epojisteni logo
kapesní-kradez-mobil

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 1. díl

7. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Jste na dovolené v zahraničí, ale ne vše jde podle vašeho původního plánu. Bohužel jste byli okradeni. To se může stát mnoha způsoby. Například v Brazílii se turisté velice často setkávají s loupežnými přepadeními přímo na ulici a za denního světla. Útočníci mají nezřídka i nože či střelné zbraně. Naopak v italském metru se spíše setkáte s kapesními krádežemi, kdy si možná chybějících věcí všimnete až o několik stanic dále. Výjimkou ale nebývá ani krádež věcí přímo z hotelového pokoje. Před tím průvodci varují například v zemích jako je Peru.

Odcizení důležitých věcí může v mnoha lidech vyvolat stres, paniku či zoufalství. Často pak nejsou schopni racionálně přemýšlet nebo si uspořádat myšlenky. V takovém případě je dobré mít již dopředu něco jako krizový plán a v případě, že na něj dojde, se jím jednoduše začít řídit místo zmatkování, co udělat dříve.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co všechno vám chybí?

Ve chvíli, kdy dojde ke krádeži vašich věcí, nebo zjistíte, že vám některé věci chybí a nejspíše jste byli okradeni, si sedněte a chvilku přemýšlejte.

Projděte pečlivě své věci a sepište si seznam všeho, co vám chybí. Pokud došlo k loupežnému přepadení, budete zcela jistě vědět, co jste útočníkovi odevzdali.  U kapesní krádeže nebo vykradení hotelového pokoje ale budete muset pátrat a přemýšlet, co vám bylo odcizeno.

Na seznam napište vše, co vám chybí, i kdyby to mělo mizivou cenu.  I malá nalezená drobnost, kterou uvedete, může později policii přivést na stopu ke zbytku vašich věcí.

Odcizili vám karty? Ihned blokujte

Pokud jsou mezi ukradenými věcmi vaše platební karty, mají prioritu číslo jedna a je třeba je řešit ihned. Prioritou pro vás tedy bude karty okamžitě zablokovat.  To už se dnes dá udělat několika způsoby. Máte-li mobilní bankovnictví v chytrém telefonu, můžete karty zablokovat tam. Případně, pokud s sebou máte notebook, můžete karty zablokovat přes klasické internetové bankovnictví.

Nemáte-li ani jedno, jednoduše zavolejte do vaší banky a karty nechte zablokovat na základě telefonického hovoru. Řada bank má speciální telefonní číslo určené právě na blokaci karet, a tak je dobré si jej ještě před odjezdem na dovolenou poznamenat a nosit jej u sebe.

Platební karty můžete zablokovat i osobně na pobočce banky.  Nemusí jít nutně o vaši banku, postačí jakákoli banka, která je členem mezinárodní karetní společnosti, jejíž kartu vám odcizili. Nejčastěji to bývá Visa a Mastercard. 

Od chvíle, kdy ztrátu karet nahlásíte, nese za veškeré škody odpovědnost banka. Do doby, než krádež nahlásíte, si za veškeré škody odpovídáte sami.

Odcizili vám i telefon?

Velice nepříjemná situace pro vás nastane ve chvíli, kdy vám odcizili i mobilní telefon. V něm už dnes lidé běžně mají uložené platební karty, kterými platí přes Google Pay či Apple Pay. Nehledě na to, že bez mobilního telefonu se vám veškeré další kroky budou podnikat o to hůře.

Pokud jste bez telefonu, zkuste požádat o pomoc hotel, kde jste ubytovaní. Při troše štěstí vám poskytne telefon, takže budete moci zavolat do banky a karty zablokovat. Pokud bude mít i internetový koutek, můžete si okamžitě změnit hesla na všech účtech, na kterých jste na mobilním telefonu přihlášeni. Pokud to neuděláte, útočník vám v případě zájmu může velmi rychle ukrást vaši digitální identitu. 

V nouzi, kdy vám hotel není schopen pomoci nebo se do hotelu nemáte jak dostat, hledejte tzv. lan house. Tam mají běžně k dispozici počítače s připojením k internetu.

V následujícím článku  si povíme, jak dále postupovat, zejména kam a jak ztrátu nahlásit.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|Hana Fabianová
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.