epojisteni logo

Nejlepší mobilní aplikace pro cestování

5. 11. 2019
|
Délka čtení: 12 min.

Do zahraničí většinou vyrážíme vybaveni adekvátním oblečením, nějakou hotovostí a elektronikou. Pobyt v cizí zemi vám ale může usnadnit i mobilní aplikace. Některé vám sami přepočítají kurz na české koruny, jiné vám ukážou, kde můžete bezplatně zaparkovat v centru města nebo si bezplatně odskočit na toaletu. A nechybí ani recenze ostatních uživatelů, abyste si byli jisti, že jednou doporučené místo neztratilo na kvalitě.

Připravili jsme proto několik tipů na aplikace, které vám v zahraničí mohou přijít vhod.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Offline mapy a navigace

Na cestách vám často může hodit například offline verze map. Zvláště pokud se nacházíte mimo Evropskou unii nebo nechcete zbytečně čerpat mobilní data. K takovým situacím dochází zcela běžně. Například jste na dovolené v Chorvatsku a chcete si zajet na výlet k vodopádům do Kravice kousek od Mostaru, které jsou v Bosně a Hercegovině. Tam vás ale data vyjdou velmi draho, protože Bosna a Hercegovina do EU nespadají.

Offline mapy nabízí například standardní Mapy.cz, které si můžete stáhnout do mobilu. V nabídce je má i apliakce Sygic, a to i v rámci bezplatné verze. Nabízí také přehledy čerpacích stanic, bankomatů a dalších klíčových bodů, které na cestách většinou uživatelé vyhledávají.

Velmi propracovaná je také aplikace Waze, která sdružuje poměrně velkou komunitu uživatelů.  To má řadu výhod, jelikož tito uživatelé denně přidávají aktuální informace o dopravě, omezeních a policejních hlídkách. K té už ale potřebujete připojení k internetu.

Nemáte data? Zkuste hledač wi-fi sítí

Vystačit si v dnešní době s offline režimem je pro řadu cestovatelů náročné. Hledání nezaheslované wi-fi sítě v cizině pak může trvat nějaký čas a ne každý jej chce na dovolené strávit tímto způsobem.

Situaci vám v tomto případě usnadní aplikace WiFi Map.  Ta obsahuje přehled 100 000 000 bezdrátových sítí v rámci celého světa. Obsahuje dokonce i hesla, kterými se na danou síť připojíte.

Aplikaci si buď můžete zakoupit, nebo si stáhnout bezplatnou okleštěnou verzi. I bezplatná verze umí vyhledávat wi-fi sítě, ale pouze ve vašem okolí. V placené si verzi si můžete dopředu stáhnout konkrétní místa, kde víte, že se budete pohybovat, a dopředu si zjistit, jak na tom s wi-fi budete.

Podobně funguje i aplikace WiFox. Tu spravuje bezpečnostní IT inženýr a bloger Anil Polat. Ten sbírá hesla wi-fi sítí na nejrůznějších letištích po celém světě a zadává je do aplikace. Po výběru konkrétního letiště se vám pak zobrazí název sítě i heslo, které je potřeba k připojení.

Tipy na místní zajímavosti

Cestovatelskou aplikaci TripAdvisor rovněž využívá velmi široká komunika uživatelů, a to v rámci celého světa.  Aplikace slouží k tomu, aby do ní uživatelé psali své názory a zkušenosti na konkrétní místa, která navštívili.

Pokud tedy budete potřebovat znát recenzi například na nějakou restauraci, hotel, zábavní park, kulturní památku apod., zkuste se podívat do TripAdvisoru, jestli někdo toto místo už neokomentoval.

I pokud nebudete mít v mobilním telefonu data, můžete si například uložit vybrané restaurace či jiná oblíbená místa.

Vzhledem k mezinárodnímu působení aplikace budete ale potřebovat znalost minimálně anglického jazyka, abyste mohli recenze smysluplně využít.

Jako alternativu můžete využít aplikace Triposo nebo Google Trips.

Místní jako průvodci

Někteří rádi objevují novou destinaci z pohledu místních a nikoli jen jako obyčejní turisté. A jiní zase rádi turistům ukazují místa, kam by se běžně nedostali a přesto jsou něčím zajímavá. Tyto lidi sdružuje aplikace Showaround. 

Když někam přicestujete, nabídne vám aplikace lokální obyvatele, kteří se zaregistrovali a nabízí své průvodcovské služby.  Liší se jak zaměřením, tak i jazykovou vybaveností. Někteří průvodci vám rádi ukážou noční život v daném městě, s jinými se podíváte do hezkých parků a do přírody. A další vám zase ukážou, kde se dobře nakupuje. 

Stačí si tedy vybrat průvodce, který zaměřením a jazykovou vybaveností odpovídá tomu, co hledáte. Řada z nich navíc nabízí své služby bezplatně, protože průvodcování vnímají jako koníček a možnost poznat zase vaši kulturu.

Kam na toaletu

Kromě dobře hodnocených podniků a různých kulturních památek se vám možná budou hodit i informace o tom, kam si odskočit na toaletu. I za tímto účelem vznikla řada aplikací.

Jednou z nich je SitOrSquat, kde jsou veřejné toalety dokonce hodnocené ostatními uživateli. Případně můžete využít i aplikaci Flush, která funguje na podobném principu.

Městská hromadná doprava

Pokud jste zvyklí během své dovolené využívat prostředky městské hromadné dopravy, pomůže vám s jejich vyhledáváním  aplikace Citymapper.  V ní naleznete podrobné informace o možnostech městské hromadné dopravy v řadě městech. 

Uber, Bolt a další

Pokud městská hromadná doprava selže, ještě pořád se můžete obrátit na přepravní služby podobné taxislužbě.  Aplikace Uber je rozšířená v nejrůznějších částech světa. Běžně funguje v Evropě, USA, ale třeba i na Srí Lance. Aplikace Bolt (původně Taxify), má také své hojné zastoupení. V případě jihovýchodní Asie se naopak doporučuje použít aplikaci Grab, která je v této části světa rozšířená.

Kolik to dělá na naše?

S cestou do cizí země se pojí i přepočítávání místní měny na českou korunu.  Aplikace Elk přepočítávání zjednodušuje, protože vše přepočítá za vás.  Obsahuje také číselnou řadu, takže někdy ani nemusíte zadávat danou cifru ručně.

Pokud vlastníte iPhone, můžete si vytvořit vlastní živou fotografii na zamčenou obrazovku telefonu. Když na ni pak silně přitlačíte prstem, zobrazí vám předdefinované přepočty.

Aplikace Elk je dostupná pouze pro operační systém iOS.

Když vás jede víc a nechcete stále platit napůl

Častým problémem turistů cestujících ve skupince bývá placení. Někdy jednoduše nechcete dělit účty a platit každý zvlášť. V některých případech je jednodušší, když útratu zaplatí jeden a následně se vyrovnáte.  

S rozpočítáváním útraty vám pomůže například aplikace Settle Up. V ní jednoduše uvedete, kdo zaplatil jakou částku a za koho.  Standardně aplikace cenu rozpočítá rovnoměrně všem, které zaškrtnete. Máte ale možnost útratu rozpočítat sami, když máte například velký nákup, v rámci kterého si dva lidé nakoupili několik položek a třetí pouze jedno pití. 

Aplikace pak sama propočítá, kdo má komu vrátit jakou částku. Alternativou pak může být aplikace Splittr, která funguje na podobném principu.

Aplikace Settle Up je dostupná pro telefony s operačním systémem Android a iOS. Splittr si můžete stáhnout jen do telefonu s Androidem.

Když chcete znát alespoň základní slovíčka

Pokud umíte na dobré úrovni nějaký světový jazyk, ve většině turistických míst si bez potíží vystačíte. Při cestách mimo turistické oblasti, v odlehlých vesnicích nebo v horách ale místní lidé zpravidla mluví jen svým rodným jazykem. Vyplatí se proto znát alespoň základy, nebo mít po ruce slovník, abyste se „rukama nohama“ a základními slovíčky dorozuměli.

Do aplikace Google Translate můžete stáhnout offline různé slovníky, které se vám pak v odlehlejších místech budou hodit, pokud například nemluvíte vietnamsky, japonsky či jinou řečí, která se u nás běžně nestuduje.

Co se může hodit do letadla

V letadle zpravidla nemůžete používat internet a krátit si dlouhý čas brouzdáním po síti. Můžete ale využít aplikaci Pocket, která vám dopředu uloží přednačtené stránky, takže co si dopředu připravíte, to si můžete na palubě letadla přečíst.

Ke sledování informací o jednotlivých letech v reálném čase vám pak poslouží aplikace FlightAware.

Kde zaparkovat v centru města?

Kdo rád cestuje na dovolenou vlastním autem, ví jak složité je najít parkování uprostřed turisticky oblíbeného města. Někde jsou parkoviště předražená, jinde vůbec zaparkovat nesmíte. Neplacených parkovišť je pomálu a dostat se k nim bez tipu od někoho, kdo už na něm parkoval, je dílem velké náhody.

Aplikace Park4Night sdružuje informace o placených a neplacených parkovištích, ale i o odpočívárnách nebo různých zákoutí, kde můžete zaparkovat a případně i přespat. 

Nejvíce vyznačených míst je v Evropě, jelikož aplikace je francouzská. I mimo ni ale na některá vyznačená místa natrefíte.

Jak bude zítra?

V různých destinacích býva často problém i s předpovědí počasí. Norská aplikace Yr vám ukáže buď desetidenní předpověď, nebo podrobnou předpověď na následujících 48 hodin.

Využít ale můžete i českou aplikaci Windy, která využívá datové předpovědní modely a používají ji i například světové agentury jako Reuters.

Rada na závěr

Často vám v zahraničí může pomoci i mobilní banka v chytrém telefonu, která vám umožní sledovat transakce, převádět peníze a případně i rychle karty zablokovat. Pro přístup do mobilní banky ale nikdy nepoužívejte lokální wi-fi sítě, jelikož nikdy nevíte, kdo tok dat sleduje a může zneužít.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • 05. září 2024|
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.