epojisteni logo

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 3. Díl

13. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V předchozím článku  jsme informovali o tom, jak vám v případě, že jste byli okradeni v zahraničí, může pomoci i vaše banka. Nyní se podíváme na to, jak si v zahraničí vyřídit nový cestovní doklad, abyste se mohli vrátit domů, nebo pokračovat v započaté cestě.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Vzhůru na zastupitelský úřad

Pro náhradní cestovní doklad musíte navštívit zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Tam vám vyhotoví náhradní cestovní pas. A to i v případě, že váš vlastní cestovní pas leží v pořádku doma a ukradli vám občanský průkaz. Občanské průkazy se totiž vydávají pouze v České republice.

Kontakty na zastupitelské úřady v jednotlivých zemích světa si můžete vyhledat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

Pokud jste v dané zemi nenašli zastupitelský úřad České republiky, nezoufejte. Podle zákona se smíte obrátit na jakýkoli zastupitelský úřad členského státu Evropské unie.

Ještě před samotnou návštěvou ale zkuste na zastupitelský úřad zavolat. Často se vyplatí se dopředu objednat na konkrétní čas a vyhnout se čekání ve frontě s těmi, kdo se neobjednali. To bývá častá praxe a zdaleka neplatí, že se na vás v rámci dne musí dostat řada.

Telefonátu na zastupitelský úřad se nebojte. Všechny zastupitelské úřady ČR a stejně tak i Ministerstvo zahraničních věcí ČR má nonstop diplomatickou linku, kde řeší ty nejvážnější případy. Pokud si tedy nevíte rady, určitě volejte.

S čím žádat o náhradní pas?

Na zastupitelský úřad se v každém případě vydejte vybaveni potřebnými dokumenty, aby vaše žádost byla vyřízena co nejrychleji a nezkazili jste si dovolenou více, než je nutné.

K podání žádosti o vydání náhradního cestovního dokladu budete potřebovat:

  • výše uvedený protokol od policie,

  • peníze na zaplacení poplatku,

  • 2 pasové fotografie (velikosti 3,5 x 4,5 cm)


Nebojte se, pokud nemáte žádný doklad totožnosti, kterým byste se na zastupitelském úřadě prokázali. Úřady jsou na takové případy zvyklé a mají pro ně zvláštní postup. Říká se mu tzv. ztotožnění, kdy úřad vaši totožnost ověří jiným způsobem.

S náhradním pasem nemusíte ihned domů

Doba vyřízení náhradního cestovního dokladu je zpravidla velice krátká. Mohou vám jej připravit na počkání, případně do druhého dne. Déle se většinou nečeká. Náhradní cestovní doklad nemá klasickou délku platnosti 10 let, jak jsme zvyklí u běžného cestovního pasu, ale neznamená to, že byste museli po jeho vystavení odcestovat ihned domů.

Bez problémů si můžete užít zbytek dovolené. Při žádosti o vydání náhradního pasu totiž musíte uvést, kdy vám pobyt končí. Pokud je to například až za měsíc, upraví konzul platnost náhradního pasu tak, abyste mohli dovolenou dokončit podle původního plánu.

Hlavu nevěšte ani v případě, že se z dané země chystáte cestovat ještě i jinam. Konzulovi vše sdělte a on vám do náhradního pasu zapíše místa, kam budete cestovat.  Platnost takového dokladu je však maximálně 6 měsíců a může se vám stát, že vás do řady zemí nevpustí. Některé země totiž vyžadují, aby byl pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném opuštění země.

Zažádat si můžete i o klasický pas

Požádat ale můžete i o klasický cestovní pas, se kterým byste mohli normálně cestovat.  V tom případě je potřeba zajít na ambasádu a požádat o něj.  Rozhodně ale nepůjde o proces, který se vyřídí na počkání.

Standardní cestovní pas vám musí vydat Česká republika. To znamená, že z ambasády vaši žádost zašlou do České republiky, tady se pas vyrobí a pak se pošle zpátky na ambasádu. Když si představíte, jak dlouho jde například pohled z dovolené, je jasné, že takový proces může zabrat i dva měsíce.

Jsou ale situace, kdy se vám to přece jen vyplatí. Například jste v dané zemi na studijním pobytu a plánujete pak cestovat.

Vše ohlašte ještě i doma

Další pochůzky po úřadech na vás čekají ve chvíli, kdy se vrátíte domů. Na obecním úřadě totiž musíte ztrátu či krádež nahlásit, a přiložit ideálně i dokument od policie. Na úřadu s vámi pak daný cestovní doklad zablokují a vystaví vám nový, pokud jste nezvolili zdlouhavý proces žádání přes ambasádu.

A v neposlední řadě budete muset jít situaci nahlásit na pojišťovnu, kde jste se proti takovému riziku pojistili, abyste získali  pojistné  plnění.

Rada na závěr

Krádež v zahraničí může nejednoho cestovatele překvapit a zaskočit. Abyste věděli, jak zareagovat a kam se obrátit, budete potřebovat určitou přípravu z domova.

Ještě před odjezdem si zjistětě kontakty na zastupitelské úřady ČR v zemích, ve kterých budete pobývat a také na diplomatickou linku Ministerstva zahraničních věcí. Informujte se u své banky, jestli poskytuje služby emergency service a emergency cash a jak je zpoplatňuje. Poproste rodinu či dobrého přítele, aby vám v případě nutnosti byl připraven zaslat peníze skrze nějakou službu a určitý obnost peněz si u něj uschovejte.

Před cestou si také pořiďte kopie všech dokladů, které máte, a to včetně průkazu pojištěnce. Kopie dokladů vám při vyřizování mohou řadu postupů usnadnit.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?