epojisteni logo
blg-srt-crush

Jak vybrat dětskou autosedačku

17. 9. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Kvalitní a správně upevněná autosedačka chrání před následky dopravních nehod nejmladší a nejmenší účastníky silničního provozu - děti. Používání dětské autosedačky je proto povinné. To však neznamená, že dobrá je jakákoliv autosedačka. Při jejím výběru je třeba brát v úvahu několik důležitých kritérií, zejména pak výšku a hmotnost dítěte.

Dětská autosedačka chrání životy

Každý rok dochází k tisícům dopravních nehod, jejichž účastníky jsou i děti. Díky dětským autosedačkám jsou následky takových nehod méně tragické a jen malé procento dětí bývá zraněno vážně nebo dokonce usmrceno. Kvalitní autosedačka je schopná zabránit, aby bylo dítě při nehodě vymrštěno ze svého místa. 

Bohužel jsou evidované i takové autonehody, kdy děti nebyly ukotveny v odpovídajících autosedačkách, ani nepoužily sedáky. Naštěstí se nejedná o příliš častý jev a čeští rodiče patří k těm zodpovědnějším.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Hmotnostní skupiny pro výběr dětské autosedačky

Dětské autosedačky se dělí do skupin podle hmotnosti dítěte, věk není rozhodující. Některé tzv. vícerozsahové autosedačky náleží do více skupin.

  • skupina 0: od narození do váhy 10 kg (cc 1 rok)

  • skupina 0+: od narození do 13 kg  (cca 12 až 18 měsíců)

  • skupina I: od 9 do 18 kg (cca 1 rok až do 4 let)

  • skupina II: od 15 do 25 kg (cca od 3 do 7 let)

  • skupina III: od 22 do 36 kg (cca od 6 let do 12 let)

Vícerozsahové sedačky patří do více hmotnostních skupin:

  • skupina 0/I (a 0+/I) : do 18 kg

  • skupina I/II/III : od 9 do 36 kg

  • skupina II/III : od 15 do 36 kg

Dětské autosedačky pro novorozence

Nejvíce ohroženou skupinou jsou novorozenci. Pro ně nejvhodnější variantu představují autosedačky ve tvaru vajíčka (kolébky), v němž miminko leží. Pro starší novorozence se lépe hodí skořepiny, které díky umístění zády ke směru jízdy zajišťují mnohem lepší ochranu s ohledem na nedostatečný vývoj krční páteře. 

Dětské autosedačky pro starší děti

Velmi často je vidět, že starší děti sedí pouze na podsedáku. Vždy je lepší volbou autosedačka s pevnými zády i opěradly, které dítěti poskytují daleko lepší ochranu. Sedačky by měly mít dobře označené příchytky na bezpečnostní pásy, aby nedocházelo ke špatnému vedení bezpečnostního pásu přes dítě. Výhodou je možnost lehkého sklopení sedačky, když dítě za jízdy usne, což se u dětí stává často. 

Také pro starší děti ve věku až do 4 let se stále častěji doporučují dětské autosedačky, které jsou umístěné proti směru jízdy a to z důvodu lepší ochrany krční páteře pro případ čelního nárazu.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?