Pojištění storna zájezdu: Jak funguje a kdy je zbytečné

Pojištění storna zájezdu: Jak funguje a kdy je zbytečné

penize

Pořízení výhodné dovolené ve velkém předstihu s sebou přináší nejen pozitiva v podobě ušetřených peněz, ale i jistá rizika, která vám mohou v nejhorším případě znemožnit někam vyrazit. Dobrou zprávou je, že své finance můžete do jisté ochránit díky sjednanému připojištění storna zájezdu. Na co všechno se vztahuje?

porovnání cestovního pojištění

Ach, ty storno poplatky

Kupujete-li si zájezd prostřednictvím cestovní kanceláře či agentury, nezapomeňte se informovat o tom, v jaké výši vám budou peníze vráceny v případě, pokud předem plánovanou dovolenou zrušíte. Ve velké většině případů totiž platí, že čím později před datem odjezdu dovolenou zrušíte, tím méně peněz vám zprostředkovatel zájezdu vrátí. Pokud tedy svou dovolenou zrušíte den před odjezdem, může se vám klidně stát, že vám po odečtení těchto poplatků bude vráceno pouze 10 % z uhrazené částky. Peníze, které si zprostředkovat zájezdu ponechá za zrušený zájezd jsou označovány jako storno poplatky. Jenomže co dělat v případě, když třeba nečekaně onemocníte nebo si zlomíte nohu? V takové situaci vám přijde vhod pojištění storna zájezdu.

Pojištění storna zájezdu

Chcete-li své finance ochránit před nenadálými událostmi, vyplatí se vám ke klasickému cestovnímu pojištění zakoupit i připojištění storna zájezdu. Díky němu vám, po prokázání zrušení cesty z prokazatelného důvodu, pojišťovna proplatí až 80 % storno poplatků. Pojištění storna zájezdu se vztahuje na storno poplatky cestovních kancelářích, leteckých společností i ubytovacích zařízení. Ale pozor, abyste měli nárok na pojistné plnění, musíte pojištění obvykle uzavřít ihned při koupi zájezdu/letenky, případně v co nejbližší době. Nelze jej tedy uzavřít až pár dní před plánovaným odjezdem a počítat s tím, že vám pojišťovna něco proplatí.

Na co se vztahuje pojištění storna zájezdu?

Co se krytí týče, smluvní podmínky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit, proto je před uzavřením smlouvy důkladně prostudujte. Všeobecně pojistné plnění získáte v případě zrušení dovolené z důvodu akutního onemocnění či úrazu, úmrtí v rodině, rozsáhlé škodě na majetku, ale také při podání žádosti o rozvod nebo nezaviněné výpovědi ze zaměstnání.

Pojištění storna zájezdu - Rodina na dovolené staví bábovky na pláži

Pozor na výluky z pojištění

Stejně jako tomu bývá i u ostatních pojištění, i zde je potřeba myslet na výluky z pojištění. Každá pojišťovna to má trochu jinak. Konkrétní výčet hledejte ve všeobecných pojistných podmínkách. Zpravidla se však jedná o tyto případy:

  • Nemoc nebo úraz, které vám byl znám v době uzavření pojistné smlouvy
  • Zamítnutí čerpání dovolené v požadovaném termínu
  • Zamítnutí žádosti o vízum
  • Nepříznivá situace v zemi, kam se chystáte. Jedná se zejména o geopolitickou, klimatickou, ekologickou či epidemiologickou situaci v cílové destinaci
  • Zraníte-li se v důsledku požití alkoholu či jiných návykových látek
  • Zraníte-li se vlivem psychických problémů
  • Zdravotní komplikace způsobené po kosmetickém zákroku plastické chirurgie
  • Zrušení dovolené kvůli těhotenství 
 

Jak je to s letenkami

Dáváte-li přednost cestování na vlastní pěst, pojištění storna lze využít i na letenky a ubytování, které jste si sami zakoupili. Počítejte však s tím, že v případě letenek se pojištění vztahuje pouze na cenu samotné letenky, nikoliv na letištní poplatky, palivové příplatky a poplatky za vízum.

Pojištění storna zájezdu a koronavirus

Pojištění storna zájezdu se u většiny pojišťoven vztahuje i na případy zrušení cesty z důvodu onemocnění koronavirem. Na pojištěného je v tomto případě pohlíženo jako na nemocného a standardně je mu vyplaceno z připojištění storna zájezdu 80 % uhrazených nákladů. Stejně tak tomu je i v případě, pokud by vám byla nařízena preventivní karanténa, která by vám zkomplikovala původně plánovaný termín cesty.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6

Sdílet na Facebooku

Archiv