epojisteni logo
zelena-karta-v-mobilu-za-volantem

Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

20. 1. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

Ohledně podoby zelené karty nebylo vydáno žádné nové oficiální nařízení, jedná se pouze o rozhodnutí v jednom konkrétním případu. To znamená, že řidičům by od nového roku měla stačit zelená karta  pro auto pouze v elektronické podobě. Pokud by jim policejní hlídka uložila pokutu, u případného odvolání by měli uspět.

Zelenou kartu ukázal na mobilním telefonu a dostal pokutu

Proces spustil řidič, který v rámci silniční kontroly policejní hlídce zelenou kartu ukázal pouze na displeji svého mobilního telefonu. Tu mu na základě telefonního hovoru obratem poslala pojišťovna na WhatsApp a e-mail poté, co odhalil prošlou platnost u stávající karty.

Policejní hlídka však zelenou kartu v elektronické podobě odmítla uznat a trvala na listinné podobě. Řidič se dle hlídky dopustil dopravního přestupku a obdržel pokutu ve výši 1500 Kč. Proti pokutě se řidič rozhodl odvolat, a to dokonce několikrát za sebou. 

Případ se dostal až k Ministerstvu financí, které 30. prosince 2021 rozhodlo ve prospěch řidiče. Rozhodnutí ministerstva v podstatě zrušilo dosavadní rozhodnutí  nižších správních orgánů, které trvaly na předložení zelené karty výhradně v listinné podobě, a potvrdilo, že je jedno, zda řidič zelenou kartu předloží v papírové nebo elektronické podobě

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

K předložení listinné podoby neexistuje logický důvod

Ve skutečnosti stávající zákon o povinném ručení neurčuje, v jaké podobě musí řidiči ukázat zelenou kartu. Hovoří pouze o povinnosti prokázat platné povinné ručení.  

Papírová verze zelené karty ani nedisponuje žádnými speciálními prvky, které by nějakým způsobem zvyšovaly její význam. Koneckonců policii stačí znát SPZ auta a pojištění si může ověřit sama na internetu. Zelená karta online tak podle ministerstva má  stejnou průkaznost jako její listinná podoba.

Ministerstvo financí už o dalším postupu jedná

Rozhodnutí ministerstva v tomto případě představuje pozitivní signál, že řidiči po předložení zelené karty pouze v elektronické podobě  uspějí při odvolání. Zatím se však nejedná o nařízení, podle něhož by policie jednala nesprávně a rozhodně jí to nebrání udělit pokutu. Řidiči by měli počítat s tím, že je takové chování může stát čas spojený s odvoláním. 

Ministerstvo financí potvrdilo, že jedná o tom, jak toto stanovisko promítnout do metodických postupů. Do té doby řidičům radí mít v mobilním telefonu uloženou nejen zelenou kartu, ale rovněž příslušné  rozhodnutí Ministerstva financí. 

Také jim doporučuje, aby byli vždy připraveni na silniční kontrolu. Předložení zelené karty v elektronické verzi by rozhodně nemělo vést k neúměrnému protahování silniční kontroly ze strany řidičů. Je jejich povinností mít zkontrolováno, že mají po ruce platnou verzi dokladu o povinnému ručení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.