Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení?

Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení?

Výše pokuty nza nezaplacené povinné ručení - Muž nechává odtáhnout auta a sedí zdrchaný na obrubníku

S vlastnictvím osobního automobilu souvisí neodmyslitelně řada výhod. Zapomenout však nesmíme ani na povinnosti, z nichž jedna majiteli vozu ukládá pravidelné placení povinného ručení. Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě neplacení povinného ručení a jak řešit situaci, kdy jste na úhradu pojistky jednoduše zapomněli?

Spočítat
povinné ručení

Povinnost placení pojistky vyplývá ze zákona

Každý majitel motorového vozidla musí za toto vozidlo platit povinné ručení. Stanovuje to ostatně zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to bez ohledu na to, zda se zmíněným vozidlem jezdí, či nikoli. I přes tuto zákonnou povinnost se ale na silnicích stále objevují řidiči, kteří si pojistku neplatí. Ti riskují nejen vysokou pokutu, ale také úhradu případné škody z vlastní kapsy.

I při placení povinného ručení existují výjimky

Povinné ručení je potřeba platit od chvíle, kdy je majitel vozu zaveden do registru vozidel. Zákon 168/1999 nicméně stanovuje určité výjimky, kdy je majitel od placení pojistky zcela osvobozen. Jedná se zejména o situace, kdy jde o:

  • řidiče z ciziny s platnou zelenou kartou, kterou vydal jeho domovský stát,
  • složku integrovaného záchranného systému, která nemusí platit pojistku u všech vozidel neužívaných k podnikání (např. profesionální i dobrovolní hasiči),
  • vozidla Bezpečnostní informační služby, vozidla útvarů Policie České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Ministerstva obrany, vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím, Ministerstva vnitra (Úřad pro zahraniční styky) apod.

 

Mohlo by vás zajímat:

I přesto, že výše zmíněná vozidla povinné ručení platit nemusí, v případě nehody se jich úhrada škody týká v plné výši! U zahraničních vozidel škodu hradí zahraniční pojišťovna, u ostatních pak státní správa.

Jak vysoké pokuty hrozí za nezaplacené povinné ručení?

Někteří řidiči se mylně domnívají, že neplacením povinného ručení ušetří. Nějakou dobu jim tato nezodpovědnost sice může procházet, jakmile se ale majitel nepojištěného auta stane účastníkem dopravní nehody, padne na něj plná úhrada škody. A to nejen na majetku, ale zejména na zdraví, případně životě, kde se částky pohybují v astronomických výšinách. Kromě toho majiteli nepojištěného vozidla hrozí pokuta, která se pohybuje v řádech 5 až 40 tisíc.

Pokuta není ani zdaleka všechno

Od roku 2018 jsou navíc majitelé nepojištěného vozidla sankciováni též prostřednictvím povinného příspěvku nepojištěných řidičů do garančního fondu, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Pokud tedy nepojištěným vozidlem způsobíte nehodu, musíte uhradit nejen pokutu, škodu na zdraví a majetku (případně ušlý zisk), ale též sankci za každý den, kdy automobil nebyl pojištěn

Věděli jste, že?

 

Stanete-li se účastníkem dopravní nehody, kdy viník nemá sjednané povinné ručení, škoda vám bude vyplacena z garančního fondu ČKP. A to do výše zákonných limitů plnění, které činí 35 milionů korun na škodu na majetku a 35 milionů korun při újmě na zdraví.

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení! Co teď?

Pokud se z nějakého důvodu s úhradou sjednaného povinného ručení opozdíte, nepanikařte. V případě, že na úhradu splátky zapomenete, přijde vám upomínka. Jestliže na ni ihned zareagujete a platbu uhradíte, nevznikne vám žádný problém. Smlouva bude platná v souladu s podepsaným termínem, a tedy budete mít i nadále platné povinné ručení. Další upomínky však již mohou být zpoplatněny dle sazebníku pojišťovny.

Jak jsou vysoké pokuty za nezaplacené povinné ručení? - Muž se ženou v autě

Jak minimalizovat riziko pokuty za neplacení povinného ručení?

  1. Hlídejte si data na pojistné smlouvě a plaťte pojištění včas.
  2. Pokud přecházíte k jiné pojišťovně, pamatujte, že nová smlouva musí plynule navazovat na tu předchozí.
  3. Odstavením nepoužívaného vozidla se povinnosti platit pojistku nezbavíte. Abyste nemuseli platit pojištění, musíte odevzdat registrační značky nepoužívaného vozidla do depozitu na registru vozidel.
  4. Zelenou kartu vozte vždy u sebe. V případě, že ji u sebe mít nebudete, policista vám může při kontrole udělit pokutu až do výše 3000 korun.
  5. Na případné upomínky pojišťovny reagujte bez odkladu.
 

Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

Číst článek >

 

Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Mějte na paměti, že placení povinného ručení je vždy výhodnější, než zbytečný risk na cestách a následná úhrada škody, pokut a sankcí v případě dopravní nehody. Pokud zatím vozidlo pojištěné nemáte, nebo hledáte výhodnější nabídku, využijte našeho praktického online srovnávače, který za vás jednoduše porovná aktuální nabídky dle vašich preferencí. Při výběru vhodného produktu také nesázejte pouze na cenu, ale zejména na rozsah pojistné ochrany, výši pojistného krytí, limity a zejména výluky z pojistného plnění.

Sjednejte si výhodnější povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 29

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Riskujete jízdu bez povinného ručení? Pokutě a úhradě škody na zdraví, životě nebo majetku se stoprocentně nevyhnete.

Archiv