Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 2. díl

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 2. díl

Okradení v zahraničí

V předchozím článku jsme informovali o tom, jak postupovat bezprostředně poté, co vás okradou v zahraničí. Nyní si povíme, kam a jak nahlásit ztrátu a škody.

porovnání cestovního pojištění

Vše nahlašte

Pokud se vám podařilo zažehnat tu nejhorší katastrofu, zablokovali jste karty a změnili všechna hesla, povedou vaše další kroky na místní policii. 

Někteří cestovatelé si před dovolenou sjednají pojištění, které je kryje i v případě krádeže osobních a dalších věcí v zahraničí. I pokud ale takové pojištění nemáte, na policii zajděte.

Vysvětlete jim celou situaci, sepište podrobně nastalou událost a nechte si vydat dokument, který vše shrnuje. Ten musí být orazítkovaný a podepsaný přímo policií. S tímto dokumentem se vám snáze budou vyřizovat například nové doklady. Pomoci vám může například v tom, že nebudete platit tak vysoké poplatky, případně žádné.

Hlavně však budete dokument potřebovat pro vaši pojišťovnu, pokud jste kryti i proti riziku krádeže a budete tedy chtít nahlásit pojistnou událost. Takové krytí rizika se sjednává v rámci cestovního pojištění, pokud v něm není obsaženo automaticky. V takovém případě si ohlídejte, aby bylo v záznamu uvedeno vše, co vám bylo odcizeno a to i s cenou, kterou jste za dané věci zaplatili.

Někde se můžete setkat s tím, že pokud mezi ukradenými věcmi nahlásíte i větší částku v hotovosti, typicky více než 200 USD či jeho ekvivalent, budou po vás pojišťovna chtít doložit například doklad o výběru z bankomatu či doklad ze směnárny, že proběhla takto vysoká transakce.

Nahlášeno máte, co dál?

Vše jste řádně nahlásili a policie případ pochopitelně začne vyšetřovat. To už vám ale ve vaší další cestě nepomůže. Pokud vám odcizili platební karty, mobilní telefon či jiné cennosti, minimálně dočasně se s nimi musíte rozloučit a doufat, že je policie vypátrá. Jestliže jste přišli o veškerou hotovost i platební karty, budete se muset nějak dostat k penězům.

Jednou z možností je využít společnosti, které umožňují zasílání peněz do zahraničí. Jednou z nich je například Western Union. Celá služba funguje na principu, kdy vaši příbuzní či přátelé vloží peníze na pobočce společnosti v České republice a sdělí heslo pro výběr. S tímto heslem si pak vy peníze vyzvednete na pobočce stejné společnosti o půl světa dále. 

Zpravidla je to rychlé a peníze jsou dispozici do 24 hodin. Budete k tomu ale kromě hesla potřebovat i doklad totožnosti, a pokud jej nemáte, musíte nejdříve na zastupitelský úřad a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu.

Pomoci může i vaše banka

Se získáním hotovosti se můžete obrátit i na vaši banku. Pokud patří vaše banka do nějaké větší skupiny, můžete si na základě dokladu totožnosti vybrat peníze z účtu na jakékoli její pobočce. Pokud nepatří, máte ještě další možnosti.

První je tzv. emergency service. Tuto službu poskytují karetní společnosti Mastercard a Visa. V praxi to vypadá tak, že vám jedna nebo druhá, podle toho o jakou platební kartu jste přišli,  vydá náhradní platební kartu. Ta bude plati například jen dva měsíce a nebude umožňovat ani výběry z bankomatu, ale můžete s ní standardně platit.

Případně můžete využít službu emergency cash. V takovém případě požádáte na pobočce zahraniční banky o vydání nouzové hotovosti. 

Služby emergency service a emergency cash jsou zpravidla vyřízeny maximálně do 3 pracovních dnů, někdy i jen na počkání. Za obě služby si ale pořádně zaplatíte, a to v řádech tisíců korun za každou z nich.

Ne každá banka tyto služby umožňuje. Před odjezdem na dovolenou se proto u své banky poptejte, zda u vašeho účtu umožňuje tyto služby a jak je zpoplatňuje.

Náhradní pas vám dají na zastupitelském úřadě

Pokud vám ukradli i cestovní doklady, vaše vyřizování a mírnění následků nepříjemné události povede nejprve na zastupitelský úřad. 

Velice záleží na tom, v jaké části světa se v tuto chvíli nacházíte a jaké doklady ještě máte u sebe. Pokud jste například na území Evropské unie a ukradli vám pouze pas, kdežto občanský průkaz máte, můžete se domů vrátit na něj. Pokud vám ukradli oba nebo u sebe momentálně nemáte ani jeden cestovní doklad, či jste bez pasu na území mimo EU, k návratu do České republiky vám to stačit nebude. 

Řada cestovatelů si myslí, že se domů může vrátit například i na řidičský průkaz, jelikož jde o průkaz s vašimi osobními údaji a fotografií. Tak tomu ale není. K cestování potřebujete cestovní doklady, a těmi jsou podle zákona pouze cestovní pas a občanský průkaz.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat, když u sebe jiný doklad totožnosti nemáte a nemáte se tudíž jak vrátit. Vaše kroky v takovém případě povedou na zastupitelský úřad.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv