epojisteni logo
dům

Jak vybrat životní pojištění?

15. 10. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Jak vybrat životní pojištění? | ePojisteni.cz

Životní pojištění patří mezi dlouhodobé pojistné produkty, u nichž je pečlivý výběr na počátku velmi důležitý. Pojišťovna, kterou si vyberete, vám toto pojištění bude poskytovat i několik desítek let. Než tedy podepíšete smlouvu, důkladně si porovnejte aktuální nabídku a zjistěte si, která pojišťovna vám poskytne nejen zajímavou cenu, ale především kvalitní pojištění. Unáhlená volba by se vám nemusela v případě pojistné události vyplatit. My vám na následujících řádkách stručně poradíme, jak vybrat životní pojištění správně.

Se životním pojištěním zabezpečíte své nejbližší

Pojištění jako takové je bráno spíše jako nutnost, někdy dokonce zákonná povinnost (např. povinné ručení). Málokdo si jakékoliv pojištění sjednává s úsměvem na rtech. Všichni však víme, že pojištění má smysl. Nejinak je tomu v případě životního pojištění. To nemá příliš velký smysl pouze pro člověka, který je bud dostatečně finančně zajištěn na dlouhou dobu z vlastních zdrojů nebo žije sám, nemá žádné dluhy a navíc má vytvoření finanční rezervu na horší časy.

Pro osoby, které však platí vysoké splátky za hypotéku, a ještě jsou na jejich příjmu závislé děti s manželkou či manželem, je životní pojištění více než potřebné. Nezaopatřená manželka bez výdělku a malé děti jsou dostatečným důvodem pro uzavření životního pojištění. Životní pojištění je často jedinou zárukou, že v případě nemilé události (např. ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc či dokonce úmrtí), bude mít rodina po určitou dobu z čeho žít.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Rizikové, investiční nebo kapitálové životní pojištění?

Na trhu jsou k dispozici tři typy životního pojištění - rizikové, investiční a kapitálové životní pojištění. Riziková varianta zahrnuje pouze pojistnou ochranu. Je levnější, ale nedojde-li k pojistné události, veškeré peníze propadnou pojišťovně. V případě pojistné události je pojistné plnění vyplaceno osobě stanovené pojistnou smlouvou.

Investiční a kapitálové pojištění obsahuje kromě pojistné ochrany také investiční složku.  Pojištěný  bude část peněz vkládat na pojištění a část bude v průběhu pojištění zhodnocována prostřednictvím investičních fondu. Obě varianty se liší mírou rizika a garancí výplaty pojistného plnění při dožití.

Všímejte si také...

Vzhledem k délce pojištění je v každém případě dobré si vybrat takové životní pojištění, které umožňuje přerušení placení pojistného bez sankcí. Tato možnost se vám bude hodit v dobách, kdy si nebudete moci dovolit platit drahé pojistné.

Dalším kritériem, které by vás měla zajímat, jsou poplatky a jejich výše. Může se jednat o poplatky vstupní, měsíční, roční a jiné. V každém případě by poplatky, pokud jsou nějaké, neměly v celkové výši pojistného nadělat velkou neplechu.

V poslední řadě si zjistěte a ověřte veškeré smluvní podmínky. Nezapomeňte, že podepisujete smlouvu na deset a více let. Kromě jiného byste měli být dobře informováni o tom, jak a v jaké lhůtě obdrží vaše rodina pojistné plnění. V případě úmrtí je pojistné plnění obvykle vyplaceno jednorázově a téměř okamžitě Při úrazu a nemoci však může být celková částka vyplácená po několik týdnů až měsíců.

Poraďte se s odborníky

Vybrat si životní pojištění správně a nelitovat toho po pár letech, není vůbec jednoduché. Pokud tedy nedisponujete dostatkem času, který budete výběru ochotni věnovat, poraďte se s odborníky. O životním pojištění ví úplně vše a navíc mají přehled o aktuálním vývoji. Ve spojení s vaší životní situací a jejím možným vývojem do budoucnosti vám dokáží navrhnout životní pojištění doslova na míru.

Životní pojištění si můžete srovnat rovněž online prostřednictvím internetových srovnávačů. Stačí zadat osobní údaje a další kritéria a obratem získáte přehledně srovnanou nabídku odpovídajících pojištění od různých pojišťoven. Následující zhodnocení a výběr nejvýhodnější varianty vám zabere výrazně méně času.

Mějte klid na duši s pojištěním majetku

Doma vás může překvapit špatné počasí, vandalové nebo třeba neohleduplní sousedé. Sjednejte si s námi pojištění majetku s pomocí online kalkulačky a buďte připraveni na všechny nástrahy. Vybranou nabídku vám sjednáme do pár minut z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?