Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Pojištění storna zájezdu: Jak funguje a kdy je zbytečné

Pojištění storna zájezdu: Jak funguje a kdy je zbytečné

Pojištění storna zájezdu: Jak funguje a kdy je zbytečné

Za pár dní máte odletět za vysněnou dovolenou, když tu se zraníte. Je evidentní, že dovolenou si budete muset nechat ujít. Jak je to ale s penězi, které jste za dovolenou utratili? Nejlepší je mít sjednané připojištění storna zájezdu. Ani to ale není všespasitelné.

Ideální by samozřejmě bylo zařídit si dovolenou až v momentě, kdy máte jistotu, že vám ji nic a nikdo nepřekazí. Ne vždy to ale jde. Rodiny s dětmi se prostě nemohou spolehnout na šťastnou náhodu. Na některá místa je doporučeno vyřídit letenky a nutné cestovní doklady dostatečně včas. Důvodů, proč dovolenou zařizujeme s předstihem, ale existuje více. Jedním z těch zásadních je cena letenek či dokonce celého zájezdu. Ty bývají o dost levnější, pokud se zarezervují o několik týdnů až měsíců předem.

Spočítat
cestovní pojištění

Za zrušení zájezdu si cestovní kanceláře účtují storno poplatky

Kupujete-li si zájezd u cestovní kanceláře či agentury, nezapomeňte si přečíst podmínky. Vědět byste měli i to, v jakých případech a v jaké výši vám cestovka vrátí peníze, pokud na dovolenou nakonec neodjedete. Většinou platí, že čím později dovolenou zrušíte, tím méně peněz dostanete zpět. Peníze, které si ponechají, jsou označovány jako storno poplatky.

Pokud si uzavřete pojištění storna zájezdu, máte šanci získat podstatnou část peněz zpět. To však platí pouze v případě, že smlouvu o pojištění uzavřete nejpozději v den zaplacení poslední splátky za dovolenou. Nelze pojištění uzavřít týden před odjezdem a počítat s tím, že vám pojišťovna zaplatí zrušenou dovolenou. Pojištění většinou nabízí přímo cestovní kanceláře.

Pojištění storna zájezdu se týká právě těchto storno poplatků, které mohou činit 50 až 100 % z ceny zájezdu. Vtipné ale je, že ani pojišťovna vám neuhradí vše. Podle data zrušení a odjezdu zájezdu vám zaplatí opět pouze určitou část.

Pojištění storna zájezdu se nevztahuje na letištní poplatky

Další věc, kterou se cestující neuvědomují, že cenu zájezdu tvoří různé poplatky. Zdaleka ne na všechny se vztahuje pojištění. Pokud si například u cestovky koupíte pouze letenku, tak její cenu z podstatné části tvoří letištní a bezpečností poplatky, palivové příplatky, poplatek za vízum apod. Pojišťovna vám vratí pouze peníze za letenku bez těchto příplatků.

Pro lepší představu si uvedeme příklad. Za letenku do USA zaplatíte 12 000 korun. Cena samotné letenky vychází na 5 000 korun, zbytek tvoří výše uvedené poplatky. Pokud do USA nevycestujete a uplatníte pojištění storna, v lepším případě vám pojišťovna vratí 8 000 korun. A to pouze tehdy, pokud cestovka část peněz dostane z letecké společnosti. Počítejte ale s tím, že cestovka se nebude snažit vám vrátit více peněz, než podle smluvních podmínek musí.

Myslete na výluku z pojištění

Samostatnou kapitolou jsou výluky z pojištění. Ty najdete u každého typu pojištění a pojištění storna zájezdu rozhodně není výjimkou. Každá pojišťovna má své vlastní podmínky a seznam výluk. Seznamte se s nimi ještě před podpisem zájezdu, ať dobře víte, do čeho jdete.

Seznam obvyklých výluk u pojištění storna zájezdu

Náhlá ztráta zaměstnání

Nemožnost čerpat dovolenou z pracovních důvodů

Zamítnutá žádost o vízum

Nečekaná nepříznivá geopolitická, klimatická, ekologická či epidemiologická situace v cílové destinaci

Změna zdravotního stavu v důsledku požití alkoholu či jiných návykových látek

Změna zdravotního stavu vlivem psychických problémů

Zdravotní komplikace v důsledku rekonvalescence po kosmetickém zákroku v oboru plastické chirurgie

Zrušení cesty z důvodu těhotenství včetně zdravotních komplikací

Úmyslné sebepoškození/sebevražda

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, Dovolená v zahraničí, Krátkodobý pobyt