Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 3. Díl

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 3. Díl

Okradení v zahraničí

V předchozím článku jsme informovali o tom, jak vám v případě, že jste byli okradeni v zahraničí, může pomoci i vaše banka. Nyní se podíváme na to, jak si v zahraničí vyřídit nový cestovní doklad, abyste se mohli vrátit domů, nebo pokračovat v započaté cestě.

porovnání cestovního pojištění

Vzhůru na zastupitelský úřad

Pro náhradní cestovní doklad musíte navštívit zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Tam vám vyhotoví náhradní cestovní pas. A to i v případě, že váš vlastní cestovní pas leží v pořádku doma a ukradli vám občanský průkaz. Občanské průkazy se totiž vydávají pouze v České republice.

Kontakty na zastupitelské úřady v jednotlivých zemích světa si můžete vyhledat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

Pokud jste v dané zemi nenašli zastupitelský úřad České republiky, nezoufejte. Podle zákona se smíte obrátit na jakýkoli zastupitelský úřad členského státu Evropské unie.

Ještě před samotnou návštěvou ale zkuste na zastupitelský úřad zavolat. Často se vyplatí se dopředu objednat na konkrétní čas a vyhnout se čekání ve frontě s těmi, kdo se neobjednali. To bývá častá praxe a zdaleka neplatí, že se na vás v rámci dne musí dostat řada.

Telefonátu na zastupitelský úřad se nebojte. Všechny zastupitelské úřady ČR a stejně tak i Ministerstvo zahraničních věcí ČR má nonstop diplomatickou linku, kde řeší ty nejvážnější případy. Pokud si tedy nevíte rady, určitě volejte.

S čím žádat o náhradní pas?

Na zastupitelský úřad se v každém případě vydejte vybaveni potřebnými dokumenty, aby vaše žádost byla vyřízena co nejrychleji a nezkazili jste si dovolenou více, než je nutné.

K podání žádosti o vydání náhradního cestovního dokladu budete potřebovat:

  • výše uvedený protokol od policie,

  • peníze na zaplacení poplatku,

  • 2 pasové fotografie (velikosti 3,5 x 4,5 cm)

Nebojte se, pokud nemáte žádný doklad totožnosti, kterým byste se na zastupitelském úřadě prokázali. Úřady jsou na takové případy zvyklé a mají pro ně zvláštní postup. Říká se mu tzv. ztotožnění, kdy úřad vaši totožnost ověří jiným způsobem.

S náhradním pasem nemusíte ihned domů

Doba vyřízení náhradního cestovního dokladu je zpravidla velice krátká. Mohou vám jej připravit na počkání, případně do druhého dne. Déle se většinou nečeká. Náhradní cestovní doklad nemá klasickou délku platnosti 10 let, jak jsme zvyklí u běžného cestovního pasu, ale neznamená to, že byste museli po jeho vystavení odcestovat ihned domů.

Bez problémů si můžete užít zbytek dovolené. Při žádosti o vydání náhradního pasu totiž musíte uvést, kdy vám pobyt končí. Pokud je to například až za měsíc, upraví konzul platnost náhradního pasu tak, abyste mohli dovolenou dokončit podle původního plánu.

Hlavu nevěšte ani v případě, že se z dané země chystáte cestovat ještě i jinam. Konzulovi vše sdělte a on vám do náhradního pasu zapíše místa, kam budete cestovat. Platnost takového dokladu je však maximálně 6 měsíců a může se vám stát, že vás do řady zemí nevpustí. Některé země totiž vyžadují, aby byl pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném opuštění země.

Zažádat si můžete i o klasický pas

Požádat ale můžete i o klasický cestovní pas, se kterým byste mohli normálně cestovat. V tom případě je potřeba zajít na ambasádu a požádat o něj. Rozhodně ale nepůjde o proces, který se vyřídí na počkání.

Standardní cestovní pas vám musí vydat Česká republika. To znamená, že z ambasády vaši žádost zašlou do České republiky, tady se pas vyrobí a pak se pošle zpátky na ambasádu. Když si představíte, jak dlouho jde například pohled z dovolené, je jasné, že takový proces může zabrat i dva měsíce.

Jsou ale situace, kdy se vám to přece jen vyplatí. Například jste v dané zemi na studijním pobytu a plánujete pak cestovat.

Vše ohlašte ještě i doma

Další pochůzky po úřadech na vás čekají ve chvíli, kdy se vrátíte domů. Na obecním úřadě totiž musíte ztrátu či krádež nahlásit, a přiložit ideálně i dokument od policie. Na úřadu s vámi pak daný cestovní doklad zablokují a vystaví vám nový, pokud jste nezvolili zdlouhavý proces žádání přes ambasádu.

A v neposlední řadě budete muset jít situaci nahlásit na pojišťovnu, kde jste se proti takovému riziku pojistili, abyste získali pojistné plnění.

Rada na závěr

Krádež v zahraničí může nejednoho cestovatele překvapit a zaskočit. Abyste věděli, jak zareagovat a kam se obrátit, budete potřebovat určitou přípravu z domova.

Ještě před odjezdem si zjistětě kontakty na zastupitelské úřady ČR v zemích, ve kterých budete pobývat a také na diplomatickou linku Ministerstva zahraničních věcí. Informujte se u své banky, jestli poskytuje služby emergency service a emergency cash a jak je zpoplatňuje. Poproste rodinu či dobrého přítele, aby vám v případě nutnosti byl připraven zaslat peníze skrze nějakou službu a určitý obnost peněz si u něj uschovejte.

Před cestou si také pořiďte kopie všech dokladů, které máte, a to včetně průkazu pojištěnce. Kopie dokladů vám při vyřizování mohou řadu postupů usnadnit.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv