epojisteni logo
auto-mustang

Jak odstranit škrábance na autě?

28. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Nejvíce “bolí” škrábance na novém autě. Na lesklém novotou zářícím laku se prostě nijak zvlášť pěkně nevyjímají. Ale ani na starším opečovávaném autě je pyšní majitelé nevidí rádi. Naštěstí existuje pár fíglů, jak se drobných oděrek a škrábanců zbavit.

Zejména ve městě jsou nové škrábance téměř na denním pořádku a nejčastěji vznikají při parkování v úzkých uličkách či na veřejných parkovištích. Některá z nich jsou i bohužel úmyslná, když máte štěstí a váš vůz se “připlete” do cesty vandalům. Časem je motoristé začnou vnímat jako nezbytné zlo. Malá poškození lze poměrně snadno napravit i bez návštěvy lakýrníka. Poradíme vám, jak na to.

Na drobné a mělké škrábance stačí tužka

Nejedná se samozřejmě o obyčejnou tužku na kreslení a psaní, ale o speciální retušovací přípravek vzhledem připomínající tvar tužky a podobně také funguje. Stačí oděrku přetřít a nechat vytvrdnout. Tužka obsahuje tekutinu, která oděrku vyplní a působením UV záření ztvrdne.  Výsledný film je odolnější vůči dalšímu poškození

Tužka na opravu laku se však hodí pouze na ošetření tenkých, mělkých a drobných škrábanců a oděrek na laku auta. Použití je velmi snadné a zvládne jej každý. 

Retušovací pero se prodává v univerzálním balení a je určeno pro všechny typy a odstíny laků. Cenově se pohybuje od 100 korun výše a seženete jej na benzínových pumpách a obchodech s potřebami pro motorová vozidla.

S oděrky a rýhami si poradí voskovky

Stejně jako v případě tužky nemáme na mysli dětské barevné voskovky na malování, i když také v tomto případě vypadají velmi podobně. Voskovky na auta představují speciální retušovací přípravek určený  k ošetření drobných škod na laku, jako jsou rýhy, oděrky a škrábance

Poškození stačí několika rychlými pohyby přetřít. Je nutné celé poškozené místo zaplnit. Voskovka vyplní rýhy a zbytek je třeba setřít a ošetřené místo ještě pořádně přeleštit. Opravené místo je po zaschnutí ještě vhodné přetřít nanotekutinou obsahující pigment. 

Na rozdíl od retušovací tužky jsou voskovky nabízeny v různých barevných odstínech. To je na jednu stranu výhodné, trefit se však do skutečné barvy laku nemusí být vůbec snadné. Rovněž je třeba počítat s tím, že jak u tužky tak u voskovek je poškození při pohledu zblízka viditelné.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Na hlubší škrábance pomáhá brusná pasta

Tužky a voskovky si poradí pouze s mělkými a ne příliš velkými škrábanci. Na hlubší vrypy a škrábance už je nutné použít jiný “kalibr”. 

Větší poškození je nutné nejprve rozleštit a k tomu poslouží speciální brusné pasty obsahující jemné brusné částice, které povrch krásně vyhladí a přitom odstraní všechny škrábance, rýhy, oděrky, ale také různé šmouhy a nečistoty.

Nabídka brusných past je velmi pestrá. Prodávají se jak bezbarvé, tak i barevné varianty, varianty pro ruční leštění i pro speciální zařízení zvané leštičky. Cena brusných past se pohybuje zhruba od 200 korun výše.

opravaautolaku

Originální sady pro bezchybnou opravu laku

Pokud chcete docílit skutečně perfektního výsledku v domácím prostředí, pořiďte si rovnou originální opravnou sadu v odpovídajícím barevném provedení. Potřebné informace by vám měla sdělit značková prodejna dílů, která bude potřebovat znát typ vozidla a označení laku. Tyto údaje najdete v technické dokumentaci.

Než novou vrstvu nanesete, poškozené místo a jeho okolí důkladně očistěte a odmastěte. Poté pomocí čistého štětce naneste tenkou vrstvu barvy. S množstvím to opravdu nepřehánějte, v tomto případě platí pravidlo, že méně znamená více. Nechte barvu zaschnout a poté ji ještě přetřete bezbarvým ochranným lakem.

Velká poškození přenechte profesionálům

Při parkování či méně vážné dopravní nehodě může dojít k většímu poškození, které vedle hlubokých vrypů zahrnuje i promáčklé plechy. V takovém případě se nepokoušejte o opravu svépomocí, pokud tedy nejste odborníci, a raději se rovnou obraťte na odborné klempířství a lakýrnictví. 

Servisy mají vhodné vybavení na to, aby mohli poškozená místa důkladně zbrousit a nově nalakovat v přesně odpovídajícím odstínu. Zpravidla se přitom nelakuje pouze poškozené místo, ale celý díl, aby byl výsledek jednolitý a později nedocházelo k oprýskání barvy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.