Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 1. díl

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 1. díl

Kapesní krádež - zahraničí

Jste na dovolené v zahraničí, ale ne vše jde podle vašeho původního plánu. Bohužel jste byli okradeni. To se může stát mnoha způsoby. Například v Brazílii se turisté velice často setkávají s loupežnými přepadeními přímo na ulici a za denního světla. Útočníci mají nezřídka i nože či střelné zbraně. Naopak v italském metru se spíše setkáte s kapesními krádežemi, kdy si možná chybějících věcí všimnete až o několik stanic dále. Výjimkou ale nebývá ani krádež věcí přímo z hotelového pokoje. Před tím průvodci varují například v zemích jako je Peru.

Odcizení důležitých věcí může v mnoha lidech vyvolat stres, paniku či zoufalství. Často pak nejsou schopni racionálně přemýšlet nebo si uspořádat myšlenky. V takovém případě je dobré mít již dopředu něco jako krizový plán a v případě, že na něj dojde, se jím jednoduše začít řídit místo zmatkování, co udělat dříve.

porovnání cestovního pojištění

Co všechno vám chybí?

Ve chvíli, kdy dojde ke krádeži vašich věcí, nebo zjistíte, že vám některé věci chybí a nejspíše jste byli okradeni, si sedněte a chvilku přemýšlejte.

Projděte pečlivě své věci a sepište si seznam všeho, co vám chybí. Pokud došlo k loupežnému přepadení, budete zcela jistě vědět, co jste útočníkovi odevzdali. U kapesní krádeže nebo vykradení hotelového pokoje ale budete muset pátrat a přemýšlet, co vám bylo odcizeno.

Na seznam napište vše, co vám chybí, i kdyby to mělo mizivou cenu. I malá nalezená drobnost, kterou uvedete, může později policii přivést na stopu ke zbytku vašich věcí.

Odcizili vám karty? Ihned blokujte

Pokud jsou mezi ukradenými věcmi vaše platební karty, mají prioritu číslo jedna a je třeba je řešit ihned. Prioritou pro vás tedy bude karty okamžitě zablokovat. To už se dnes dá udělat několika způsoby. Máte-li mobilní bankovnictví v chytrém telefonu, můžete karty zablokovat tam. Případně, pokud s sebou máte notebook, můžete karty zablokovat přes klasické internetové bankovnictví.

Nemáte-li ani jedno, jednoduše zavolejte do vaší banky a karty nechte zablokovat na základě telefonického hovoru. Řada bank má speciální telefonní číslo určené právě na blokaci karet, a tak je dobré si jej ještě před odjezdem na dovolenou poznamenat a nosit jej u sebe.

Platební karty můžete zablokovat i osobně na pobočce banky. Nemusí jít nutně o vaši banku, postačí jakákoli banka, která je členem mezinárodní karetní společnosti, jejíž kartu vám odcizili. Nejčastěji to bývá Visa a Mastercard. 

Od chvíle, kdy ztrátu karet nahlásíte, nese za veškeré škody odpovědnost banka. Do doby, než krádež nahlásíte, si za veškeré škody odpovídáte sami.

Odcizili vám i telefon?

Velice nepříjemná situace pro vás nastane ve chvíli, kdy vám odcizili i mobilní telefon. V něm už dnes lidé běžně mají uložené platební karty, kterými platí přes Google Pay či Apple Pay. Nehledě na to, že bez mobilního telefonu se vám veškeré další kroky budou podnikat o to hůře.

Pokud jste bez telefonu, zkuste požádat o pomoc hotel, kde jste ubytovaní. Při troše štěstí vám poskytne telefon, takže budete moci zavolat do banky a karty zablokovat. Pokud bude mít i internetový koutek, můžete si okamžitě změnit hesla na všech účtech, na kterých jste na mobilním telefonu přihlášeni. Pokud to neuděláte, útočník vám v případě zájmu může velmi rychle ukrást vaši digitální identitu. 

V nouzi, kdy vám hotel není schopen pomoci nebo se do hotelu nemáte jak dostat, hledejte tzv. lan house. Tam mají běžně k dispozici počítače s připojením k internetu.

V následujícím článku si povíme, jak dále postupovat, zejména kam a jak ztrátu nahlásit.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv