Jet lag aneb jak se vypořádat s velkým časovým posunem

Jet lag aneb jak se vypořádat s velkým časovým posunem

Jet lag

Dlouhé lety, na jejichž konci je nutné posunout čas na hodinkách o několik hodin zpět či naopak dopředu, mohou u některých lidí vyvolat zdravotní potíže včetně poruch spánku. Tyto problémy jsou označovány jako jet lag, česky pak pásmová nemoc. O co se jedná a jak se na ni nějak připravit?

porovnání cestovního pojištění

Jet lag jako důsledek rychlé změny času

Jet lag je anglické označení vzniklé spojením dvou slov “jet (tryskáč) a lag (zpoždění)”, které se používá pro tzv. pásmovou nemoc. Jet lag (někdy také jet syndrome, tryskáčový syndrom či odborně desynchronosis) vzniká jako důsledek rychlého překonání několika časových pásem v krátkém čase. 

O jet lagu čili pásmové nemoci však hovoříme pouze v případě překonání tří časových pásem a více v rámci jednoho letu. Do tří pásem se o jet lag nedá vůbec hovořit a nad šest pásem se potížím většinou nevyhnete. Lépe se přitom cestovatelé adaptují při letech na západ, směrem na východ je adaptace výrazně horší a pomalejší. Samotná adaptace pak trvá zhruba jeden až dva dny, ale je to hodně individuální.

Nejedná se o nemoc jako takovou, ale spíše o nepříjemné zdravotní potíže vyplývající z narušení přirozených biorytmů. Lidské tělo tak reaguje na rychlou změnu času, kdy místo “dnes je včera” a naopak. Podle zkušených cestovatelů se lze na jet lag předem připravit a jeho projevy tak zmírnit.

Typické projevy značící pásmovou nemoc (jet lag):

  • bolesti hlavy, migréna

  • únava, vyčerpání

  • potíže se spánkem - problémy s usínáním, krátkodobá nespavost (insomnia)

  • nevolnost, nechutenství

  • dezorientace

  • neschopnost soustředění

  • dehydratace

  • úzkost, stres, podrážděnost, přecitlivělost

  • někdy i iracionální chování

5 hlavních rad, jak se připravit na změnu času a předejít pásmové nemoci

Běžnou týdenní až čtrnáctidenní vysněnou dovolenou v dalekém zahraničí může takový jet lag hodně pokazit. Představte si, že v letadle strávíte více než 20 hodin, a po příletu další dva dny strávíte připoutaní na lůžko, protože vám bude hodně zle. To už přece stojí za to zjistit si, co to jet lag je, a jak se na něj nejlépe připravit.

1. Nenechte zahálet krevní oběh 

Ještě doma si před letem dopřejte intenzivní pohyb. Projděte se na čerstvém vzduchu nebo si alespoň zacvičte doma. Během dlouhého letu se alespoň každou hodinu projděte uličkou a protáhněte se, abyste v těle rozproudili krev. 

Účinné jsou například krouživé pohyby u rukou a nohou podporující krevní oběh. Časté protažení brání vzniku otoků, které mohou způsobit velice nepříjemný zánět žil (trombózu). Pokud víte, že s otoky máte problém, přibalte si raději do letadla elastické kompresní ponožky či podkolenky.

2. Začněte myslet v “novém” časovém pásmu už během letu

Už v letadle si cca v první polovině letu posuňte na hodinkách čas na čas odpovídající cílové zemi, v níž strávíte několik příštích dní. Svému “mozku” tak dáte pár hodin náskok, aby si na změnu času postupně přivykl. 

Příjemný let letadlem

3. Udělejte si let maximálně pohodlný a příjemný

Během letu byste se měli cítit příjemně a v pohodlí. Málo místa k sezení pohodlí sice zrovna nenahrává, pomůže alespoň vhodně zvolené oblečení a obuv. Zvolte volnější a prodyšný oděv, který vás nikde netlačí a dobře saje pot. Nejlepší je oblečení z přírodních materiálů.

Nestyďte si také hned na začátku sundat obuv a klidně i ponožky, pokud vás netrápí studené nohy. S ohledem na cestujícího za vámi si sklopte sedačku a v případě potřeby se přikryjte dekou. 

Pokud vám v letadle nečiní potíže usnout, prospěte se. Ideálně už v “novém rytmu”. Ke spánku se však zbytečně nenuťte. Bezstarostný a ničím nerušený spánek podpoří špunty do uší, teplé ponožky a oční maska.

4. Pijte vodu, nepijte rum

Během dlouhého letu nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pijte hlavně vodu, ovocné šťávy a neslazený čaj. I když je to lákavé, zkuste se vyhnout alkoholu, který bývá v letadle “zdarma”. Dopřejte si nejvýše sklenku dobrého vína pro lepší náladu, která vám zpříjemní let. Čeká-li vás však přílet ráno, hodí se spíše silná káva na povzbuzení. 

5. Myslete na vitamíny

Pravidelně také jezte, jídlo v letadlo nebývá vůbec špatné. Myslete na přísun vitamínů a když sebou budete mít čerstvou zeleninu či ovoce, chybu rozhodně neuděláte. Jinak postačí alespoň džus či vitamínové tabletky.

6. Po příletu se poddejte místnímu režimu

Po příletu se snažte přizpůsobit novému časovém pásmu. Je-li večer, zaskočte si na večeři nebo si dopřejte krátkou procházku a jděte si lehnout v souladu s místním časem. Nejste-li schopni usnout, spolkněte tabletu melatoninu, hormonu podporujícího spánek.

Při příletu ráno či přes den překonejte únavu. Na tento den neplánujte žádné náročné aktivity. V klidu se ubytujte, dopřejte si snídaní či oběd a vyrazte na hezkou procházku do města či k moři. Udržujte se v mírně aktivitě. Díky tomu se vám bude večer lépe usínat.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv