Češi se obávají závažných onemocnění či ztráty zaměstnání

Češi se obávají závažných onemocnění či ztráty zaměstnání

Až 70 procent Čechů se obává závažných onemocnění, ztráty zaměstnání nebo vážných úrazů

I přesto to, že se Češi nejvíce obávají vážných nemocí a ztráty zaměstnání, se proti těmto rizikům pojišťují velmi málo. Naopak více utrácí za pojištění, u kterých je sice riziko vážné, ale mnohem méně pravděpodobné. Skutečnost je takové, že si Češi pojišťují hlavně úrazy, avšak častěji umírají na nemoci.

Tato fakta vyplývají z rozsáhlého průzkumu společnosti Swiss Life, která čerpala z dat České asociace pojišťoven. Výsledky průzkumu byly poté porovnány s novými pojistnými smlouvami za posledních pět let. Největší nepoměr byl zjištění právě mezi pojištěním pro případ smrti na následky úrazů a nemoci.

Pouze 5 procent na životní pojištění

Rozdíl mezi životním a neživotním pojištěním je patrný mezi západní a východní Evropou. Lidé ze zemí bývalého východního bloku pojišťují především svůj majetek na úkor svého života a zdraví. Naopak lidé v zemích západní Evropy investují více do životního pojištění.

Češi v tomto případě spadají spíš do zemí východního bloku, protože do životního pojištění vkládají pouze 5 procent svých výdajů. Ve Francii či Velké Británii však tato částka činí dokonce 12 procent. Více do životního pojištění investují Poláci, Slovinci i Chorvati.

„Životní pojištění pro případ nemoci není příliš populární a důvodem je především cena. Většina lidí proto dává přednost pojištění pro případ smrti úrazem, které je až několikanásobně levnější. Otázka ale je, zda se vyplatí ho sjednávat, pokud žijete usedlým životem, autem příliš necestujete, neholdujete extrémním sportům a zároveň máte v rodině opakované případy úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby,“ vysvětluje Kamil Durčák, analytik Swiss Life Select.

Nejvíce jsou Češi ohroženi srdečními chorobami a rakovinou

Úrazy jsou rizikové zejména pro mladé muže do 25 let. Poté riziko úrazu klesá a to zejména u lidí s rodinou a dětmi. Pouze 4 procenta Čechů pobírají invalidní důchod z důvodu úrazu či jiné vnější příčiny.

Mnohem větší počet Čechů je ohrožován vážnými onemocněními, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Téměř polovinu všech úmrtí v Česku tvoří právě srdeční chorobu a na rakovinu umírá každý čtvrtý Čech. Podíl vážných onemocnění na celkové úmrtnosti činí dokonce přes 70 procent.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Archiv