epojisteni logo

Tipy na dovolenou ve Slovinsku

  • Moře, jezera, hory, města, jeskyně

  • Perfektní destinace pro aktivní dovolenou

  • Pojistěte si záchranu v horách

5 důvodů, proč na dovolenou do Slovinska


hory i moře


aktivní dovolená


krasové jeskyně


historické památky

bezpečnost a pohostinnost

Kdy je nejlepší jet do Slovinska

Do Slovinska se můžete vydat po celý rok, záleží na tom, co je vaším cílem. Túry v horách si naplánujte od června do září, kdy spadne nejméně dešťových srážek. V červnu můžou být na severních svazích ještě zbytky sněhu. Největší nápor turistů a lezců čekejte v září.

Pro dovolenou ve Slovinsku u jezer Bled a Bohinj využijte méně rušnou sezónu, od dubna do června, nebo od září do října. Totéž platí pro cestování po slovinských městech, památkách nebo vinicích. Plánujete dovolenou u moře ve Slovinsku? V červenci a srpnu bude nejteplejší voda a nejstálejší počasí, ale počítejte s davy turistů. Slovinsko má totiž jen kolem 40 km pobřeží.

Nejlepší destinace ve Slovinsku

Bledské jezero a okolní krajina
Jezero Bled

Ikonická destinace s ostrovem uprostřed jezera, hradem na útesu a úchvatnými Alpami v pozadí. Udělejte si výlet také do soutěsky Vintgar.

Jezero Bohinj

Méně turistické než Bled, ale stejně krásné. Okolí jezera nabízí výborné podmínky pro pěší turistiku – třeba výlet k vodopádu Savica.

Postojnská jeskyně

Jeden z největších jeskynních krasových systémů v Evropě, zapsaný na seznamu UNESCO. Prohlídka zahrnuje jízdu podzemním vláčkem.

Řeka Soča

Je známá pro svou smaragdovou a divokou vodu, a tak láká milovníky jízdy na kajaku nebo raftu z celé Evropy. Obtížnost je v rozmezí WW II–IV.

Lublaň

Hlavní město okouzlí středověkým centrem, hradem i moderní architekturou. Láká k posezení na zahrádkách mnoha kaváren i na živou kulturní scénu.

Piran

Malebné přímořské městečko s úzkými uličkami a benátskou architekturou. Užijte si koupání v Jaderském moři a ochutnávku čerstvých ryb a mořských plodů

Triglavský národní park

Domov nejvyšší hory Slovinska, Triglavu. Nabízí úchvatnou alpskou krajinu, vodopády a možnosti pro náročnou vysokohorskou turistiku.

Maribor

Druhé největší město Slovinska je známé pro svou vinařskou tradici. Najdete zde jednu z nejstarších vinných rév na světě a krásné historické centrum.

Dovolená u moře nebo túry v horách? Pojistěte si všechny aktivity

Na žádné dovolené vám nesmí chybět kvalitní cestovní pojištění. V základní variantě ale kryje jen běžné sporty, jako plavání nebo běh. Vysokohorské túry, ferraty nebo rafting si musíte připojistit jako rizikové sporty.

Jak dlouho se cestuje do Slovinska


Praha – Lublaň

7:30


Praha – Bled

7:15


Praha – Maribor

6:20


Praha – Piran

8:45

České Budějovice – Lublaň

5:45



Nejjednodušší je naplánovat si dovolenou ve Slovinsku autem. Na jízdu po dálnici potřebujete známku, můžete ji zakoupit elektronicky na evinjeta.dars.si. Dodatečné mýtné se platí ještě v tunelu Karavanky (Karawnken).

Havarijní pojištění pomůže při nehodě i krádeži

Na silnicích v ČR i zahraničí číhají různá rizika – nehoda, krádež, vandalové i útok nenechavých zvířat. Pojistěte svůj vůz pro všechna rizika.



Na co si dát pozor při dovolené ve Slovinsku


Kontroly na hranicích


Vysoké pokuty

Plná moc k půjčenému autu



Přestože je Slovinsko součástí Evropské unie, země obnovila kontroly na hraničních přechodech z důvodu nelegální migrace. Zejména během letních prázdnin tak počítejte se zdržením až v řádech hodin. Do auta si vezměte dostatek pití a jídla pro celou posádku.

Zdržení na hranicích se rozhodně nesnažte nahnat rychlou jízdou. Pokuty ve Slovinsku jsou překvapivě vysoké, pohybují se od 100 do 1 500 eur za překročení povolené rychlosti. Přísně se trestá také jízda bez dálniční známky a alkohol za volantem přes povolený limit 0,5 %.

Chystáte se do Slovinska se zapůjčeným vozem nebo vozem na leasing? Pak si sebou vezměte plnou moc vlastníka vozu, který vám povolí užívání vozu v daném období.



Nejčastější komplikace a úrazy ve Slovinsku

  • Při vysokohorské turistice si dávejte pozor na náhlé změny počasí. Julské Alpy jsou proslulé letními bouřkami, a tak si výstupy dobře načasujte – obvykle je lepší začít brzy ráno, abyste se vyhnuli odpoledním bouřkám. Většinou se jedná o vápencové skály, které jsou ostré a snadno se drolí. Pokud nemáte zkušenosti s vysokohorskou turistikou, raději se na výstup na Triglav a další slovinské vrcholy vydejte se zkušeným horským vůdcem.

  • V národních parcích se pohybujte pouze po vyznačených trasách. Tábořit můžete jen na povolených místech, jinak hrozí pokuty až do výše 1500 eur. Zakázané je také kempování na divoko v obytném autě, proto si vždy zarezervujte místo v kempu. V lesích středního a jižního Slovinska můžete narazit na medvědy hnědé. V malé zemi jich žije několik stovek. Setkání jsou přesto vzácná a když medvědovi ustoupíte, nehrozí žádné nebezpečí.

Pravidla a místní zvyky ve Slovinsku

Souboj dvou vlivů
Slovinci si potrpí na pořádek a přesnost jako Rakušané, ale při konfliktu se v nich ozývá divoká balkánská krev.
Zkuste to česky
Nemluvíte anglicky? Zkuste to s češtinou, stejně jako v jiných slovanských zemích byste se měli dorozumět.
Nemluvte o Jugoslávii
Slovinci jsou hrdí na svůj samostatný stát a neradi slyší, když o zemi mluvíte jako o bývalé Jugoslávii.
Buďte zdvořilí
Při vstupu do místnosti pozdravte „dober dan“, při odchodu „nasvidenje“. Nezapomeňte ani na děkuji – „hvala“.
Chraňte přírodu
Slovinská příroda tolik netrpí návalem turistů jako jiné části Alp a Slovinci si na její ochranu potrpí. Podpořte je v tom.



Cestovní pojištění do Slovinska

Před cestou do Slovinska si sjednejte cestovní pojištění. Vyjde jen na pár korun denně a ochrání vás před výdaji na zdravotní péči nebo záchranu v horách. Podívejte se na modelový příklad, na kolik pojištění do Slovinska vyjde.

Cestovní pojištění do Slovinska na 7 dní

Léčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu*

AXA Dovolená autem

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

920 Kč

1 981 Kč

Slavia Letní dovolená

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

218 Kč

632 Kč

UNIQA Mini

4 000 000 Kč

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

98 Kč

245 Kč

Union Standard

neomezeně

2 500 000 Kč

600 000 Kč

-

226 Kč

904 Kč

Zdroj: srovnání nabídek pojišťoven z ePojisteni.cz, 11.07.2024 * Rodina se skládá ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku.




Cestovní pojištění do Slovinska za 5 minut

Porovnejte si cestovní pojištění s naší kalkulačkou, a to nejlepší si hned sjednejte online. Zvládnete to klidně 5 minut před odjezdem na dovolenou.



Co si připojistit na dovolenou ve Slovinsku

autoasistence
pojištění rizikových sportů
úrazové pojištění
pojištění odpovědnosti



Jestli se chystáte do Slovinska autem, neměla by vám chybět kvalitní autoasistence. Ta vás podrží při poruše nebo nehodě – zajistí odtah, náhradní vůz nebo ubytování na cestě. Nemusíte si hned sjednávat havarijní pojištění, asistenci si můžete přidat jen na pár dní pobytu do zahraničí v rámci cestovního pojištění.

Na vysokohorskou turistiku, lezení nebo rafting vám nesmí chybět připojištění rizikových sportů. To je o něco dražší než běžné cestovko, protože existuje vyšší pravděpodobnost zranění, a navíc záchrana často probíhá v nepřístupném terénu. Riziko trvalých následků nebo smrti úrazem si pojistíte přes úrazové pojištění. Přidejte si také pojištění odpovědnosti pro případy, kdy způsobíte škodu na zdraví nebo majetku někomu jinému – třeba někoho srazíte na kole nebo lyžích.



Dovolená s cestovní kanceláří

Věděli jste, že cestovní pojištění sjednané u cestovní kanceláře k zájezdu nemusí být vždy tou nejvýhodnější volbou? Přečtěte si o tom náš článek.


Čtete náš blog a zjistěte více

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.