Praktický návod, jak rychle a online ověřit VIN kód při koupi ojetého vozidla

Praktický návod, jak rychle a online ověřit VIN kód při koupi ojetého vozidla

kontrola VIN kódu - podepisování dokladů na autě a kontrola vin

Konečně jste sehnali ojetý vůz, který splňuje vaše požadavky, a chystáte se k podpisu kupní smlouvy? Než tak učiníte, dobře si prověřte původ vybraného vozidla. Jinak se může stát, že si domů přivezete kradený kousek.

Pokud policie kradený vůz objeví, novému majiteli jej ihned odebere a původnímu vlastníkovi jej vrátí i přesto, že nový neměl o nelegálním původu auta nejmenší tušení. Peníze, které za automobil utratil však už neuvidí. Jedinou šancí získat je zpět od prodejce, což je ale značně nejisté. 

Chcete-li se tomuto zážitku vyhnout, před koupí ojetého auta proveďte kontrolu technického stavu a nechte prověřit správnost takzvaného VIN kódu.

Co je to VIN a k čemu slouží

Vehicle Identification Number, zkráceně jen VIN, představuje unikátní kód tvořený čísly a písmeny. Každému vozidlu je při výrobě přidělena extra 17 místná kombinace znaků, která u žádného dalšího vozidla nesmí být použita. 

Nejedná se o libovolný výběr symbolů, VIN kód je jedinečná kombinace, která v sobě navíc nese všechny nejdůležitější informace a identifikační údaje o vozidle. V podstatě se jedná o rodné číslo, které mají nejen osobní vozidla, ale také motocykly, skútry, autobusy, přívěsy i obytná auta.

Z VIN kódu je možné vyčíst:

 • místo výroby,
 • rok výroby,
 • výbava, 
 • typ motoru, 
 • původní barva laku,
 • servisní historie automobilu atd.

Rychlá VIN kontrola zdarma a online

Na online kontrole VIN kódu je úžasné to, že jej lze provést odkudkoliv a v základu nic nestojí. Lze ji provést online na webových stránkách www.zkontrolujsiauto.cz, rozsáhlé databázi ojetých aut v ČR. Při kontrole VIN si tak vystačíte s chytrým mobilním telefonem, který má připojení na internet.

Aplikace Zkontrolujsiauto.cz zdarma poskytuje:

 • ověření VIN kódu,
 • kontrolu tachometru,
 • kontrolu poškození v 15 evropských zemích,
 • kontrolu odcizení,
 • historii inzerce,
 • servisní historii a další.

Kde všude VIN kód najdete?

VIN kód je vyražen na několika místech v automobilu. Najdete jej v levém dolním rohu pod čelním oknem, v motorovém prostoru a na bočním sloupku u dveří řidiče nebo spolujezdce.

Všude by mělo být uvedeno totožné číslo a to by se mělo shodovat s VIN kódem zapsaným v technickém průkazu auta. Narazíte-li na nesrovnalosti nebo se vám zdá, že je místo jakoby porušené či opravované, buďte velmi obezřetní.

Na stejném principu fungují stránky www.kontrolatachometru.cz provozované Ministerstvem dopravy ČR. Jen je třeba počítat s tím, že aplikace zobrazí hodnoty získané při provádění zákonné technické prohlídky na stanicích technické kontroly (STK). To znamená, že nemusí jít o aktuální ani skutečný stav ujetých kilometrů vozidla.

Kontrola vin kódu - auta za sebou

Za opravdovou komplexní kontrolu VIN kódu se platí

Oblast prodeje ojetých vozidel představuje pro podvodníky doslova ráj a stáčení tachometrů je jedním z těch nejmenších rizik. Neváhají falšovat datum výroby, servisní knížky, maskovat následky dopravních nehod nebo prodávat kradená vozidla. 

Při VIN kontrole však obdržíte pouze základní údaje. Přece jen se jedná o rychlou kontrolu zdarma. Přihodit ke kupní ceně pár stovek korun za opravdu odborné prověření původu a stavu auta má smysl. Komplexní prověření původu vozidla provádí například společnost Cebia.

Jaké služby Cebia nabízí prověření:

 • původu dovezeného vozidla do ČR,
 • bodovytext2všech provedených technických kontrol,
 • skutečného stavu tachometru,
 • hlášených pojistných událostí,
 • detailní fyzickou expertizu automobilu za pomoci nejmodernější digitální diagnostiky.

Kromě VIN kódu prověřte i exekuce

Na závěr pro vás máme ještě jednu užitečnou radu, která se týká koupě ojetého auta od osoby, na kterou je vyhlášena exekuce. 

Cena takového auta může být až neskutečně lákavá. Jenomže se vystavujete riziku, že vám vůz v následujících dnech či týdnech zabaví příliš horlivý exekutor. Přijdete tak nejen o auto, ale i o peníze. Prodejce si proto zkontrolujte na stránkách exekuce.cebia.cz.

Porovnat ceny povinného ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv