epojisteni logo
dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi

Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl

9. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Zdaleka ne pro každého motoristu je výhodné sjednat si celoroční povinné ručení. Existují totiž vozidla, s nimiž jejich majitelé vyráží na silnice třeba jen pár měsíců v roce. Typicky jde o motorky, kabriolety, veterány nebo další vozidla, která na silnicích tráví pouze „jepičí“ život. Pro tyto řidiče je lepší volbou uzavřít si povinné ručení pouze na období, po které usedají za volant aktivně. Tomuto pojištění se říká sezónní povinné ručení a i u nás ho nabízí některé pojišťovny.

Bez platného pojištění na silnici nesmíte

Ačkoli může sezónní pojištění znít mnohým řidičům lákavě, i s tímto produktem je spojena řada nevýhod. V první řadě je nutné připomenout si, že dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, musí mít povinné ručení  uzavřené všichni motoristé, kteří provozují vozidla na veřejných komunikacích.

S výše uvedeným tedy souvisí i skutečnost, že na silnice můžete vyrážet celoročně (na rozdíl od krátkodobého povinného ručení). Pokud byste ale na silnici s nepojištěným vozem vyjeli a způsobili nehodu, veškerou zaviněnou škodu musíte zaplatit ze svého.  „Takovéto události se stávají a pro nepojištěného řidiče nezřídka mívají bohužel i likvidační dopad,” upozorňuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny, která v minulosti sezónní pojištění nabízela.

S výše uvedeným neodmyslitelně souvisí i otázka, zda je u sezónního povinného ručení nutné odevzdávat registrační značky do depozitu. Značky motoristovi zůstávají, jak ale upozorňuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA: „Pojistná smlouva sice platí celý rok, ale pojišťovna kryje jen předem stanovené měsíce. Je to tak, že když si nastavíte pojištění třeba na deset měsíců, zbylé dva měsíce sice máte platnou  zelenou kartu  a  pojistná smlouva  běží, takže můžete jezdit a nehrozí vám postih za jízdu s nepojištěným autem, ale pojišťovna pak nehradí případnou nehodu.“

Nepleťte si sezónní pojištění s krátkodobým povinným ručením

Sezónní pojištění najdeme v nabídce České podnikatelské pojišťovny a Uniqy pojišťovny. Pojištění se přitom uzavírá na dobu neurčitou s tím, že auto je pojištěné po dobu vybraných měsíců. „Ve své podstatě se  pojistná smlouva  v systému chová jako smlouva sjednaná na dobu neurčitou. Počátek i konec sezóny je v ní uveden, a pokud klient nepotřebuje měnit vybranou sezónu, smlouva může existovat několik let bez jakýchkoliv zásahů,” uvedla Renata Čapková z ČPP.

To je právě hlavní rozdíl mezi sezónním a krátkodobým povinným ručením.  V druhém případě je smlouva o povinném ručení uzavřená pouze na určité období. Poté je nutné pojištění obnovit nebo odevzdat registrační značky do depozitu.

„U krátkodobého pojištění se počítá s tím, že motorista na konci sezóny uloží značky do depozitu a na jaře si je zase vyzvedne. V tomto případě se smlouva uzavírá na tuto přesně vymezenou dobu,” řekla Ivana Buriánková z České pojišťovny. Krátkodobé povinné ručení rovněž nabízí ČSOB Pojišťovna, Direct pojišťovna a Generali pojišťovna.

U sezónního pojištění se počítá s tím, že motoristé vozidlo nepoužívají především v zimě. Proto je možné si vozidlo pojistit až na deset měsíců v roce. Minimální doba sezonního povinného ručení pak činí tři měsíce. Co se týče ceny sezónního povinného ručení, ta začíná na 110 korunách (motor o obsahu do 50 cm3) a její horní hranice se pohybuje okolo 1 260 Kč (motor o obsahu nad 500 cm3). Výhodná je zejména pro řidiče, kteří jezdí bez nehody. Povinné ručení „na léto“ je v tomto případě může vyjít dokonce levněji než celoroční dálniční známka.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pojistku vyřídíte online a sjednat si k ní můžete i sezónní havarijní pojištění

A jak vlastně sezónní povinné ručení vyřídit? Nejlepším způsobem je sjednat si povinné ručení na sezónu online. Tento způsob přímo doporučují i některé pojišťovny. „Při sjednání přes internet je autopojištění účinné už deset minut po vyplnění příslušného formuláře. Zelenou kartu s měsíční platností majitel vozidla získá obratem na svoji mailovou adresu a její originál dostane poštou hned po zaplacení,“ vypočítává výhody online pojištění Veronika Hašplová z Allianz pojišťovny.

Kromě sezónního povinného pojištění si ale můžete sjednat též sezónní havarijní pojištění, které funguje prakticky na stejném principu jako výše uvedené. Havarijní pojištění nicméně chrání vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení, havárie, vandalismu či v případě živelných událostí a na rozdíl od povinného ručení pojišťovna uhradí škodu i na vozidle viníka nehody.

Náš tip

Bonusová rada závěrem:

Sezónní havarijní pojištění se může vyplatit, i když auto poškodí řidič z cizí země. V takovém případě sice bude škoda vyplacena z jeho povinného ručení, na peníze si ale pravděpodobně počkáte i několik dlouhých měsíců. Řešením je proto nechat si auto opravit z vlastního havarijního pojištění, čímž se celá věc urychlí a pojišťovna následně bude vymáhat proplacení škody po pojišťovně viníka.Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
  20. dubna 2023|Richard Zona
  Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

  Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?