnice) a jedenáct z nich zranil. Za volant přitom usedl pod vlivem drog. Výše odškodnění na zdraví poraněných chodců představovala mnoha milionovou částku. Peníze nezodpovědný řidič splácí," vypráví.

Vymáhání škody se řidičům nezamlouvá

Způsobit nehodu pod vlivem alkoholu se opravdu nevyplácí. Kromě ztráty řidičského průkazu hrozí v nejlepším případě řidiči, že zaplatí škodu na majetku. V horším bude svůj dluh splácet celý život.

Řidičům se samozřejmě postih nelíbí a často se s pojišťovnou snaží dohodnout. Někteří odmítají svůj dluh dokonce uhradit a pojišťovna musí peníze vymáhat za pomoci soudu.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 16
Sdílet na Facebooku

Archiv