epojisteni logo
postava-muze-v-obleku-drzici-klicky-od-auta

Při prodeji auta nezapomínejte na zrušení povinného ručení! Poradíme, jak na to!

18. 10. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Prodáváte auto? Pak byste měli vědět, že povinné ručení nezaniká automaticky ani ho nelze převést na další vůz, který si kupujete. Jakmile budete mít v rukou doklad o prodeji, začněte jednat! Ušetříte si problémy i spoustu finančních prostředků. Jak na zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla? Poradíme!

Jak prodat auto? Postup pro prodávající

Ještě než se vrhnete na samotné zrušení pojištění auta, osvěžte si, jak postupovat při prodeji auta. Prodávající musí vždy zajistit alespoň dvě základní věci: převod vozidla a odhlášení povinného ručení. Dále je pak také nutné, aby vozidlo absolvovalo evidenční kontrolu. Doklad o ní je totiž potřeba předložit při přepisu vozidla na nového majitele. Nově však platí, že se evidenční kontrola dá realizovat jak osobou prodávajícího, tak kupujícího.

Co je potřeba k prodeji auta?

 • Formulář žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla,
 • technický průkaz vozidla,
 • osvědčení o registraci vozidla část I. (tzv. malý techničák),
 • protokol o evidenční kontrole, který nesmí být starší 30 dní,
 • zelenou kartu na nového majitele jako doklad o sjednaném povinném ručení,
 • kupní smlouvu,
 • doklady totožnosti přítomných osob,
 • případně úředně ověřenou plnou moc druhé strany.


Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.


Co s povinným ručením, když prodáte auto?

Ve chvíli, kdy máte v rukou doklad o prodeji vozidla, zašlete výpověď na adresu pojišťovny, u které máte povinné ručení vedeno. Přehled pojišťoven a kontaktní údaje najdete v sekci „Pojišťovny, jejichž pojištění vozidel srovnáváme“. Samotný prodej vozidla prokážete kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačena změna majitele. Tuto skutečnost ale můžete dokázat též kopií řádně podepsané kupní smlouvy. O konkrétních podmínkách je ovšem vždy nutné informovat se u pojišťovny, u níž máte pojistku sjednanou. Někde totiž kupní smlouva nemusí stačit.

Pár tipů, jak postupovat při (z)rušení povinného ručení:

 1. O zrušení pojistky zažádejte bez zbytečného odkladu.

 2. Výpověď je nutné zaslat písemně a nejlépe doporučeně na adresu vaší pojišťovny.

 3. Nezapomeňte do výpovědi uvést číslo  pojistné  smlouvy, kterou plánujete vypovědět.

 4. Prodej vozidla je nutné doložit. Učiníte to pomocí výše uvedených dokumentů (kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy).

 5. Nezapomeňte výpověď podepsat. Bez vašeho podpisu je tento dokument neplatný.

 6. Do výpovědi uveďte číslo účtu. Pojišťovna vám na něj vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí.

  Měli byste vědět:

  Povinné ručení musíte platit, i když auto stojí v autobazaru, a to do té doby, než změní majitele. Smlouva o povinném ručení totiž zaniká ze zákona ke dni, kdy je vozidlo vyřazeno z evidence vozidel.


auto-na-dalnici

Co hrozí, když povinné ručení neodhlásíte?

Jak postupovat při prodeji auta pravděpodobně víte. Pokud je prodej úspěšný, na odhlášení povinného ručení byste neměli zapomenout. Pamatujte, že vozidlo jste povinni přepsat do deseti dnů od uzavření kupní smlouvy.

Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až do výše 50 000 korun. Navíc jste stále za vozidlo zodpovědní. Co to znamená v praxi? Pokud by nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.

Na tuto problematiku upozorňuje i Aleš Povr, mluvčí České asociace pojišťoven: „Protože prostřednictvím svého pojištění nesete za vozidlo stále odpovědnost, byla by škoda  poškozenému vyplacena z tohoto povinného ručení. A tato dopravní nehoda by se promítla do bonusu.“

Specifickým případem je situace, kdy nový majitel vozu má i své vlastní povinné ručení. V takovém případě jdou veškeré škody na jeho vrub, což ostatně opět zmiňuje i mluvčí České asociace pojišťoven:

V tomto případě by už nesl za vozidlo odpovědnost nový majitel a šlo by to z jeho povinného ručení. Reflektoval by se skutečný stav tak, jak to je uvedeno v  registru vozidel  i v pojistné smlouvě.“

Co s havarijním pojištěním?

Pokud jste měli u prodaného vozidla sjednané též havarijní pojištění, nezapomeňte vypovědět i jeho smlouvu. Postup je velmi podobný situaci s povinným ručením. Bez sankcí můžete pojistku vypovědět z důvodu likvidace nebo prodeje vozidla. Opět je ale potřeba pojišťovně zaslat potvrzení dokladující tuto skutečnost a výpověď. Pojišťovna vám následně vrátí na účet poměrnou část z pojištění, které jste na celý rok zaplatili.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • dalnice-aktualita
  30. června 2024|Petr Pohůdka
  Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

  Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.