epojisteni logo
blg-srt-crush

Jak vybrat dětskou autosedačku

17. 9. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Kvalitní a správně upevněná autosedačka chrání před následky dopravních nehod nejmladší a nejmenší účastníky silničního provozu - děti. Používání dětské autosedačky je proto povinné. To však neznamená, že dobrá je jakákoliv autosedačka. Při jejím výběru je třeba brát v úvahu několik důležitých kritérií, zejména pak výšku a hmotnost dítěte.

Dětská autosedačka chrání životy

Každý rok dochází k tisícům dopravních nehod, jejichž účastníky jsou i děti. Díky dětským autosedačkám jsou následky takových nehod méně tragické a jen malé procento dětí bývá zraněno vážně nebo dokonce usmrceno. Kvalitní autosedačka je schopná zabránit, aby bylo dítě při nehodě vymrštěno ze svého místa. 

Bohužel jsou evidované i takové autonehody, kdy děti nebyly ukotveny v odpovídajících autosedačkách, ani nepoužily sedáky. Naštěstí se nejedná o příliš častý jev a čeští rodiče patří k těm zodpovědnějším.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Hmotnostní skupiny pro výběr dětské autosedačky

Dětské autosedačky se dělí do skupin podle hmotnosti dítěte, věk není rozhodující. Některé tzv. vícerozsahové autosedačky náleží do více skupin.

 • skupina 0: od narození do váhy 10 kg (cc 1 rok)

 • skupina 0+: od narození do 13 kg  (cca 12 až 18 měsíců)

 • skupina I: od 9 do 18 kg (cca 1 rok až do 4 let)

 • skupina II: od 15 do 25 kg (cca od 3 do 7 let)

 • skupina III: od 22 do 36 kg (cca od 6 let do 12 let)

Vícerozsahové sedačky patří do více hmotnostních skupin:

 • skupina 0/I (a 0+/I) : do 18 kg

 • skupina I/II/III : od 9 do 36 kg

 • skupina II/III : od 15 do 36 kg

Dětské autosedačky pro novorozence

Nejvíce ohroženou skupinou jsou novorozenci. Pro ně nejvhodnější variantu představují autosedačky ve tvaru vajíčka (kolébky), v němž miminko leží. Pro starší novorozence se lépe hodí skořepiny, které díky umístění zády ke směru jízdy zajišťují mnohem lepší ochranu s ohledem na nedostatečný vývoj krční páteře. 

Dětské autosedačky pro starší děti

Velmi často je vidět, že starší děti sedí pouze na podsedáku. Vždy je lepší volbou autosedačka s pevnými zády i opěradly, které dítěti poskytují daleko lepší ochranu. Sedačky by měly mít dobře označené příchytky na bezpečnostní pásy, aby nedocházelo ke špatnému vedení bezpečnostního pásu přes dítě. Výhodou je možnost lehkého sklopení sedačky, když dítě za jízdy usne, což se u dětí stává často. 

Také pro starší děti ve věku až do 4 let se stále častěji doporučují dětské autosedačky, které jsou umístěné proti směru jízdy a to z důvodu lepší ochrany krční páteře pro případ čelního nárazu.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.