epojisteni logo
okradena-zena

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 2. díl

10. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V předchozím článku  jsme informovali o tom, jak postupovat bezprostředně poté, co vás okradou v zahraničí. Nyní si povíme, kam a jak nahlásit ztrátu a škody.

Vše nahlašte

Pokud se vám podařilo zažehnat tu nejhorší katastrofu, zablokovali jste karty a změnili všechna hesla,  povedou vaše další kroky na místní policii. 

Někteří cestovatelé si před dovolenou sjednají pojištění, které je kryje i v případě krádeže osobních a dalších věcí v zahraničí. I pokud ale takové pojištění nemáte, na policii zajděte.

Vysvětlete jim celou situaci, sepište podrobně nastalou událost a nechte si vydat dokument, který vše shrnuje. Ten musí být orazítkovaný a podepsaný přímo policií. S tímto dokumentem se vám snáze budou vyřizovat například nové doklady. Pomoci vám může například v tom, že nebudete platit tak vysoké poplatky, případně žádné.

Hlavně však budete dokument potřebovat pro vaši pojišťovnu, pokud jste kryti i proti riziku krádeže a budete tedy chtít nahlásit pojistnou událost.  Takové krytí rizika se sjednává v rámci cestovního pojištění, pokud v něm není obsaženo automaticky. V takovém případě si ohlídejte, aby bylo v záznamu uvedeno vše, co vám bylo odcizeno a to i s cenou, kterou jste za dané věci zaplatili.

Někde se můžete setkat s tím, že pokud mezi ukradenými věcmi nahlásíte i větší částku v hotovosti, typicky více než 200 USD či jeho ekvivalent, budou po vás pojišťovna chtít doložit například doklad o výběru z bankomatu či doklad ze směnárny, že proběhla takto vysoká transakce.

Nahlášeno máte, co dál?

Vše jste řádně nahlásili a policie případ pochopitelně začne vyšetřovat. To už vám ale ve vaší další cestě nepomůže. Pokud vám odcizili platební karty, mobilní telefon či jiné cennosti, minimálně dočasně se s nimi musíte rozloučit a doufat, že je policie vypátrá. Jestliže jste přišli o veškerou hotovost i platební karty, budete se muset nějak dostat k penězům.

Jednou z možností je využít společnosti, které umožňují zasílání peněz do zahraničí. Jednou z nich je například Western Union. Celá služba funguje na principu, kdy vaši příbuzní či přátelé vloží peníze na pobočce společnosti v České republice a sdělí heslo pro výběr. S tímto heslem si pak vy peníze vyzvednete na pobočce stejné společnosti o půl světa dále. 

Zpravidla je to rychlé a peníze jsou dispozici do 24 hodin. Budete k tomu ale kromě hesla potřebovat i doklad totožnosti, a pokud jej nemáte, musíte nejdříve na zastupitelský úřad a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pomoci může i vaše banka

Se získáním hotovosti se můžete obrátit i na vaši banku. Pokud patří vaše banka do nějaké větší skupiny, můžete si na základě dokladu totožnosti vybrat peníze z účtu na jakékoli její pobočce.  Pokud nepatří, máte ještě další možnosti.

První je tzv. emergency service. Tuto službu poskytují karetní společnosti Mastercard a Visa. V praxi to vypadá tak, že vám jedna nebo druhá, podle toho o jakou platební kartu jste přišli,  vydá náhradní platební kartu. Ta bude plati například jen dva měsíce a nebude umožňovat ani výběry z bankomatu, ale můžete s ní standardně platit.

Případně můžete využít službu emergency cash.  V takovém případě požádáte na pobočce zahraniční banky o vydání nouzové hotovosti. 

Služby emergency service a emergency cash jsou zpravidla vyřízeny maximálně do 3 pracovních dnů, někdy i jen na počkání. Za obě služby si ale pořádně zaplatíte, a to v řádech tisíců korun za každou z nich.

Ne každá banka tyto služby umožňuje. Před odjezdem na dovolenou se proto u své banky poptejte, zda u vašeho účtu umožňuje tyto služby a jak je zpoplatňuje.

Náhradní pas vám dají na zastupitelském úřadě

Pokud vám ukradli i cestovní doklady, vaše vyřizování a mírnění následků nepříjemné události povede nejprve na zastupitelský úřad. 

Velice záleží na tom, v jaké části světa se v tuto chvíli nacházíte a jaké doklady ještě máte u sebe. Pokud jste například na území Evropské unie a ukradli vám pouze pas, kdežto občanský průkaz máte, můžete se domů vrátit na něj. Pokud vám ukradli oba nebo u sebe momentálně nemáte ani jeden cestovní doklad, či jste bez pasu na území mimo EU, k návratu do České republiky vám to stačit nebude. 

Řada cestovatelů si myslí, že se domů může vrátit například i na řidičský průkaz, jelikož jde o průkaz s vašimi osobními údaji a fotografií. Tak tomu ale není.  K cestování potřebujete cestovní doklady, a těmi jsou podle zákona pouze cestovní pas a občanský průkaz.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat, když u sebe jiný doklad totožnosti nemáte a nemáte se tudíž jak vrátit. Vaše kroky v takovém případě povedou na zastupitelský úřad.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.