epojisteni logo
okradena-zena

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 2. díl

10. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V předchozím článku  jsme informovali o tom, jak postupovat bezprostředně poté, co vás okradou v zahraničí. Nyní si povíme, kam a jak nahlásit ztrátu a škody.

Vše nahlašte

Pokud se vám podařilo zažehnat tu nejhorší katastrofu, zablokovali jste karty a změnili všechna hesla,  povedou vaše další kroky na místní policii. 

Někteří cestovatelé si před dovolenou sjednají pojištění, které je kryje i v případě krádeže osobních a dalších věcí v zahraničí. I pokud ale takové pojištění nemáte, na policii zajděte.

Vysvětlete jim celou situaci, sepište podrobně nastalou událost a nechte si vydat dokument, který vše shrnuje. Ten musí být orazítkovaný a podepsaný přímo policií. S tímto dokumentem se vám snáze budou vyřizovat například nové doklady. Pomoci vám může například v tom, že nebudete platit tak vysoké poplatky, případně žádné.

Hlavně však budete dokument potřebovat pro vaši pojišťovnu, pokud jste kryti i proti riziku krádeže a budete tedy chtít nahlásit pojistnou událost.  Takové krytí rizika se sjednává v rámci cestovního pojištění, pokud v něm není obsaženo automaticky. V takovém případě si ohlídejte, aby bylo v záznamu uvedeno vše, co vám bylo odcizeno a to i s cenou, kterou jste za dané věci zaplatili.

Někde se můžete setkat s tím, že pokud mezi ukradenými věcmi nahlásíte i větší částku v hotovosti, typicky více než 200 USD či jeho ekvivalent, budou po vás pojišťovna chtít doložit například doklad o výběru z bankomatu či doklad ze směnárny, že proběhla takto vysoká transakce.

Nahlášeno máte, co dál?

Vše jste řádně nahlásili a policie případ pochopitelně začne vyšetřovat. To už vám ale ve vaší další cestě nepomůže. Pokud vám odcizili platební karty, mobilní telefon či jiné cennosti, minimálně dočasně se s nimi musíte rozloučit a doufat, že je policie vypátrá. Jestliže jste přišli o veškerou hotovost i platební karty, budete se muset nějak dostat k penězům.

Jednou z možností je využít společnosti, které umožňují zasílání peněz do zahraničí. Jednou z nich je například Western Union. Celá služba funguje na principu, kdy vaši příbuzní či přátelé vloží peníze na pobočce společnosti v České republice a sdělí heslo pro výběr. S tímto heslem si pak vy peníze vyzvednete na pobočce stejné společnosti o půl světa dále. 

Zpravidla je to rychlé a peníze jsou dispozici do 24 hodin. Budete k tomu ale kromě hesla potřebovat i doklad totožnosti, a pokud jej nemáte, musíte nejdříve na zastupitelský úřad a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pomoci může i vaše banka

Se získáním hotovosti se můžete obrátit i na vaši banku. Pokud patří vaše banka do nějaké větší skupiny, můžete si na základě dokladu totožnosti vybrat peníze z účtu na jakékoli její pobočce.  Pokud nepatří, máte ještě další možnosti.

První je tzv. emergency service. Tuto službu poskytují karetní společnosti Mastercard a Visa. V praxi to vypadá tak, že vám jedna nebo druhá, podle toho o jakou platební kartu jste přišli,  vydá náhradní platební kartu. Ta bude plati například jen dva měsíce a nebude umožňovat ani výběry z bankomatu, ale můžete s ní standardně platit.

Případně můžete využít službu emergency cash.  V takovém případě požádáte na pobočce zahraniční banky o vydání nouzové hotovosti. 

Služby emergency service a emergency cash jsou zpravidla vyřízeny maximálně do 3 pracovních dnů, někdy i jen na počkání. Za obě služby si ale pořádně zaplatíte, a to v řádech tisíců korun za každou z nich.

Ne každá banka tyto služby umožňuje. Před odjezdem na dovolenou se proto u své banky poptejte, zda u vašeho účtu umožňuje tyto služby a jak je zpoplatňuje.

Náhradní pas vám dají na zastupitelském úřadě

Pokud vám ukradli i cestovní doklady, vaše vyřizování a mírnění následků nepříjemné události povede nejprve na zastupitelský úřad. 

Velice záleží na tom, v jaké části světa se v tuto chvíli nacházíte a jaké doklady ještě máte u sebe. Pokud jste například na území Evropské unie a ukradli vám pouze pas, kdežto občanský průkaz máte, můžete se domů vrátit na něj. Pokud vám ukradli oba nebo u sebe momentálně nemáte ani jeden cestovní doklad, či jste bez pasu na území mimo EU, k návratu do České republiky vám to stačit nebude. 

Řada cestovatelů si myslí, že se domů může vrátit například i na řidičský průkaz, jelikož jde o průkaz s vašimi osobními údaji a fotografií. Tak tomu ale není.  K cestování potřebujete cestovní doklady, a těmi jsou podle zákona pouze cestovní pas a občanský průkaz.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat, když u sebe jiný doklad totožnosti nemáte a nemáte se tudíž jak vrátit. Vaše kroky v takovém případě povedou na zastupitelský úřad.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 11. července 2024|Jana Březinová
  10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

  Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

 • 10. července 2024|ePojisteni
  Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

  Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

 • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
  08. července 2024|ePojisteni
  Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

  Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

 • 07. července 2024|ePojisteni
  Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

  Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

 • na-letisti-s-kufrem
  06. července 2024|ePojisteni
  Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

  Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

 • Výlet na motorce
  05. července 2024|ePojisteni
  Dovolená na motorce a cestovní pojištění

  Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • sbalene-kufry-zadny-odjezd
  01. července 2024|ePojisteni
  Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

  Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

 • afrika-ockovani
  28. června 2024|Jana Březinová
  Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

  Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

 • 25. června 2024|Jana Březinová
  Dovolená se psem

  Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.