epojisteni logo

Nejlepší mobilní aplikace pro cestování

5. 11. 2019
|
Délka čtení: 12 min.

Do zahraničí většinou vyrážíme vybaveni adekvátním oblečením, nějakou hotovostí a elektronikou. Pobyt v cizí zemi vám ale může usnadnit i mobilní aplikace. Některé vám sami přepočítají kurz na české koruny, jiné vám ukážou, kde můžete bezplatně zaparkovat v centru města nebo si bezplatně odskočit na toaletu. A nechybí ani recenze ostatních uživatelů, abyste si byli jisti, že jednou doporučené místo neztratilo na kvalitě.

Připravili jsme proto několik tipů na aplikace, které vám v zahraničí mohou přijít vhod.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Offline mapy a navigace

Na cestách vám často může hodit například offline verze map. Zvláště pokud se nacházíte mimo Evropskou unii nebo nechcete zbytečně čerpat mobilní data. K takovým situacím dochází zcela běžně. Například jste na dovolené v Chorvatsku a chcete si zajet na výlet k vodopádům do Kravice kousek od Mostaru, které jsou v Bosně a Hercegovině. Tam vás ale data vyjdou velmi draho, protože Bosna a Hercegovina do EU nespadají.

Offline mapy nabízí například standardní Mapy.cz, které si můžete stáhnout do mobilu. V nabídce je má i apliakce Sygic, a to i v rámci bezplatné verze. Nabízí také přehledy čerpacích stanic, bankomatů a dalších klíčových bodů, které na cestách většinou uživatelé vyhledávají.

Velmi propracovaná je také aplikace Waze, která sdružuje poměrně velkou komunitu uživatelů.  To má řadu výhod, jelikož tito uživatelé denně přidávají aktuální informace o dopravě, omezeních a policejních hlídkách. K té už ale potřebujete připojení k internetu.

Nemáte data? Zkuste hledač wi-fi sítí

Vystačit si v dnešní době s offline režimem je pro řadu cestovatelů náročné. Hledání nezaheslované wi-fi sítě v cizině pak může trvat nějaký čas a ne každý jej chce na dovolené strávit tímto způsobem.

Situaci vám v tomto případě usnadní aplikace WiFi Map.  Ta obsahuje přehled 100 000 000 bezdrátových sítí v rámci celého světa. Obsahuje dokonce i hesla, kterými se na danou síť připojíte.

Aplikaci si buď můžete zakoupit, nebo si stáhnout bezplatnou okleštěnou verzi. I bezplatná verze umí vyhledávat wi-fi sítě, ale pouze ve vašem okolí. V placené si verzi si můžete dopředu stáhnout konkrétní místa, kde víte, že se budete pohybovat, a dopředu si zjistit, jak na tom s wi-fi budete.

Podobně funguje i aplikace WiFox. Tu spravuje bezpečnostní IT inženýr a bloger Anil Polat. Ten sbírá hesla wi-fi sítí na nejrůznějších letištích po celém světě a zadává je do aplikace. Po výběru konkrétního letiště se vám pak zobrazí název sítě i heslo, které je potřeba k připojení.

Tipy na místní zajímavosti

Cestovatelskou aplikaci TripAdvisor rovněž využívá velmi široká komunika uživatelů, a to v rámci celého světa.  Aplikace slouží k tomu, aby do ní uživatelé psali své názory a zkušenosti na konkrétní místa, která navštívili.

Pokud tedy budete potřebovat znát recenzi například na nějakou restauraci, hotel, zábavní park, kulturní památku apod., zkuste se podívat do TripAdvisoru, jestli někdo toto místo už neokomentoval.

I pokud nebudete mít v mobilním telefonu data, můžete si například uložit vybrané restaurace či jiná oblíbená místa.

Vzhledem k mezinárodnímu působení aplikace budete ale potřebovat znalost minimálně anglického jazyka, abyste mohli recenze smysluplně využít.

Jako alternativu můžete využít aplikace Triposo nebo Google Trips.

Místní jako průvodci

Někteří rádi objevují novou destinaci z pohledu místních a nikoli jen jako obyčejní turisté. A jiní zase rádi turistům ukazují místa, kam by se běžně nedostali a přesto jsou něčím zajímavá. Tyto lidi sdružuje aplikace Showaround. 

Když někam přicestujete, nabídne vám aplikace lokální obyvatele, kteří se zaregistrovali a nabízí své průvodcovské služby.  Liší se jak zaměřením, tak i jazykovou vybaveností. Někteří průvodci vám rádi ukážou noční život v daném městě, s jinými se podíváte do hezkých parků a do přírody. A další vám zase ukážou, kde se dobře nakupuje. 

Stačí si tedy vybrat průvodce, který zaměřením a jazykovou vybaveností odpovídá tomu, co hledáte. Řada z nich navíc nabízí své služby bezplatně, protože průvodcování vnímají jako koníček a možnost poznat zase vaši kulturu.

Kam na toaletu

Kromě dobře hodnocených podniků a různých kulturních památek se vám možná budou hodit i informace o tom, kam si odskočit na toaletu. I za tímto účelem vznikla řada aplikací.

Jednou z nich je SitOrSquat, kde jsou veřejné toalety dokonce hodnocené ostatními uživateli. Případně můžete využít i aplikaci Flush, která funguje na podobném principu.

Městská hromadná doprava

Pokud jste zvyklí během své dovolené využívat prostředky městské hromadné dopravy, pomůže vám s jejich vyhledáváním  aplikace Citymapper.  V ní naleznete podrobné informace o možnostech městské hromadné dopravy v řadě městech. 

Uber, Bolt a další

Pokud městská hromadná doprava selže, ještě pořád se můžete obrátit na přepravní služby podobné taxislužbě.  Aplikace Uber je rozšířená v nejrůznějších částech světa. Běžně funguje v Evropě, USA, ale třeba i na Srí Lance. Aplikace Bolt (původně Taxify), má také své hojné zastoupení. V případě jihovýchodní Asie se naopak doporučuje použít aplikaci Grab, která je v této části světa rozšířená.

Kolik to dělá na naše?

S cestou do cizí země se pojí i přepočítávání místní měny na českou korunu.  Aplikace Elk přepočítávání zjednodušuje, protože vše přepočítá za vás.  Obsahuje také číselnou řadu, takže někdy ani nemusíte zadávat danou cifru ručně.

Pokud vlastníte iPhone, můžete si vytvořit vlastní živou fotografii na zamčenou obrazovku telefonu. Když na ni pak silně přitlačíte prstem, zobrazí vám předdefinované přepočty.

Aplikace Elk je dostupná pouze pro operační systém iOS.

Když vás jede víc a nechcete stále platit napůl

Častým problémem turistů cestujících ve skupince bývá placení. Někdy jednoduše nechcete dělit účty a platit každý zvlášť. V některých případech je jednodušší, když útratu zaplatí jeden a následně se vyrovnáte.  

S rozpočítáváním útraty vám pomůže například aplikace Settle Up. V ní jednoduše uvedete, kdo zaplatil jakou částku a za koho.  Standardně aplikace cenu rozpočítá rovnoměrně všem, které zaškrtnete. Máte ale možnost útratu rozpočítat sami, když máte například velký nákup, v rámci kterého si dva lidé nakoupili několik položek a třetí pouze jedno pití. 

Aplikace pak sama propočítá, kdo má komu vrátit jakou částku. Alternativou pak může být aplikace Splittr, která funguje na podobném principu.

Aplikace Settle Up je dostupná pro telefony s operačním systémem Android a iOS. Splittr si můžete stáhnout jen do telefonu s Androidem.

Když chcete znát alespoň základní slovíčka

Pokud umíte na dobré úrovni nějaký světový jazyk, ve většině turistických míst si bez potíží vystačíte. Při cestách mimo turistické oblasti, v odlehlých vesnicích nebo v horách ale místní lidé zpravidla mluví jen svým rodným jazykem. Vyplatí se proto znát alespoň základy, nebo mít po ruce slovník, abyste se „rukama nohama“ a základními slovíčky dorozuměli.

Do aplikace Google Translate můžete stáhnout offline různé slovníky, které se vám pak v odlehlejších místech budou hodit, pokud například nemluvíte vietnamsky, japonsky či jinou řečí, která se u nás běžně nestuduje.

Co se může hodit do letadla

V letadle zpravidla nemůžete používat internet a krátit si dlouhý čas brouzdáním po síti. Můžete ale využít aplikaci Pocket, která vám dopředu uloží přednačtené stránky, takže co si dopředu připravíte, to si můžete na palubě letadla přečíst.

Ke sledování informací o jednotlivých letech v reálném čase vám pak poslouží aplikace FlightAware.

Kde zaparkovat v centru města?

Kdo rád cestuje na dovolenou vlastním autem, ví jak složité je najít parkování uprostřed turisticky oblíbeného města. Někde jsou parkoviště předražená, jinde vůbec zaparkovat nesmíte. Neplacených parkovišť je pomálu a dostat se k nim bez tipu od někoho, kdo už na něm parkoval, je dílem velké náhody.

Aplikace Park4Night sdružuje informace o placených a neplacených parkovištích, ale i o odpočívárnách nebo různých zákoutí, kde můžete zaparkovat a případně i přespat. 

Nejvíce vyznačených míst je v Evropě, jelikož aplikace je francouzská. I mimo ni ale na některá vyznačená místa natrefíte.

Jak bude zítra?

V různých destinacích býva často problém i s předpovědí počasí. Norská aplikace Yr vám ukáže buď desetidenní předpověď, nebo podrobnou předpověď na následujících 48 hodin.

Využít ale můžete i českou aplikaci Windy, která využívá datové předpovědní modely a používají ji i například světové agentury jako Reuters.

Rada na závěr

Často vám v zahraničí může pomoci i mobilní banka v chytrém telefonu, která vám umožní sledovat transakce, převádět peníze a případně i rychle karty zablokovat. Pro přístup do mobilní banky ale nikdy nepoužívejte lokální wi-fi sítě, jelikož nikdy nevíte, kdo tok dat sleduje a může zneužít.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?