epojisteni logo
okradena-zena

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 2. díl

10. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V předchozím článku  jsme informovali o tom, jak postupovat bezprostředně poté, co vás okradou v zahraničí. Nyní si povíme, kam a jak nahlásit ztrátu a škody.

Vše nahlašte

Pokud se vám podařilo zažehnat tu nejhorší katastrofu, zablokovali jste karty a změnili všechna hesla,  povedou vaše další kroky na místní policii. 

Někteří cestovatelé si před dovolenou sjednají pojištění, které je kryje i v případě krádeže osobních a dalších věcí v zahraničí. I pokud ale takové pojištění nemáte, na policii zajděte.

Vysvětlete jim celou situaci, sepište podrobně nastalou událost a nechte si vydat dokument, který vše shrnuje. Ten musí být orazítkovaný a podepsaný přímo policií. S tímto dokumentem se vám snáze budou vyřizovat například nové doklady. Pomoci vám může například v tom, že nebudete platit tak vysoké poplatky, případně žádné.

Hlavně však budete dokument potřebovat pro vaši pojišťovnu, pokud jste kryti i proti riziku krádeže a budete tedy chtít nahlásit pojistnou událost.  Takové krytí rizika se sjednává v rámci cestovního pojištění, pokud v něm není obsaženo automaticky. V takovém případě si ohlídejte, aby bylo v záznamu uvedeno vše, co vám bylo odcizeno a to i s cenou, kterou jste za dané věci zaplatili.

Někde se můžete setkat s tím, že pokud mezi ukradenými věcmi nahlásíte i větší částku v hotovosti, typicky více než 200 USD či jeho ekvivalent, budou po vás pojišťovna chtít doložit například doklad o výběru z bankomatu či doklad ze směnárny, že proběhla takto vysoká transakce.

Nahlášeno máte, co dál?

Vše jste řádně nahlásili a policie případ pochopitelně začne vyšetřovat. To už vám ale ve vaší další cestě nepomůže. Pokud vám odcizili platební karty, mobilní telefon či jiné cennosti, minimálně dočasně se s nimi musíte rozloučit a doufat, že je policie vypátrá. Jestliže jste přišli o veškerou hotovost i platební karty, budete se muset nějak dostat k penězům.

Jednou z možností je využít společnosti, které umožňují zasílání peněz do zahraničí. Jednou z nich je například Western Union. Celá služba funguje na principu, kdy vaši příbuzní či přátelé vloží peníze na pobočce společnosti v České republice a sdělí heslo pro výběr. S tímto heslem si pak vy peníze vyzvednete na pobočce stejné společnosti o půl světa dále. 

Zpravidla je to rychlé a peníze jsou dispozici do 24 hodin. Budete k tomu ale kromě hesla potřebovat i doklad totožnosti, a pokud jej nemáte, musíte nejdříve na zastupitelský úřad a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pomoci může i vaše banka

Se získáním hotovosti se můžete obrátit i na vaši banku. Pokud patří vaše banka do nějaké větší skupiny, můžete si na základě dokladu totožnosti vybrat peníze z účtu na jakékoli její pobočce.  Pokud nepatří, máte ještě další možnosti.

První je tzv. emergency service. Tuto službu poskytují karetní společnosti Mastercard a Visa. V praxi to vypadá tak, že vám jedna nebo druhá, podle toho o jakou platební kartu jste přišli,  vydá náhradní platební kartu. Ta bude plati například jen dva měsíce a nebude umožňovat ani výběry z bankomatu, ale můžete s ní standardně platit.

Případně můžete využít službu emergency cash.  V takovém případě požádáte na pobočce zahraniční banky o vydání nouzové hotovosti. 

Služby emergency service a emergency cash jsou zpravidla vyřízeny maximálně do 3 pracovních dnů, někdy i jen na počkání. Za obě služby si ale pořádně zaplatíte, a to v řádech tisíců korun za každou z nich.

Ne každá banka tyto služby umožňuje. Před odjezdem na dovolenou se proto u své banky poptejte, zda u vašeho účtu umožňuje tyto služby a jak je zpoplatňuje.

Náhradní pas vám dají na zastupitelském úřadě

Pokud vám ukradli i cestovní doklady, vaše vyřizování a mírnění následků nepříjemné události povede nejprve na zastupitelský úřad. 

Velice záleží na tom, v jaké části světa se v tuto chvíli nacházíte a jaké doklady ještě máte u sebe. Pokud jste například na území Evropské unie a ukradli vám pouze pas, kdežto občanský průkaz máte, můžete se domů vrátit na něj. Pokud vám ukradli oba nebo u sebe momentálně nemáte ani jeden cestovní doklad, či jste bez pasu na území mimo EU, k návratu do České republiky vám to stačit nebude. 

Řada cestovatelů si myslí, že se domů může vrátit například i na řidičský průkaz, jelikož jde o průkaz s vašimi osobními údaji a fotografií. Tak tomu ale není.  K cestování potřebujete cestovní doklady, a těmi jsou podle zákona pouze cestovní pas a občanský průkaz.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat, když u sebe jiný doklad totožnosti nemáte a nemáte se tudíž jak vrátit. Vaše kroky v takovém případě povedou na zastupitelský úřad.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • cyklistka
    15. září 2022|Monika Šaríková
    Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

    Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

  • veci-na-dovolenou
    10. srpna 2022|Jana Březinová
    Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

    Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

  • rodina-na-ture-na-slovensku
    30. května 2022|Veronika Čermáková
    3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

    Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.