epojisteni logo
smutna-slecna-vybalovani

Pojištění storna zájezdu: Co byste měli vědět

10. 1. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Zakoupení výhodné dovolené ve velkém předstihu s sebou přináší nejen výhody, ale i značná rizika. Co když váš pár dnů před vysněnou dovolenou překvapí nemoc, úraz či jiná nečekaná událost? V takovém případě vám přijde vhod pojištění storna zájezdu, díky kterému získáte podstatnou část peněz utracených za dovolenou zpět. Co byste o něm měli vědět?

Na kolik vás vyjde zrušení dovolené na poslední chvíli

Pořizujete-li zájezd prostřednictvím zprostředkovatele, nezapomeňte se dopředu informovat o případných  storno  poplatcích, které vám budou účtovány v případě, že plánovanou dovolenou na poslední chvíli zrušíte. Zpravidla platí, že čím později před datem odjezdu dovolenou odřeknete, tím méně peněz máte vám bude za stornovaný zájezd vráceno. Pokud tedy svou dovolenou zrušíte pár dní před odjezdem, můžete z hrůzou zjistit, že vám po odečtení poplatků bude vráceno pouze 10 % z uhrazené částky. V takovém případě si totiž zprostředkovatel dovolené obvykle ponechá určité procento z ceny zájezdu jako  odstupné. Tyto peníze jsou označovány jako storno poplatky.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pojištění storna zájezdu

Před nenadálými událostmi můžete své peníze za již zaplacenou dovolenou ochránit díky pojištění storna zájezdu, které se vztahuje na zrušení zakoupeného zájezdu, letenek či ubytování. Pokud onemocníte nebo jinak  prokážete, že jste na dovolenou nemohli odjet, pojišťovna vám proplatí až 80 % storno poplatků zpět. Zbylých 20 % je u většiny pojistitelů účtovaných jako  spoluúčast. Tedy částku, kterou se pojištěná osoba přímo podílí na pojistném plnění.

Pojištění storna zájezdu si sjednejte včas

Abyste měli na pojistné plnění nárok, musíte pojištění zpravidla uzavřít ihned při koupi zájezdu/letenky, případně v co nejbližší době. Rozsah i konkrétní podmínky pojistného plnění se liší podle jednotlivých pojišťoven. Většina pojišťoven tento produkt umožňuje sjednat maximálně do tří pracovních dnů od uhrazení poslední splátky vybraného zájezdu. Pokud si sjednáte pojištění 14 dní před plánovaným odjezdem, pojišťovna vám může snížit pojistné plnění až o 50 %.

Na co se vztahuje pojištění storna zájezdu

Smluvní podmínky pojišťoven se mohou lehce lišit, proto si je vždy důkladně prostudujte. V ideálním případě ještě před uzavřením smlouvy. U většiny pojišťoven se však jedná o tyto případy:

 • Zmeškání spoje (například zpoždění vlaku nebo v důsledku dopravní nehody na dálnici)

 • Zrušení dovolené z důvodu onemocnění či úrazu

 • Úmrtí v rodině

 • Utrpění rozsáhlé škody na majetku

 • Změna v rodinné situaci (podání žádosti o rozvod) 

 • Nezaviněné výpovědi ze zaměstnání ze strany zaměstnavatele

 

Pojištění storna zájezdu - Slečna na letišti

Nejčastější výluky u pojištění storna zájezdu

Při sjednávání pojištění se zajímejte i o to, jaké jsou výluky z pojištění.  Konkrétní výčet hledejte ve všeobecných pojistných podmínkách. Často se však jedná o tyto případy:

 • Nemoc nebo úraz, o kterém jste věděli v době uzavření pojistné smlouvy

 • Zamítnutá dovolená v požadovaném termínu

 • Zamítnutí žádosti o vízum

 • Nepříznivá situace v zemi, kam se chystáte

 • Způsobíte-li si zranění v důsledku požití alkoholu či jiných návykových látek

 • Způsobíte-li si zranění vlivem psychických problémů a úmyslného sebepoškození 

 • Zrušení dovolené v důsledku zdravotních komplikací způsobených po kosmetickém zákroku plastické chirurgie

 • Zrušení dovolené kvůli těhotenství včetně zdravotních komplikací s ním souvisejících

Náš tip

Věděli jste, že pojištění se nevztahuje na letištní poplatky?

Pojištění storna zájezdu se vztahuje i na letenky, které jste si sami zakoupili. Takové pojištění se však vztahuje pouze na cenu samotné letenky, nikoliv na letištní poplatky a palivové příplatky, které tvoří velkou většinu konečné ceny letenky.

Pojištění storna zájezdu v době koronaviru

Vzhledem k nepříznivé koronavirové situaci se pojištění storna cesty u většiny pojišťoven vztahuje i na případy zrušení cesty z důvodu onemocnění COVID-19. V takovém případě je na pojištěného pohlíženo jako na nemocného a standardně mu bude vyplaceno z připojištění storna zájezdu 80 % uhrazených nákladů. Nejinak tomu je i v případě nařízení preventivní karantény, která by pojištěnému zkomplikovala odjezd na dlouhodobě plánovanou dovolenou.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.