epojisteni logo
kapesní-kradez-mobil

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 1. díl

7. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Jste na dovolené v zahraničí, ale ne vše jde podle vašeho původního plánu. Bohužel jste byli okradeni. To se může stát mnoha způsoby. Například v Brazílii se turisté velice často setkávají s loupežnými přepadeními přímo na ulici a za denního světla. Útočníci mají nezřídka i nože či střelné zbraně. Naopak v italském metru se spíše setkáte s kapesními krádežemi, kdy si možná chybějících věcí všimnete až o několik stanic dále. Výjimkou ale nebývá ani krádež věcí přímo z hotelového pokoje. Před tím průvodci varují například v zemích jako je Peru.

Odcizení důležitých věcí může v mnoha lidech vyvolat stres, paniku či zoufalství. Často pak nejsou schopni racionálně přemýšlet nebo si uspořádat myšlenky. V takovém případě je dobré mít již dopředu něco jako krizový plán a v případě, že na něj dojde, se jím jednoduše začít řídit místo zmatkování, co udělat dříve.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co všechno vám chybí?

Ve chvíli, kdy dojde ke krádeži vašich věcí, nebo zjistíte, že vám některé věci chybí a nejspíše jste byli okradeni, si sedněte a chvilku přemýšlejte.

Projděte pečlivě své věci a sepište si seznam všeho, co vám chybí. Pokud došlo k loupežnému přepadení, budete zcela jistě vědět, co jste útočníkovi odevzdali.  U kapesní krádeže nebo vykradení hotelového pokoje ale budete muset pátrat a přemýšlet, co vám bylo odcizeno.

Na seznam napište vše, co vám chybí, i kdyby to mělo mizivou cenu.  I malá nalezená drobnost, kterou uvedete, může později policii přivést na stopu ke zbytku vašich věcí.

Odcizili vám karty? Ihned blokujte

Pokud jsou mezi ukradenými věcmi vaše platební karty, mají prioritu číslo jedna a je třeba je řešit ihned. Prioritou pro vás tedy bude karty okamžitě zablokovat.  To už se dnes dá udělat několika způsoby. Máte-li mobilní bankovnictví v chytrém telefonu, můžete karty zablokovat tam. Případně, pokud s sebou máte notebook, můžete karty zablokovat přes klasické internetové bankovnictví.

Nemáte-li ani jedno, jednoduše zavolejte do vaší banky a karty nechte zablokovat na základě telefonického hovoru. Řada bank má speciální telefonní číslo určené právě na blokaci karet, a tak je dobré si jej ještě před odjezdem na dovolenou poznamenat a nosit jej u sebe.

Platební karty můžete zablokovat i osobně na pobočce banky.  Nemusí jít nutně o vaši banku, postačí jakákoli banka, která je členem mezinárodní karetní společnosti, jejíž kartu vám odcizili. Nejčastěji to bývá Visa a Mastercard. 

Od chvíle, kdy ztrátu karet nahlásíte, nese za veškeré škody odpovědnost banka. Do doby, než krádež nahlásíte, si za veškeré škody odpovídáte sami.

Odcizili vám i telefon?

Velice nepříjemná situace pro vás nastane ve chvíli, kdy vám odcizili i mobilní telefon. V něm už dnes lidé běžně mají uložené platební karty, kterými platí přes Google Pay či Apple Pay. Nehledě na to, že bez mobilního telefonu se vám veškeré další kroky budou podnikat o to hůře.

Pokud jste bez telefonu, zkuste požádat o pomoc hotel, kde jste ubytovaní. Při troše štěstí vám poskytne telefon, takže budete moci zavolat do banky a karty zablokovat. Pokud bude mít i internetový koutek, můžete si okamžitě změnit hesla na všech účtech, na kterých jste na mobilním telefonu přihlášeni. Pokud to neuděláte, útočník vám v případě zájmu může velmi rychle ukrást vaši digitální identitu. 

V nouzi, kdy vám hotel není schopen pomoci nebo se do hotelu nemáte jak dostat, hledejte tzv. lan house. Tam mají běžně k dispozici počítače s připojením k internetu.

V následujícím článku  si povíme, jak dále postupovat, zejména kam a jak ztrátu nahlásit.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?