epojisteni logo
benzinka

Osobní auto: Co vše má vliv na cenu za 1 km

19. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Výpočet ceny za kilometr se řeší například u soukromých vozidel používaných pro služební účely nebo při společných jízdách, kdy vlastník a často i řidič rozpočítává pohonné hmoty. Provoz auta ale není pouze o spotřebě paliva, ale také o dalších nákladech, které je nutné do ceny za 1 km započítat.

Ve skutečnosti pohonné hmoty tvoří jenom čtvrtinu všech nákladů souvisejících s provozem motorového vozidla. Dalších položek, které se v ceně za 1 km u osobního auta odrazí, je totiž mnohem více. Které to jsou?

Pořizovací cena

Nejvyšší podíl v celkových nákladech obvykle tvoří pořizovací ceny, která v případě koupě na leasing nebo úvěr zahrnuje také úroky a poplatky. To platí zejména u novějších vozidel, jejichž kupní cena se pohybuje ve stovkách tisíc.

Pojištění vozidel

K základním nákladům každého vozidla patří odpovědnostní pojištění povinné ručení, které je nařízeno zákonem. Spousta řidičů má sjednané také dobrovolné havarijní pojištění a případně i další připojištění.

Dálniční známka

Nemusí jít pouze o českou dálniční známku. Vlastním vozidlem jezdí do ciziny spousta Čechů. Do celkových nákladů je tedy třeba započítat také ostatní zakoupené  dálniční známky  (např. Rakousko, Slovinsko či dálniční mýto).

pojištění vozidel

Roční servis, údržba, opravy

Sem patří pravidelné roční prohlídky a nutná údržba, která zahrnuje například výměnu oleje, vyvážení kolo, kontrolu brzd, řídících jednotek apod., emisní a technické kontroly, dále také opravy či výměny opotřebovaných a porouchaných součástí hlavně u starších a ojetých vozidel.

Pneumatiky

Nové auto je obvykle dodáno s jednou sadou letních pneumatik. Nový majitel tedy musí nakoupit sadu zimních pneumatik. To však není vše. Po určité době je nutné obě sady pneumatik vyměnit, aby splňovaly zákonné požadavky.

Spotřeba paliva

Vedle pořizovací ceny vozidla se zpravidla jedná o druhý největší náklad související s provozem vozidlech, který se odvíjí od počtu najetých kilometrů a ceny pohonných hmot, která se mění.

Počet najetých km

Celkové náklady samozřejmě ovlivňuje to, jak moc se s vozidlem jezdí. Čím více se jezdí, tím větší náklady padnou nejen na palivo, ale i na servis, údržbu a opravu. Přece jen je potřeba, že hodně ježděné auto bude mít větší požadavky na údržbu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.